Твір на тему характеристика Манілова в романі «Мертві душі»

Розміщено Українська література в 15 марта 2011

Перед написанням твору спробуйте для себе відповісти на наступні питання: Коли і як виник у Гоголя задум «Мертвих душ»? Як трансформувався він у процесі роботи? Коли була завершена робота над першим томом поеми? Яка історія її публікації? Якими смисловими відтінками має вираз «мертві душі»? Який відтінок його розкривається в першому розділі поеми? Другий главою відкривається знаменита портретна галерея гоголівських поміщиків. Аналізуючи це сюжетне ланка поеми, виходите перш за все з наступного: кожен представник помісних дворян розкривається як би під подвійним кутом зору, і читач бачить їх такими, якими вони, впевнені в собі, в істинності свого життя, у праві на неї, здаються самим собі . І водночас - такими, якими вони є насправді: ледачими, дозвільними, вульгарними, духовно убогими і нікчемними.

При цьому Гоголь з висоти свого ідеалу людини постійно акцентує увагу читача на найголовнішому, найважливішому їх якості - кожен з поміщиків представлений перш за все як власник і як торговець кріпосними селянами. І сила гоголівської сатири полягає якраз не в тому, що, малюючи того чи іншого поміщика, письменник зображує його нелюдом, самодуром, лиходієм. В особі Манілова, Коробочки, Собакевича та інших він представляє самих звичайних людей, але за кожним з них стоїть все стан поміщицького класу. Приступаючи до текстуальному аналізу другого розділу, пропоную пригадати, що сказано про Манілова в першому розділі, і ставимо запитання:

- Як характеризує письменник Манілова у другому розділі? Яку рису в його характері він вважає головною? Яка гамма фарб супроводжує Манілова протягом всієї розповіді? Чому?

Тепер спробую дати приклад свого твору на цю тему. Гоголь називає його людиною «так собі, ні те ні се, ні в місті Богдан, ні в селі Селіфан». Головна риса в характері Манілова - це його безформність, невизначеність. «У кожної людини є свій запал», - говорить Гоголь, «але у Манілова нічого свого не було» - ніяких людських бажань, захоплень. Можна побачити, що протягом всієї розповіді про Манілова його супроводжують переважно бляклі сіро-блакитні барви. У його селян «сіренькі колод хати». Ліс неподалік від його маєтку темніє якимось «нудно-синім кольором». День, коли до нього приїхав Чичиков, «не те ясний, не те похмурий, а якогось світло-сірого кольору». У його кабінеті стіни пофарбовані «якийсь блакитненькою фарбою ніби. Сіренької». Навіть матерчатий шовковий капот у дружини. Манілова «блідого кольору». У самого Манілова - блакитні очі, і т. д. Такі безбарвні фарби виразно підкреслюють безбарвність, невизначеність його характеру.

Однак цю безбарвність, це відсутність живих інтересів поміщик в очах подібних йому людей (губернських чиновників, офіцерів полку, в якому він служив) вдало прикриває зовнішньої приємністю звернення і манер. Але все це не більше ніж поза, зовнішність. Не випадково Гоголь підкреслює: «В першу хвилину розмови з ним не можеш не сказати:« Який приємний і добрий чоловік! »У наступну за тим хвилину нічого не скажеш, а в третю скажеш:« Чорт зна що таке! »- і відійдеш подалі ; якщо ж не відійдеш, відчуєш нудьгу смертельну ». Перед ними не просто один з людей, але тип, тобто широко поширене явище. Не випадково розповідь про Манілова Гоголь починає характерною формулою узагальнення: «є рід людей, відомих під ім’ям: люди так собі …»

Яка деталь виявляє духовний примітивізм і нікчемність Манілова, незважаючи на його прагнення бути ввічливим і чемним? Яке враження справляє Манилівське зізнання про те, що він їздить в місто «для того тільки, щоб побачитися з освіченими людьми»? Чим, як водиться, був зайнятий Манілов вдома? Як він ставився до ведення свого господарства? Про що він думає після від’їзду Чичикова?

Манілов - власник більше 200 кріпосних душ, але господарством він абсолютно не займався. Воно, за висловом Гоголя, «йшло якось само собою». Єдиним заняттям Манілова були пустопорожні мрії. Так поступово ми підводимо до розуміння найважливіших особливостей манілівські суті - його нікчемності і безгосподарності.

Перед будинком немає традиційного для дворянських садиб саду або парку, а всього лише «розкидані по-англійськи дві-три клумби з кущами бузків і жовтих акацій та п’ять-шість беріз з дрібнолиста ріденькими вершинами … У будинку його чого-небудь вічно бракувало». Епізод купівлі-продажу «мертвих душ» є своєрідною кульмінацією кожної «поміщицької» глави. Саме в ньому з найбільшою повнотою і виразністю розкриваються найважливіші риси характеру кожного власника «хрещеної власності». Тому важливо, щоб учні, відповідаючи на поставлене питання, побачили, що сцена торгу Чичикова з Манілова дозволяє говорити про всіх вадах характеру поміщика відразу, бо в ній виявляється одночасно і його розумова нікчемність, і нудотно солодкуватість в обігу, і його безгосподарність.

Аналізуючи даний епізод, не можна випустити з уваги, що саме в ньому з винятковою виразністю розкривається характер Манілова не тільки як людину, але і як поміщика з притаманною йому кріпосницької психологією. Чемний і ввічливий, чутливий і сентиментальний, що змішалося від несподіваної пропозиції свого гостя, Манілов абсолютно вільно обговорює з Чичикова проблему продажу селян взагалі, живих, а не мертвих («як бажаєте ви купити селян - з землею чи просто на висновок, тобто без землі ? »), нітрохи не бентежачись і не обурюючись аморальністю цієї акції, глибоко переконаний у своєму праві купити і продати людини. Бездуховність, відсутність справжнього інтересу до життя, гонитва за «масовою культурою», невміння і небажання трудитися, відмова від власної позиції та власної думки - все це різноманітні прояви маніловщини, з якими часом можна зіткнутися і в наші дні.

Кожен з цих прикладів представляє характерний для Гоголя прийом, за яким школярі зустрілися в першому розділі, - віднесення людей у «тваринний» або неживий ряд, виразно підкреслює бездуховність людини.

Неодноразово зустрічається у другому розділі та іншої гоголівський прийом, службовець тієї ж мети, - мотив автомата. Він звучить в розмовах Манілова з прикажчиком і селянами, в діалозі з Чичикова про чиновників міста, і особливо виразно - в сцені купівлі-продажу мертвих душ, коли Манілов, як автомат, повторює чужі слова і питання: «підслухати, любий! скільки у нас померло селян з тих пір, як подавали ревізію? »-« Та як скільки? Багато вмирали », - сказав прикажчик …« Так, саме …-підхопив Манілов,-саме дуже багато вмирали … »-« А як, наприклад, числом? »- Запитав Чичиков. «Так, скільки числом? - Підхопив Манілов … »і т. д.

Гоголь викриває і висміює мертвота і нікчемність Манілова. Разом з тим йому нескінченно гірко усвідомлювати, що людина здатна так страшно деградувати духовно і морально, що людей, подібних Манілова, на жаль, багато. За сміхом письменника виразно вгадуються сльози. Якщо залишиться час, вчитель може привести цікаві паралелі між характером Манілова і деякими звичками Миколи I - «першого поміщика» в імперії, що ще раз підкреслює нескінченну масштабність гоголівського узагальнення, дає учням можливість ще раз переконатися, що маніловщина була властива не тільки провінційному середовищі, але і найвищим чиновницько-бюрократичним колам того часу. Так, якщо Манілов мріяв «побудувати будинок з таким високим бельведером, що можна звідти бачити навіть Москву …», го Микола I наказав побудувати в Старому Петергофі аналогічний бельведер для чаювання з видом на Петербург. З цієї ж області та одне з найулюбленіших занять Миколи I - виправляти «помилки» великих полководців, допущені ними в битвах. Так, 10 вересня 1839 було розіграно «друге» Бородінський бій, яким командував сам імператор і виправляв нібито зроблені помилки. Разючу паралель з Манілова представляв сімейний побут Миколи I: взаємні сюрпризи, частування, публічні виливу почуттів на очах у всіх становили неодмінну рису придворного життя.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций