Соціальний конфлікт у селі в період колективізації (за романом Б. Можаєва «Мужики і баби»)

Розміщено Шкільні твори в 8 марта 2011

У романі-хроніці «Мужики і баби» Борис Можаєв показує, як порушується звичний уклад життя села, який щойно розпочинає розвиватися завдяки непу, з початком кампанії масового створення колгоспів. Дія роману припадає на кінець 1929, - початок 1930 року, тобто на найбільш гострий період розкуркулення та суцільної колективізації. Письменник показує, як ці події призводять до глибокого соціального конфлікту в російському селі.

Для цієї мети в романі крупним планом даються конфліктуючі сторони: місцеві, районні та окружні керівники, котрі прагнуть у лічені дні провести колективізацію, і трудове селянство. Незаконні дії керівників призводять до бунту, опору селян, чий життєвий уклад рушився, а нажите непосильною працею добро фактично конфіскувалося.

Секретар місцевого партосередку Сенечка Зенін - з людей, квапливих історію, мислячих однозначно і категорично. Місцева церква для нього дурдом, придатний для складу, він ніяк не пов’язує її з традиціями сільського життя. Тому він не може зрозуміти, що закриття церкви в очах селян просто компрометувати його і в його особі всю Радянську владу. Ця людина живе тільки політичною кон’юнктурою: «Яка тепер взята лінія головного напрямку? - Запитує він. - Лінія на загострення класової боротьби. Поки тримається така лінія, треба встигати проявити себе на загостренні «. Зеніна не бентежить жодне з доручень зверху - він без докорів совісті тут же готовий його виконати. «Ну що, комарики-сударікі? Отримали бойове завдання і розгубилися? - Питає він у своїх помічників і тут же їх наставляє. - Ех ви, телята на поводу класового ворога.

Биками треба ставати, ревти і землю рити … «

Завзяттям вислужитися перед вищестоящими відрізняється і член окружкому Наум Ашіхмін, син розорився татарина. Незважаючи на своє купецьке минуле, він вважає себе пролетарем. Мрія його життя - просунутися в керівники. Коли Ашіхмін потрапив в агітпроп Рязанського окружкому, «він вирішив довести, що вміє не тільки в газету писати або читати лекції, але й діяти рішуче й нещадно. Він навіть псевдонім собі придумав - Несамовитий «. Ашіхмін, найбільш затятий прихильник розкуркулення заможних селян, вважав себе справжнім борцем за соціалізм.

Тримати людей в страху - головний принцип керівництва Никанора Возвишаева. Щоб зупинити забій худоби, він самовільно вводить штраф у п’ятикратному розмірі з конфіскацією майна, без санкції прокурора заарештовує людей. Стиль його керівництва ми бачимо в тому, як він наставляє своїх підлеглих проводити суцільну колективізацію: «Це не вигадки наші, а керівна директива, спущена самим товаришем Кагановичем.

Поблажливості нікому не буде … Три дні вам терміну … 20 лютого всі повинні бути в колгоспах! Не проведете в строк кампанію - захопіть з собою сухарі. Назад не повернетесь «.

20 лютого в Тіхановском районі - районі суцільної колективізації - всі повинні були вступити в колгосп. Але мужики вперлися, не стали здавати насіння. Вивищуємо дає команду збивати замки з комор, брати селян під арешт, штрафувати. Це викликало величезну хвилю обурення. Мужики у веретено переламали громадські годівниці і втекли в ліс, у селі Красухіне побили Зеніна і тримали його під арештом, годівниці розбили, магазини розграбували, насіння розтягнули. У Желудевке повибивали вікна в сільраді, спалили папери.

Селяни не могли прийняти насильницьку колективізацію, особливо таку, якою її розуміли описані вище керівники. Те, що в романі цим останнім приділено достатньо велику увагу, говорить про глибину авторського задуму. Ашіхмін підіймав, Зенін - це новий соціальний тип. Це люди, які готові на будь-які протизаконні дії, виконуючи директиви згори. Дії таких людей і призвели до соціального конфлікту в селі в період колективізації. А те, що Можаєв садить тіхановскіх колективізаторам на лаву підсудних, підкреслює авторську думку про лукавство вищого керівництва країни, який намагався відмежуватися від злочинів.

Над причинами того, що відбувається замислюються такі герої роману, як учитель Дмитро Успенський, Марія Обухова, Озімов. У суперечці з Ашіхміним Дмитро Успенський доводить: «Одна справа - дореволюційний кулак, зовсім інша річ - післяреволюційний. Земельні наділи по їдоках нарізані. Якщо все його багатство від власної праці та від казенного наділу, так що ж це за кулак? .. Де, з якою корови кінчається селянин-середняк, а починається кулак … Де той статут або хоча б паперова директива, яка визначила б розмір куркульського господарства? Раніше в Росії кулаком називався баришник, лихвар, перекупник, а не хлібороб … «Успенський називає активістів колективізації» недобитки Іудушка «, звинувачуючи їх у всіх провині, якими супроводжувалася кампанія з розкуркулення.

Глибше розкрити коріння виник на селі конфлікту допомагає образ Андрія Івановича Бородіна, якого можна віднести до центральних фігур розповіді. Цьому селянинові чужа жага накопичення. Дружину свою, яка вмовляє його розвести корів, купити сепаратора, він не слухає. Він любить природу, луки, коней. Руда кобилка Веселка - його відрада. Відвести її на загальний стан, як і іншу живність, він просто не може. Тому Бородін вирішує не вступати в колгосп. «Не те біда, що колгоспи створюють; біда, що роблять їх не по-людськи, - усе скопом валять: інвентар, насіння, худобу на загальні двори зганяють, всю, аж до курей», - говорить він.

Незважаючи на те, що Андрій Іванович входить до складу сільради, він відмовляється брати участь у розкуркулювання, бачачи, як руйнується при цьому життя селян: «Якщо ви самі судіть, не питаючись світу, то самі й приводьте у виконання свої постанови. Я вам не виконавець (TM) Хто кулак, а хто дурень - Визначає громада, а не група бідноти «. За цей Ашіхмін бере Бородіна під варту.

Протест Андрія Івановича настільки глибока, що він навіть не слухає свого брата, незважаючи на те, що до цього законом життя в їхній сім’ї було бути завжди разом, бо тільки тоді можна чогось домогтися. Максим Бородін вмовляє його вступити в колгосп: «Ну одягнемо оці їхні колгоспні шинелі та сіряк … лайкою на рік, другий. Все ж таки побачать, що в колінах тиснуть. Ну посміються та скинуть. За старе візьмемося, за своє споконвічне-плоскінь «. Але брат все одно не погоджується йти в колгосп. Йому це саме «споконвічне-плоскінь» дорожче за все, і він не збирається на догоду кому-небудь міняти своє життя.

Мені здається, що саме тому в селі в період колективізації виник такий гострий конфлікт. Тому що більшість селян не хотіли розлучатися зі звичним укладом життя їм, який був закладений ще їхніми предками. Саме про це і говорить

Б. Можаєв в своєму романі. Дії колгоспних активістів були спрямовані проти селян, джерелом добробуту яких був тяжка праця від зорі до зорі, вміння вести господарство, особиста зацікавленість у результатах своєї роботи. На цьому тримається російське селянство і саме це викликало таку неприязнь прихильників колгоспного устрою. Я думаю, що Б. Можаєв у своєму романі «Мужики і баби» зміг показати не тільки сам конфлікт на селі в період колективізації, а й коріння цього конфлікту.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций