Носій вищого звання людства

Розміщено Вільні теми в 15 марта 2011

Кінець феодального середньовіччя був ознаменований появою одного з титанів світової літератури - Данте Аліг’єрі. Ще за життя письменника його твори здобули широку популярність. Але незважаючи на те що деякі із сучасників Данте намагалися написати його біографію, багато сторінок життя поета до цих пір залишаються загадкою.

Майбутній поет отримав гарну філософське і юридичну освіту і брав активну участь у політичній боротьбі. Політика, як і поезія, була одним з найважливіших інтересів Данте. Однак багатьом поколінням читачів він запам’ятався як талановитий письменник, творець справжніх шедеврів літератури, і перш за все, Божественної комедії.

Крізь всю свою творчість проніс поет пристрасну, піднесену, безсмертну любов до Беатріче. Саме вона стала натхненником створення його творів, зокрема першого великого з них - Нове життя і вже згаданого, найзначнішого з творів письменника, Божественна комедія.

Всі твори Данте відрізняються щирістю, глибиною почуттів і філософських роздумів, високою художньою майстерністю, глибоким патріотизмом, вічним коханням до своєї рідної країни - Італії та турботою про долю всього людства. Разом з тим характерною рисою його творчості є суперечливість поглядів, роздумів, прагнень і мрій автора. З одного боку, він усіма думками і почуттями прив’язаний до середньовічних традицій, з іншого ж - невблаганно прагне до далекого щасливого майбутнього. Він як переконаний католик і монархіст щиро вірив у магію чисел, мріяв про створення ідеальної імперії на чолі зі справедливим монархом. І в той же час, саме він став першовідкривачем багатьох передових ідей, поглядів нового часу.

Завжди і в усьому з самих ранніх років поет прагнув дотримуватися правди, якою б гіркою вона не була, і відкрито нести її людям, не боячись наслідків такої відвертості. Це прагнення як основну позицію свого життєвого і творчого шляху він вклав в уста свого героя з Божественної комедії - лицаря Каччагвідо:

Нехай твої слова здадуться дурними

На перший погляд і ляжуть гірким гнітом,

Але вже усвідомлені, життя оздоровлять вони.

Твій заклик пролетить, як вітер,

Високі дерева нахилившись до долу.

І це буде твоїм покликанням.

Своєрідною ліричною сповіддю автора є книга Нове життя, в якій нам відкривається вся історія піднесеної любові поета до Беатріче. І одночасно це прекрасне джерело відомостей про побут і звичаї флорентійського суспільства того часу. Заглиблюючись у свій духовний світ, Данте розкриває перед нами всі почуття, думки, прагнення.

Смерть коханої справила великий вплив на світогляд і подальший творчий шлях поета. Він шукає умиротворення в філософії, науці і богослов’ї. Результатом цих пошуків стала його книга Бенкет, а трохи пізніше - науковий трактат Про народною мовою. Обидві ці книги свідчать про новаторських поглядах письменника, а також про його прагнення донести світло науки до простого народу. Наука, на його думку, стане новим сонцем, яке освітить шлях тим, хто перебуває в холоді і темряві. У Бенкет Данте розвиває прекрасні сміливі ідеї, які згодом стануть основою ідеології гуманістів епохи Відродження. Тут висловлюються думки про те, що кожна людина народжена для щастя, що всі люди мають жити в мирі і прагнути зробити життя кращим і радіснішим. Тут же ми бачимо втілення мрії автора про всесвітньої монархії, яка заспокоїть і ощасливить весь світ. Ця ж ідея закладена в основу ще одного твору поета - Монархія.

Перехід від літератури середніх століть до літератури Відродження остаточно сформувався в Божественної комедії. Це твір вражає широтою охоплення часів і різноманітністю доль людей, історичної долі всього людського роду. Данте виступає тут не тільки як великий художник слова, але і як психолог, філософ і астроном, політик та історик. Описуючи страждання грішників у пеклі, поет прагне закликати людство до праведного життя, яка призведе до раю - але не потойбічний, а земний. Головним героєм поеми стає сам автор. Ми легко впізнаємо в творі його самого, його характер, почуття, світогляд, мрії і надії. Перед нами постає по-справжньому велика, жива особистість. Крім того, в цьому творі поетові вдалося досягти вирішення однієї з найскладніших поетичних завдань - передати характерні індивідуальні особливості персонажів. Ці особливості простежуються і в самій мові героїв, який завжди чимось відрізняється від мови оповідача. І в цьому ще одне з великих досягнень Данте - талановитого художника слова.

Значення творчості Данте Аліг’єрі важко переоцінити. Його майстерність - безмежно, багатосторонньо, воно включає в себе всі незліченні аспекти людського життя. Не випадково Джованні Бокаччо говорив про нього: За свою глибоку і різнобічну вченість він цілком заслужив почесне звання, і не випадково ще за життя називали одні Данте поетом, інші - філософом, треті - теологом.

Твір на тему: Носій вищого звання людства (за творчістю Данте Аліг’єрі)


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций