Маленький принц (скорочено)

Розміщено Світова література в 7 марта 2011

У шість років хлопчик прочитав про те, як удав ковтає свою жертву, і намалював змію, що проковтнула слона. Це був малюнок удава в натурі, проте дорослі затверджували, що це капелюх. Дорослим завжди треба все пояснювати, тому хлопчик зробив ще один малюнок - удава зсередини. Тоді дорослі порадили хлопчикові кинути цю нісенітницю - за їх словами, слід було більше займатися географією, історією, математикою та граматикою. Так хлопчик відмовився від блискучої кар’єри художника. Йому довелося вибрати іншу професію: він виріс і став льотчиком, але як і раніше показував свій перший малюнок тим дорослим, які здавалися йому розумніше і понятлівєєостальних, - і всі відповідали, що це капелюх. З ними не можна було говорити по душах - про удавів, джунглях і зірках. І льотчик жив на самоті, поки не зустрів Маленького принца.

Це сталося в Сахарі. Щось зламалося в моторі літака: льотчик повинен був виправити його або загинути, тому що води залишалося тільки на тиждень. На світанку летчикаразбуділ тоненький голосок - крихітний малюк із золотим волоссям, невідомо як потрапив у пустелю, попросив намалювати йому баранчика. Здивований льотчик не посмів відмовити, тим більше що його новий друг виявився єдиним, хто зумів розгледіти на першому малюнку удава, що проковтнув слона. Поступово з’ясувалося, що Маленький принц Прилетів з планетки під назвою «астероїд В-612» - зрозуміло, номер необхідний тільки для нудних дорослих, які обожнюють цифри.

Вся планета була завбільшки з будинок, і Маленького принца доводилося доглядати за нею: щодня прочищати три вулкани - два що діють і один вимерлий, і навіть виполювати паростки баобабів. Льотчик не відразу зрозумів, яку небезпеку представляють баобаби, але потім здогадався і, щоб застерегти всіх дітей, намалював планету, де жив ледар, який не виполов вчасно три кущики. А ось Маленький принц завжди приводив свою планету в порядок. Але життя його була сумною і самотньою, тому він дуже любив дивитися на захід сонця - особливо коли йому бувало сумно. Він робив це по кілька разів на день, просто пересуваючи стілець слідом за сонцем. Все змінилося, коли на його планеті з’явився чудовий квітка це була красуня з шипами - горда, образлива і простодушна. Маленький принц полюбив її, але вона здавалася йому примхливої, жорстокою і зарозумілою - він був тоді надто молодий і не розумів, як осяяло його життя ця квітка. І ось Маленький принц прочистив в останній раз свої вулкани, вирвав паростки баобабів, а потім попрощався зі своїм квіткою, який тільки в момент прощання зізнався, що любить його.

Він вирушив мандрувати і побував на шести сусідніх астероїди. На першому жив король: йому хотілося так мати підданих, що він запропонував Маленького принца стати міністром, а малюк подумав, що дорослі - дуже дивний народ. На другій планеті жив шанолюб, на третій - п’яниця, на четвертій - ділова людина, а на п’ятій - ліхтарник. Всі дорослі здалися Маленького принца надзвичайно дивними, і тільки Ліхтарник йому сподобався: ця людина залишався вірний домовленістю запалювати вечорами і гасити вранці ліхтарі, хоча планета його настільки зменшилася, що день і ніч мінялися щохвилини. Не будь тут так мало місця. Маленький принц залишився б з Ліхтарник, бо йому дуже хотілося з ким-небудь подружитися - до того ж на цій планеті можна було милуватися заходом тисячу чотириста разів на добу!

На шостій планеті жив географ. А оскільки він був географом, йому належало розпитувати мандрівників про тих країнах, звідки вони прибули, щоб записувати їхні розповіді у книги. Маленький принц хотів розповісти про свою квітку, але географ пояснив, що в книги записують тільки гори і океани, тому що вони вічні і незмінні, а квіти живуть недовго. Лише тоді маленький принц зрозумів, що його красуня незабаром зникне, а він кинув її одну, без захисту і допомоги! Але образа ще не пройшла, і маленький принц, ні однак думав він тільки про свій жаль.

Сьомий була Земля - дуже непроста планета! Досить сказати, що на ній сто одинадцять королів, сім тисяч географів, дев’ять тисяч ділків, сім з половиною мільйонів п’яничок, триста одинадцять мільйонів честолюбців - разом близько двох мільярдів дорослих. Але Маленький принц подружився тільки зі змійкою, Лисом і льотчиком. Змія обіцяла допомогти йому, коли він гірко пошкодує про свою планету. А Лис навчив його дружити. Кожен може когось приручити і стати йому другом, але потрібно завжди бути у відповіді за тих, кого приручив. І ще Ліс сказав, що зірко одне лише серце - найголовнішого очима не побачиш. Тоді маленький принц вирішив повернутися до своєї троянді, тому що був за неї у відповіді. Він відправився в пустелю - на те саме місце, де впав. Так вони з льотчиком і познайомилися. Льотчик намалював йому баранчика в шухлядці і навіть намордник для баранчика, хоча раніше думав, що вміє малювати тільки удавів - зовні і зсередини. Маленький принц був щасливий, а льотчику стало сумно - він зрозумів, що його теж приручили. Потім Маленький принц знайшов жовту змійку, чий укус вбиває в півхвилини: вона допомогла йому, як і обіцяла. Змія може всякого повернути туди, звідки він прийшов, - людей вона повертає землі, а Маленького принца повернула зірок. Льотчику малюк сказав, що це тільки з вигляду буде схоже на смерть, тому сумувати не потрібно - хай льотчик згадує його, дивлячись в нічне небо. І коли Маленький принц розсміється, льотчику здасться, ніби всі зірки сміються, немов п’ятсот мільйонів дзвіночків. Льотчик полагодив свій літак, і товариші зраділи його поверненню. З тієї пори пройшло шість років: помалу він тішився і полюбив дивитися на зірки. Але його завжди охоплює хвилювання: він забув намалювати ремінець для намордника, і баранчик міг з’їсти троянду. Тоді йому здається, що всі бубонці плачуть. Адже якщо троянди уже немає на світі, все стане по-іншому, але жоден дорослий ніколи не зрозуміє, як це важливо.

У шість років хлопчик прочитав про те, як удав ковтає свою жертву, і намалював змію, що проковтнула слона. Це був малюнок удава в натурі, проте дорослі стверджували, що це капелюх. Дорослим завжди треба все пояснювати, тому хлопчик зробив ще один малюнок - удава зсередини. Тоді дорослі порадили хлопчикові кинути цю нісенітницю - за їх словами, слід було більше займатися географією, історією, математикою та граматикою. Так хлопчик відмовився від блискучої кар’єри художника. Йому довелося вибрати іншу професію: він виріс і почав льотчиком, але як і раніше показував свій перший малюнок тим дорослим, які здавалися йому розумніше і понятлівєєостальних, - і всі відповідали, що це капелюх. З ними не можна було говорити по душах - про удавів, джунглі і зірки. І льотчик жив на самоті, поки не зустрів Маленького принца.

Це сталося в Сахарі. Щось зламалося в моторі літака: льотчик повинен був виправити його або загинути, тому що води залишалося тільки на тиждень. На світанку летчикаразбуділ тоненький голосок - крихітний малюк із золотим волоссям, невідомо як потрапив у пустелю, попросив намалювати йому баранчика. Здивований льотчик не посмів відмовити, тим більше що його новий друг виявився єдиним, хто зумів розгледіти на першому малюнку удава, що проковтнув слона. Поступово з’ясувалося, що Маленький принц Прилетів з планетки під назвою «астероїд В-612» - зрозуміло, номер необхідний тільки для нудних дорослих, які обожнюють цифри.

Вся планета була завбільшки з будинок, і Маленького принца доводилося доглядати за нею: щодня прочищати три вулкана - два що діють і один вимерлий, і навіть виполювати паростки баобабів. Льотчик не відразу зрозумів, яку небезпеку представляють баобаби, але потім здогадався і, щоб застерегти всіх дітей, намалював планету, де жив ледар, який не виполов вчасно три кущики. А ось Маленький принц завжди приводив свою планету в порядок. Але життя його була сумною і самотньою, тому він досить любив дивитися на захід сонця - особливо коли йому бувало сумно. Він робив це по кілька разів на день, просто пересуваючи стілець слідом за сонцем. Все змінилося, коли на його планеті з’явився чудовий квітка це була красуня з шипами - горда, образлива і простодушна. Маленький принц полюбив її, але вона здавалася йому примхливої, жорстокою і зарозумілою - він був тоді надто молодий і не розумів, як осяяло його життя ця квітка. І ось Маленький принц прочистив в останній раз свої вулкани, вирвав паростки баобабів, а потім попрощався зі своїм квіткою, який тільки в момент прощання зізнався, що любить його.

Він вирушив мандрувати і побував на шести сусідніх астероїдах. На першому жив король: йому так хотілося мати підданих, що запропонував Маленького принца стати міністром, і малюк подумав, що дорослі - дуже дивний народ. На другій планеті жив шанолюб, на третій - п’яниця, на четвертій - ділова людина, а на п’ятій - ліхтарник. Всі дорослі здалися Маленького принца надзвичайно дивними, і тільки Ліхтарник йому сподобався: ця людина залишався вірний домовленістю запалювати вечорами і гасити вранці ліхтарі, хоча планета його настільки зменшилася, що день і ніч мінялися щохвилини. Не будь тут так мало місця. Маленький принц залишився б з Ліхтарник, бо йому дуже хотілося з ким-небудь подружитися - до того ж на цій планеті можна було милуватися заходом тисячу чотириста разів на добу!

На шостій планеті жив географ. А оскільки він був географом, йому належало розпитувати мандрівників про тих країнах, звідки вони прибули, щоб записувати їх розповіді в книги. Маленький принц хотів розповісти про свою квітку, але географ пояснив, що в книги записують тільки гори і океани, тому що вони вічні і незмінні, а квіти живуть недовго. Лише тоді Маленький принц зрозумів, що його красуня скоро зникне, а він кинув її одну, без захисту і допомоги! Але образа ще не пройшла, і маленький принц, ні однак думав він тільки про свій жаль.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций