Науково-мистецькі зоологічні теми

Розміщено Вільні теми в 8 марта 2011

І тут ми підійшли до науково-художнім і художнім творам на зоологічні теми, якими поповнилися за останні роки фонди дитячих бібліотек. Австралійський письменник Фред Лорд бере «інтерв’ю» у різних тварин, які самі розповідають про свої звички та способи пристосування до навколишнього середовища. Розповіді написані з гумором, у кожному є свій сюжет, А всі разом складають зміст невеликий, але вельми повчальною книги «Слово має кенгуру», пров. з англ. Ю. Петрової та Є. Ромм [1966], Подібним літературним прийомом скористався Улафа Кушерон в пізнавальній напівказкове повісті «Пригоди маленької тріски», пров. з норвезькі. С. Тарханова і Ю. Яхніной [1958]. Цікава тріска Тронд дізнається від миня, вугра, лосося, оселедця про таємниці моря та його мешканців і про те, що в боротьбі за існування найгрізніша з усіх небезпек - людина.

Антоніна Жабинського менш винахідлива у виборі художніх засобів, що анітрохи не применшує достолнств її невимушених оповідань з життя Варшавського зоопарку. «Я по-справжньому, всім серцем люблю своїх вихованців, і мені хочеться прищепити цю любов як можна більшій кількості людей, і ще я дала собі слово описувати у своїх розповідях тільки справжні факти, нічого в них не прикрашаючи ні заради художнього ефекту, ні для пожвавлення дей-наслідком так визначає Жабинського завдання своєї книги «Джоллі і її друзі» , пров. з пол. Л. Васильєва (М., «Прогрес», 1968). До збірки «Барсуня» та інші оповідання, пров. Л. Васильєва («Прогрес», 1971), включені чотири розповіді, в яких історія тварин (борсук, рись) сплітається з біографією Леода - самої Жабін-ської, її чоловіка, директора Варшавського зоопарку, і маленького сина, що виріс в оточенні вихованців сім’ї зоолога. Обидві книга написані з великою теплотою і щирістю людиною, для якого спілкування з тваринами - головна справа життя, що визначило і зміст творчості.

Незалежно від жанру розповіді письменники-Натуралісти залишаються об’єктивними спостерігачами способу життя, інстинктів, поведінки чотириногих або пернатих героїв. Об’єкти зображення не відокремлені від сприйняття автора, який і сам нерідко стає активною дійовою особою. Такі, приміром, книга для молодших школярів відомого польського письменника Яна Грабовського (1878-1950), чиї збірки «Муха з капризами» [1959; 1968], «Рекся і Пуцек» [1956; 1973 і др.] переведені Б. Заходером . Кожен з героїв, від коня до горобця, наділений «індивідуальним» характером і змальований з тонким гумором. Особливо гарні розповіді про дружбу з собаками. «Про людей пишуть часто, а я вирішив писати з собаках. Люблю я їх дуже. Та й знаю їх вже, в усякому разі, не гірше, ніж людей », - заявляє Грабовський. Влучні замальовки, вміння створювати на зоологічному матеріалі забавні сюжети, вести з маленьким читачем живий і невимушену розмову - ці привабливі особливості творчості Грабовського ріднять його з таким. Художником-природознавцем, як Віталій Біанкі.

«Пойі Педро», пров. з нім. Є. Лисенко [1960], Ервіна Штрітт-Маттер (див. с. 308 - ^ 309) - своєрідна «біографія» шотландської конячки, написана свіжо та жваво, без будь-яких спроб наділити тварина не властивими йому якостями. У повісті два герої: поні Педро і сам автор. Терпляче й наполегливо виховуючи свого улюбленця, він спостерігає за його смішними витівками.

У книзі відомого словацького письменника Рудо Моріца «З мисливської сумки», пров. В. Чешіхіной [1966], розповіді про чудесну природу і лісових тварин глухого Кисуцькі краю гірської Словаччини вкладені в уста старого лісничого Богдана, великодосвідченого мисливця і невтомного спостерігача, який повідав авторові багато цікавих історій з цікавим, часом смішним сюжетом. «Такі люди, як дядько Богдан, - пише Р. Моріц, - приклад для молоді. Він навчив і мене пізнавати закони і таємниці природи. Знання та досвід дядька Богдана допомогли мені написати цю книгу. Йому я її з вдячністю присвячую ». Про письменника: С. Алексєєв. Предисл. в кн.: Р. Моріц. Його великий день [1976]; І. Мотяшов.

Первозданної свіжістю і непідробною поезією пройняті книжки про рідну природу одного з найбільших болгарських письменників Еміліяна Станева (р. 1907), досконально вивчив тварин і птахів балканських гірських лісів. Видано його повісті «Хатинка під снігом», пров. Н. Шерешевський [1966], «Чорнушка. Весна в січні », пров. Н. Глен і О. Кутасова [1971]. Одноліток і співвітчизник Станева, відомий поет і прозаїк Младен Ісаєв (р. 1907), представлений збіркою для молодшого віку «Тисяча маленьких сонць» [1966], куди увійшли вірші про природу і повість «Дикий ведмежа» (пров. Т. Єлисєєвій).

Стеван Булаїч (див. с. 312), югославський письменник з Чорногорії автор багатьох книжок для дітей, віддав данину природознавчої темі в багатьох творах, з яких відома у нас історія, що хвилює зграї гусей - повість «Крилатий караван», пров. з серб. О. Кута-совою [1967].

У кращих традиціях зоологічної белетристики повість-легенда Ахмежа Кромаджіча «Скам’янілі вовки», пров. з серб.-хорв, Т. Вірта [1967, 1974]. Гірський козел Серебрянка живе у ворожнечі з лютими братами-вовками. Захоплений виверженням вулкана, Серебрянка рятується, а його переслідувачі-вовки, засипані вулканічним попелом, перетворилися на скам’янілі статуї, які, як свідчить легенда, і зараз ще збереглися в горах.

Серед примітних книг - талановита повість «Бембі» австрійського письменника Фелікса Зальтена (1869-1945), що дала сюжет для однойменного мультиплікаційного фільму Уолта Діснея. Книга носить підзаголовок «Лісова казка». Герої - благородний олень Бембі, його родичі та інші мешканці лісів - наділені здатністю мислити і говорити. Казковий антропоморфізм повідомляє цієї поетичної книзі особливу принадність, аніскільки не заважаючи автору зображати життя і звички своїх чотириногих героїв з наукової сумлінністю. Повість «Бембі» (1923), найбільш вдала в серії подібних же книг Ф. Зальтена, вийшла в переказі і з передмовою Ю. Нагібін.

Дхангопал Мукерджі (1890-1936) - індійський письменник-натураліст, автор багатьох повістей про природу і тваринний світ Індії, за творчою манерою близький Зальтену. Його книга «У джунглях» містить дві повісті: «Харі, молодий мисливець» (автобіографічний пригодницький розповідь про зустрічі початківця Мисливця з тиграми, леопардами та іншими хижаками) і «Сірдір, слонячий ватажок» - про життя стада стогонів. Професор А. Г. Банніков так характеризує в післямові цю оригінальну повість: «Мукерджі наділяє своє оповідання в своєрідну казкову форму і змушує говорити самих тварин. Слони у нього розповідають історію свого життя, радяться, як краще вчинити, і навіть мають свою релігію. Слони - улюблені тварини індійського народу - служать для нього ніби втіленням благородства й високої моралі. Он.і наділені справедливістю, готовністю, жертвувати собою, і чужі егоїзму, не люблять марнославства і пожадливості ». У той же час «звірі у нього завжди зображені живими, реальними, з притаманними їм біологічно вірними особливостями».

Як не суб’єктивні твори такого типу, вони відзначені поетичним відчуттям природи і містять цікавий пізнавальний матеріал. Особливу групу складають реалістичні повісті і розповіді про дружбу дітей і тварин. Перш за все хочеться відзначити прекрасні розповіді про слонів індійського письменника і художника, видавця дитячих книг Шанкара (К. Шанкара Піллаі), включені в його авторську збірку «Слониха Малаті і кокосовий горіх», пров. з англ. і послесл. Є. Катасонова [1974]. Цікаві і повчальні ці правдиві історії про розум і винахідливості гігантських тварин, що відповідають добротою на хороше звернення і що можуть помститися за образливі жарти, тим більше - за жорстокість і грубість.

І нарешті, ще про одну дуже хорошій книзі, яка змушує замислитися про найскладніші взаємозв’язках людини і природи, повісті американської письменниці Марджорі Кинна Ролінгс (1896-1953) «Однолітки», пров. В. Смирнова [1970; 1976]. Правдивість і поетичність цієї книги (вперше вона була видана в 1931 р.) оцінив у свій час Ернест Хемінгуей. Дія відбувається в XIX столітті у Флориді. Син фермера Джоді, змалку звик полювати в диких лісах, приручає оленяти, який стає йому «братом» і «однолітком». Але коли оленя виріс і почав труїти посіви, його довелося застрелити. Джоді не може пробачити батькам такої жорстокості, хоча в душі усвідомлює, що інакше вони не могли надійти. Не в силах змиритися з втратою найближчого істоти, хлопчик тікає з дому, терпить негаразди, а потім повертається на ферму, замучений голодом і каяттям. Горе зробило його дорослим. Тепер Джоді буде таким, як батько, як всі флоридські фермери, залежні від примх природи, що добувають засоби до життя повсякденним тяжкою працею.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций