Теми й образи лірики Буніна

Розміщено Екзаменаційні твори в 24 апреля 2011

 

Іван Олексійович Бунін - поет і прозаїк, тричі лауреат Пушкінської премії Академії наук (уперше - за збірник віршів «Листопад», 1901 р.). У 1933 році першим з російських письменників відзначений Нобелівською премією. «Архаїст - новатор», часто званий останнім російським письменником-класиком, І. Бунін став першим російським поетом і прозаїком ХХ століття. У оповіданнях і повістях він показав (часом з ностальгічним настроєм) збідніння дворянських садиб («Антоновские яблоки», 1900 р.),  жорстокий вигляд села («Деревня», 1910 р., «Суходол», 1911 р.), згубне забуття моральних основ життя («Господин из Сан-Франциско», 1915 р.). Різке неприйняття Жовтневої революції відбито в щоденниковій книзі «Окаянные дни» (1925 р.). В автобіографічному романі «Жизнь Арсеньева» (1930 р.) -  відтворення минулого Росії, дитинства і юності письменника. Трагічність людського існування - лейтмотив новел про кохання («Митина любовь», 1925 р.; книга «Темные аллеи», 1943 р.). Перекладач віршів Т. Шевченка, «Песни о Гайавате» Г. Лонгфелло (1896 р.).

Теми й образи лірики Буніна. Тема краси природи. У нескінченному круговороті часу, у радісному відновленні природи І. Бунін черпає барви для своїх віршів. Улюблена пора року - рання осінь. Пейзажі відрізняються конкретністю і точністю, глибоким знанням навколишнього світу. Утверджується вічність природи як джерела гармонії, краси і любові (поема «Листопад», «Густой, зеленый ельник у дороги», «Степь»). Тема рідної природи тісно переплітається з образом Батьківщини.

Тема батьківщини. Ставлення до Росії в Буніна неоднозначне: у ранній ліриці з нею пов’язане елегійне прощання з помісним життям російського дворянства, поетизація садибного побуту і станових традицій («Дедушка в молодости», «Родина»). Поет мужньо говорить про рідну країну, злиденну, голодну, милу. До теми батьківщини, зображення краси російської природи він  звертається й в еміграції. У пізніх віршах звучить біль і туга за Росією, непоправна її втрата.

Мотиви смерті, самітності в ліриці І. Бунина стають предметом філософського узагальнення («Как хороша, как одинока жизнь», «Настанет день - исчезну я»). Мотив смерті поєднується з загостреним почуттям життя, оскільки звільнення від страху смерті поет бачить у спроможності злитися з природою, відчути зв’язок століть.

Тема культури розширює діапазон бунінської лірики. Наслідуючи пушкінську традицію, прагнучи вловити «вічні» закони розвитку цивілізацій і передати індивідуальний вигляд далеких епох, він воскрешає образи древнього Сходу, античної Греції, раннього християнства («Каин», «Эсхил», «Магомет в изгнании», «Гефсиманский сад»). Особливе місце займає українська тема. У 1900 році І. Бунін перевів початок «Заповiту» і «Закувала зозуленька» Т. Шевченка, який назавжди залишився для нього «найталановитішим і найблагорозумнішим серед людей». Бунін захоплювався поезією Кобзаря, її високою художністю, особливо відзначаючи простоту і ліризм.

Тема кохання в ліриці І. Буніна відображає новий погляд на світ і долю людини - погляд вільний від ілюзій, точний і твердий. Вона трагедійна, у ній і виклик, і протест проти недосконалості світу в самих його основах. Це виявляється у образі ліричного героя, далекого від прекраснодушності і захопленості, який уникає будь якого позерства («Одиночество», «И ветер, и дождик, и мгла»).

«Господин из Сан-Франциско» (1915). Тема твору. На прикладі долі пана із Сан-Франциско показане безцільно прожите життя, зовні респектабельне, внутрішньо порожнє і незначне. Однак це верхній шар твору. Розповідь про крах «хазяїна життя» переростає в міркування про складну взаємодію в людському житті соціального і природного світу, про  його велич і непідвладність людській волі, про непізнаваність вічності і таємниць буття. За жанром оповідання тяжіє до притчі.

Сюжетна організація твору. Багатий американець - імені його ніхто не запам’ятав, який до 58 років існував, кінець кінцем приступає до життя. Він улаштовує для себе і сім’ї дворічну розкішну подорож. Для цього був обраний знаменитий пароплав «Атлантида», свого роду модель людського суспільства з нижчими поверхами для робітників і верхніми - для багатих людей.

Експозицію складає детальний опис маршруту подорожі, костюмів, плотських радощів, розваг пана із Сан-Франциско й інших багатих пасажирів. Непорушний порядок, у якому все продумано до дрібниць, вводить у розповідь мотив штучності, автоматизму цивілізованого існування. Але, незважаючи на впевненість у непорушності заведеного порядку, весь твір пронизаний передчуттям катастрофи, символом якої є океан. Чудово продуманий план, у якому немає місця випадкам, починає руйнуватися. Невдоволення мільйонера, яке зростає, і нездійсненність його чекань відповідає зав’язці і розвитку дії. У пошуках сонця пан відправляється з Неаполя на Капрі. Автор знову надзвичайно докладно, немов бажаючи віддалити трагічну хвилину, описує переїзд, панораму острова, повідомляє деталі готельного сервісу, одягу мільйонера, що готується до обіду. І знову нагнітається атмосфера туги, страшної самітності, передчуття катастрофи. Вона створюється за допомогою авторського погляду, котрий виражається в символічних образах, підтексті, в описі неясних містичних імпульсів у свідомості персонажів. Особливе місце займає деталь: автор з іронією перелічує елементи одягу мільйонера, що готується до обіду, «точно к венцу». Серед них найзначніша подробиця - боротьба старого пана із шийною запонкою, що позбавила його останніх сил, а також звукова деталь - що загуділа, «точно в языческом храме второй гонг». Вона створює враження урочистості і начебто готує до кульмінаційної сцени.

Кульмінація оповідання - раптова смерть пана із Сан-Франциско саме в той момент, коли він особливо гостро жадає задоволень. Упевненою ходою «володаря життя», він йде назустріч долі. Розв’язка  цілком передбачена: тіло багатого небіжчика в чорному трюмі корабля «Атлантида» відправляється додому. Вульгарний американець уперше викликає жаль. Автор показує загальне лицемірство, глузливе ставлення до чужої трагедії як з боку багатих, так і простих людей (покоївки, лакей Луїджи).

Особливості композиції. Оповідання побудоване за принципом кільцевої композиції. У фіналі все начебто повторюється, але стає більш значним мотив крихкості і нікчемності людського життя, що подібне шкаралупці корабля на штормовій хвилі океану. Пароплав «Атлантида» повертається до Америки, на ньому, як і раніше, панує істерична веселість, так само томно кружляє в танці «закохана» пара, безтурботні самовпевнені пасажири. У завиванні хуртовини вони не чують «похоронной мессы», не бачать «траурного от серебристой пены, беснующегося океана», величезного «как утес», Диявола, що стежить за кораблем. Вони навіть не знають, що в трюмі ховають труп, а закохана пара найнята за гроші. Усе в цьому світі ілюзія: і слава, і кохання, і багатство.

Образи-символи: символічна назва корабля - «Атлантида» (напівлегендарний острів, що опустився на дно океана); океану, що символізує світ як безодню, вир; «дрянной пароходишко», що перевозив мільйонера на Капрі і назад, асоціюється з човном Харона як «засобом» переходу до іншого світу; чорнота острова з червоними вогниками - нагадування про пекло.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций