Сповідь героя в романі «Над прірвою в житі»

Розміщено Шкільні твори в 11 марта 2011

Роман Дж. Селінджера «Над прірвою в житі» - одне з найцікавіших творів американської літератури XX століття. Це - лірична сповідь шістнадцятирічного героя. Він розповідає про події, які сталися з ним рік тому: його виключили з привілейованої школи (вже втретє!), І він провів три дні в Нью-Йорку, в «вільному польоті», не наважуючись зустрітися з батьками. У сповіді героя розкривається його внутрішній стан: нервозність на межі істерики. У такому стані підліток не може обходитися літературною мовою, тінейджеровскій сленг вклинюється в оповідання, підсилює відчуття безпосередності, емоційності, достовірності.

Розповідаючи про себе, герой виявляє свій характер. Ясно, що Холден Колфілд за природою своєю не належить до товстошкірим. Один із синів нью-йоркського адвоката, він, мабуть, виріс у атмосфері інтелектуальної, духовної. Про це свідчить його прекрасне знання літератури (англійська мова - єдиний предмет, за яким він встигає блискуче, навіть однокласники звертаються до нього за допомогою, в його мові проскакують такі вирази, як «Девід Коперфілдовская каламуть», що свідчить про знання Ч. Діккенса) , він орієнтується в театральному світі, в кіномистецтві, в сучасного музичного життя, про що свідчить його розповідь про відвідини нью-йоркських уявлень, і т. д. Він відчуває себе природно, більш того - охоплений своєрідною ностальгією, в музеї, з відвідинами якого пов’язане все його дитинство. З сповіді героя ми дізнаємося про його оточення, про тих людей, яких він любить найбільше. ейтмотівом проходить через роман спогад про померлого молодшого брата Алі - розумному, душевному, талановитого хлопчика, про маленьку сестричку Фібі, яка весь час вигадує, уявляє себе поетичним персонажем - Грізел, живе одночасно і в реальному, і в вигаданому світі. «Вона б вам сподобалася», - бращается НЕ рай Колфілд до читачів.

А ще є старший брат, який був прекрасним письменником, але видав свій талант, продавшись до Голлівуду. Перед нами герой з чутливою душею, розвиненою уявою, культурної основою - хлопчик з вищих прошарків середнього класу. Три дні, про які він розповідає, не були для нього щасливими. Це час перелому до випробувань, за якими, на думку автора, повинні послідувати зміни в моралі підлітка, якому судилося в кінці кінців подорослішати. Сповідь героя як раз висловлює цю головну проблему. Холдену погано у світі брехні, «липи», «показухи» (такою видається в романі Америка середини XX століття), він не може змиритися з ним. Але для нього подвійна мораль - Ознака есвіту дорослих ». Проблема в тому, щоб зберегти дитячу чистоту і щирість, не дати «світу дорослих» поглинути невинне дитинство. Саме б це мріє Холден, саме це підкреслює назву книги і заповітне бажання героя «стерегти дітей над прірвою в житі». Не бачачи під дорослості нічого хорошого, Холден не може і не хоче дорослішати: не випадково в кінці роману він вирушає в чергову школу. У сповіді Холдена відбивається тривога автора за долю молодого покоління. Він відчуває труднощі духовного становлення підлітка, протиріччя внутрішнього зростання. Творчість Дж. Селінджера близько і сучасної молоді.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций