Базаров - герой роману І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

Розміщено Шкільні твори в 9 марта 2011

Євген Базаров - багато в чому програмний образ Тургенєва. Це представник нової, різночинної-демокра-тичної інтелігенції. Базаров називає себе нігілістом: він заперечує основи сучасного йому суспільного укладу, виступає проти схиляння перед будь-якими авторитетами, відкидає принципи, прийняті на віру, не розуміє захоплення мистецтвом і красою природи, почуття любові пояснює з точки зору фізіології. Комплекс переконань Базаров - не художнє перебільшення, в образі героя знайшли відображення характерні риси представників демократичної молоді 60-х рр.. У цьому контексті важливим є питання про прототипі тургеневского героя. Сам Тургенєв у статті «З приводу« Батьків і дітей »» (1869) називає прототипом Базаров якогось доктора Д., молодого провінційного лікаря, який представляв для письменника новий тип російської людини. Сучасний дослідник М. Чернов спростовує традиційну гіпотезу про те, що доктор Д. - це повітовий лікар Дмитрієв, випадковий знайомий Тургенєва. На думку Чернова, прототипом Базаров був сусід Тургенєва по маєтку В. І. Якушкін, лікар і дослідник, демократ, пов’язаний з революційними організаціями того часу. Але образ Базаров - збірний, тому до ймовірних його прототипам можна віднести тих громадських діячів, яких Тургенєв вважав «справжніми заперечувачем»: Бакуніна, Герцена, Добролюбова, Спешнева і Бєлінського. Пам’яті останнього присвячений роман «Батьки і діти». Складність і суперечливість поглядів Базаров не дозволяє визнати джерелом образу якусь певну особа: тільки Бєлінського або тільки Добролюбова.

Авторське ставлення до Базаров неоднозначно. Позиція Тургенєва виявляється поступово, в міру розкриття самого образу, в монологах героя, його спорах з іншими персонажами: зі своїм другом Аркадієм Кірсанова, з його батьком і дядьком Павлом Петровичем. Спочатку Базаров впевнений у своїх силах, у тій справі, яку він робить; це гордий, цілеспрямована людина, сміливий експериментатор і негативного. Під впливом різних причин його погляди зазнають істотні зміни; Тургенєв зіштовхує свого героя з серйозними життєвими випробуваннями, в результаті чого Базаров доводиться поступитися поруч переконань. У ньому проявляються риси скептицизму і песимізму. Одним з таких випробувань стає любов героя до Анни Сергіївни Одінцової. Разночінец Б, відчуває себе ніяково перед аристократкою Одінцової; поступово він виявляє в собі почуття, існування якого раніше заперечував.

Герой Тургенєва терпить у любові поразку. В остаточному підсумку він залишається на самоті, його дух майже зломлений, але навіть тоді Базаров не бажає відкрити себе для простих, природних почуттів. Він жорстокий і вимогливий до батьків, як і до всіх оточуючих. Тільки перед лицем смерті Базаров починає смутно розуміти ціну таких проявів життя, як поезія, любов, краса.

Важливий засіб створення образу Базаров - мовна характеристика. Базаров говорить чітко і логічно, його промови властива афористичність. Крилатими фразами стали його вислови: «Порядний хімік в двадцять разів корисніше всякого поета»; «Ти проштудіруй-ка анатомію очі: звідки тут узятися … загадковому погляду?»; «Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник»; « Люди, що дерева в лісі, ні один ботанік не стане займатися кожної окремої березою ».

Складний і суперечливий образ Базаров викликав у критиці спори, які не вщухають і понині. Після виходу роману навіть у демократичних журналах виникли розбіжності з приводу трактування образу Базаров Від імені «Современника» виступив М. А. Антонович. У своїх статтях «Асмодей нашого часу», «Промахи», «Сучасні романи» він тлумачив образ героя як карикатуру на сучасну молодь у вигляді ненажери, базіки і циніка. Прямо протилежну оцінку дав у своїх роботах Д. І. Писарєв. У статті «Базаров» критик розкриває історичну значимість цього типу. Писарєв вважав, що Росії на даному етапі потрібні саме такі люди, як Базаров: вони критично ставляться до всього, що не підтверджено їх особистим досвідом, звикли покладатися лише на себе, мають одночасно знанням і волею. Схожа полеміка розгорнулася і в 50-60-х рр.. нашого століття. Точку зору Антоновича підтримав дослідник В. А. Архипов («До творчої історії роману І. С. Тургенєва« Батьки і діти »»). Образ Базаров неодноразово втілювався на сцені і на екрані. Однак інсценування та екранізації, виконані занадто академічно, залишалися в межах хрестоматійного читання цього образу.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций