Твір на тему: Росія і російський народ у поемі М. В. Гоголя «Мертві душі»

Розміщено Українська література в 1 марта 2011

Майже в кожного письменника є твір, який є справою всього його життя, творінням, в яке ложіл він свої шукання і потаємні думи. Для Гоголя це, без сумніву, «Мертві душі», так і залишилися незакінченими після сімнадцяти років роботи. Поема викликала гарячі суперечки і чутки. В. Г. Бєлінський мав всі підстави сказати, що питання про «Мертвих душах» стільки ж літературний, скільки і громадський, результат зіткнення старих почав з новими. Читаючи книгу вперше, я мало звертав уваги на ліричні роздуми автора про Росію та російською народі. Ці прекрасні місця навіть здавалися недоречними в сатиричній поемі. Перечитавши недавно «Мертві душі», я раптом відкрив Гоголя як великого патріота, переконався, як важливий для всього задуму письменника сповнений гордості образ Русі. За останні роки величезне виріс питання про долю нашої сьогоднішньої Росії, про її призначення, майбуття, про здатність російського народу знову зробити історичний ривок. Вчені, письменники, політики і економісти сперечаються про це. Часом мені як би чуються слова Н. А. Некрасова, звернені до російського народу:

Ти прокинешся ль, сповнений сил,

Чи, доль підкоряючись закону,

Все, що міг, ти вже зробив -

Створив пісню, подібну стогону,

І духовно навіки спочив? ..

Як же не звернутися до співака землі Руської Гоголю за радою в такий складний час?

З того моменту, як бричка Чічікова тихо вкотилася в губернське місто N і поспішно їде з міста, проходить трохи часу, але читач встигає не тільки познайомитися з дивною розмаїтістю поміщиків і чиновників, але й побачити образ цілої країни, зрозуміти «незліченне багатство російського духу» .

Письменник не відокремлює поміщиків і чиновників від народу, як це роблять критики. Особисто мені здається, що неправильно тлумачити, ніби всі поміщики і чиновники, та й сам Чичиков, і є справжні «мертві душі». Так можна назвати з усіх типів тільки Плюшкіна, душа якого омертвіле від жадібності. Але сам Гоголь пояснює, що «подібне явище рідко трапляється на Русі». Здорованя Собакевича, здатного з’їсти цілого осетра; гуляв, брехуна, гуляк і скандаліста мування-древа; мрійливого ледаря Манілова; скупішими «дубінноголовую» коробочка; пропаленого хабарника Івана Антоновича «Глек рило»; поліцмейстера, об’їжджала торгові ряди як свою вотчину, і багатьох інших героїв «мертвими душами» не назвеш. Це або господарі-кулаки, або даремні люди, або негідники, яких Гоголь зумів «пріпрячь».

І ці панове, і Петрушка з Селіфаном, і два мужика, спрощує, доїде чи колесо до Москви, - частина російського народу. Але не краща частина. Істинний образ народу бачиться, перш за все, в описі померлих селян. Ними захоплюються і автор, і Чичиков, і поміщики. Їх уже немає, але в пам’яті людей, їх знали, вони набувають билинний вигляд.

«Мілушкін, цегельники, міг поставити піч в якому завгодно будинку. Максим Телятников, швець: що шилом кольне, то й чоботи, що чоботи, то і спасибі, і хоч би в рот хмільного! А Веремій Сорокоплехін! так той мужик один стане за всіх, в Москві торгував, одного оброку приносив по п’ятисот рублів. Адже ось який народ! А Каретник Міхєєв! Адже більше ніяких екіпажів і не робив, як тільки ресорні «. Так хвалився своїми селянами Собакевич. Чичиков заперечує, що вони вже померли і тільки «мрія». «Ну ні, не мрія! Я вам доповім, який був Міхєєв, так ви таких людей не знайдете: машініща така, що в цю кімнату не увійде … А в плечіщах у нього була така силища, який ні у коня … «.

І сам Павло Іванович, розглядаючи списки куплених селян, ніби бачить їх наяву, і кожний мужик отримує «свій власний характер». «Пробка Степан, тесляр, тверезості зразковою», - читає він і починає представляти: «А! Ось він … ось той богатир, що у гвардію годився б! «Далі думка підказує йому, що Степан виходив з сокирою всі губернії, з’їдаючи хліба на гріш, а в поясі приносив, вірно, рублів по сто. Протягом декількох сторінок знайомимося ми з різноманітними долями простих людей. Ми бачимо російський народ, перш за все, повним сил, талановитим, живим, бадьорим. З захопленням говорить письменник про живе, влучно російською слові, що виривається з-під самого серця.

Але не завжди російські люди покірні владі. Образи можуть довести їх до помсти. У «Повісті про капітана Копєйкіна» розповідається, як герой Вітчизняної війни 1812 року, інвалід, ображений чиновниками, збирається навколо себе зграю вільних людей.

Росія встає перед нами у своїй величі. Не та Росія, де чиновники беруть хабарі, поміщики прокручувати маєтки, селяни пиячать, де погані дороги і готелі. Вірніше, крізь цю Росію письменник бачить іншу Русь, «птицю трійку». «Чи не так і ти, Русь, що жвава необгонімая трійка, несешся?» І образ країни-трійки зливається з образом майстра, снарядів «дорожній снаряд». Гоголь бачить Русь великої, що вказує шлях іншим, думається йому, як обганяє Русь інші народи і держави, які, «косячи, постораніваются і дають їй дорогу».

Історія, на жаль, розсудила по-іншому. Не вдалося нашій країні обігнати інші. І нині живуть в інших чинах і обличчях Ноздрьовим, Чічікова, Манілова і Плюшкін. Але жива Русь, «птах трійка». І, незважаючи на негаразди, не можуть не відчувши «інші, ще досі не лайливі струни, постане незліченне багатство російського духу, пройде чоловік, обдарований божеськими доблестями, або чудова російська дівчина, якій не знайти ніде в світі, з усією чудовою красою жіночої душі, вся з великодушного прагнення і самовідданість «. І віриться нам, жителям Росії, що пророчими виявляться в майбутньому слова письменника: «піднімуть російські рухи … і побачать, як глибоко заронити в слов’янську природу те, що ковзнуло тільки за природою інших народів …».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций