Про жанр поеми М. В. Гоголя «Мертві душі»

Розміщено Українська література в 15 марта 2011

Поему Гоголя пронизує безмовність, і натовпи Німа наповнюють її: немає епізоду, де ні були б присутні скуповуються Чичикова мужики-кріпаки, що згадуються числом, скопом або перераховуються поіменно, гак, як буде перераховувати покійних людина-ведмідь Собакевич. Вони беруть участь у цих заходах, але вони ж безмовні. Безмовність в «Мертвих душах буде сягати і далі. Мовчить цілу державу, і творець поеми запитує рідну країну: «Русь, куди ж мчиш ти, дай відповідь?» Але «не дає відповіді» Росія, тому що є в ній якась історична цнотливість, стриманість, тайноносность. І з якими інтонаціями слід читати хоча б тільки короткий діалог Гоголя з Батьківщиною - діалог, в якому говорить лише одна сторона? Інтонації тут можуть бути самими різними: у творах Гоголя інтонації безмежно вільні. Слово Гоголя орієнтоване на інтонування суцільно, наскрізь, згори до низу: від мукання доктора Гібнер до авторських ліричних монологів. Інтонація покликана відкрити, виявити в слові невидимий потенціал, виявити незриму силу комічного, патетичного або інтимно-ліричного змісту.

У «Мертвих душах» мовчать померлі селяни, мовчить мчащаяся крізь простір Росія: безмовність перестає пов’язувати себе з нерухомістю, мовчить мчаться, що скачуть. І так було у Пушкіна, в «Мідному вершника», коли бронзовий імператор, Петро I, гнався за роптав підданим, Євгеном, дрібним чиновником, які втратили під час петербурзького повені наречену, майбутню дружину (у житті Євгена повінь зіграло таку ж зловісну роль, яку в житті казкового Руслана зіграв лиходій Чорномор). Євген визнав першопричиною трагедії імператора, пригрозив його монумента: «Добро, будівельник чудотворний! .. Ужо тобі! »А цар гнівно глянув на нього. І біжить Євген від пам’ятника.

І, осяяний місяцем блідою,
Простягнувши руку у височині,
За ним несеться Вершник
Мідний На дзвінко стрибків коні …

«Чи не так і ти, Русь, що жвава необгонімая трійка несешся? »- запитає Гоголь. І коні, що мчать по рівнині, «дружно і разом напружили мідні грудей …» «Мідні» (?) Коні ці - від того, що й Гоголь, явно орієнтуючись на поему Пушкіна, з’єднує безмовність з рухом і бачить трійку Русь як скульптурну групу. Про «скульптурності» трійки в поемі буде сказано знову: «У воротах здалися коні, точнісінько в точнісінько, як ліплять иль малюють їх на тріумфальних воротах: морда направо, морда наліво, морда посередині». У ворота садиби в’їжджає, стало бути, статуя: по країні то поважно котить, то мчить пам’ятник. І він, природно, не може дати відповіді на якій би то не було з звернених до нього питань; мовчить він.

Куди ти скачеш, гордий кінь,
І де опустиш ти копита?
«Русь, куди ж несешся ти? ..»
І мовчить Русь.

Тиша може бути і мертвою, але Безмовність - різновид завжди привлекавшей увагу Гоголя порожнечі, в якій щось народжується, яку що-небудь заповнює. Річ, і ту Гоголь бачить у її становленні, на різних етапах життя її, тому-то й дороги йому коваль, кравець, кухар, столяр - майстра, кожен з яких бере щось бесоорменное, початкове і на наших очах творить з безформної заготовки шедевр. Скриня, який майструє Вакула в повісті «Ніч перед різдвом»; шинель, яку вправно шиє Петрович для Акакія Акакійовича. Що ж сказати про слово! II воно представлено у Гоголя на всіх етапах його життя, від народження. Слово - в жесті: дитина зі своєї колиски тягнеться до люльки, до трубки козака («(Страшна помста»). Воно в »ритмі: стук сокири, кухонних ножів (« Стук ножів, ложок і тарілок замінив на час розмова … - йдеться в повісті «Іван Федорович …»; і подібна ситуація для Гоголя характерна; бенкетуючі сусіди мовчать, але розмова замінюєте: апетитним постукуванням ножів про тарілки). Воно - в мелодії пісні. Воно, нарешті, - у вже сказаному, але не дуже-то членороздільної звуці, у безглуздому мукання: «іііе». І тут вже народилася інтонація: порожнеча заповнюється, слово приходить у світ.

Красномовство, недорікуватість і безмовність можуть бути розділені так, як вони розділені в «Ревізорі»: Хлестаков - Християн Іванович - німа сцена. Але вони можуть бути і злиті в межах одного характеру, образу. Звідси - безглузді пояснення нареченого і нареченої («Іван Федорович …», «Одруження»). Наречений і наречена мовчать або натужно, заплітається мовами розмовляють про дрібниці. Але і в мовчанні, і в недорікуватості їх жевріє невисловлене слово, багате, красномовне. Воно народжується в муках. Воно не може народитися, хоча воно вже ніби чується десь; і недарма ж сором’язливий Шпонька, з гріхом навпіл поговоривши зі своєю нареченою про те, що «влітку дуже багато мух», прийшов до висновку: «Досить скромна і чеснотна дівчина Марія Григорівна! »І він, і його співрозмовниця обійшлися невибагливим, майже недорікуватих обміном думками, а саме заповітне їм сказало безмовність. І дивно було б звинувачувати Івана Федоровича і Марію Григорівну у недоумкуватість, у відсутності у них почуттів. Мовчать вони не від вбогості почуття. Але борошна слова, які зазвичай вважаються доступними лише піднесеним душам, розуму тонкому, творчому, виявляється, властиві й ім. Вони напружено шукали слів. Вони висловилися, вловивши високий, значний сенс і в словах не-знг.чітельнейшіх і вульгарних. І при цьому вони нібито здогадувалися про те, що твердо знав Гоголь: думка і душа людини не рівні сказаним їм словами.

У «Мертвих душах» мовчать і покійні майстри-чоловіки, і монументи, що немов зійшли з тріумфальних воріт. Але мовчать і живі. І їх безмовність - безмовність особливого роду. У «Мертвих душах» немає героя, за плечима якого не стояло б його продовження: його властивостей, якостей, можливостей, про які він не підозрює і сам. Герой говорить, і гри тим вельми красномовно, а якась потаємна частина його перебуває в безмовності, хоча вона-то і є його сутність, не впізнана їм, їм самим перекручена. Поема населена красномовними пародіями на Німа зразки. Навіть реальна Русь, що з’являється в ній, - лише невелика і не краща частина тієї Русі, яка несподівано з’являється в образі трійки. Безтолоч, бруд доріг, пияцтво. Цей світ коснозичен або невпопад красномовний, але за ним, в ньому - справжній світ, переломлений в ньому так, як живий людський лик заломлюється в кривому дзеркалі.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций