Твір на тему: Місто в комедії М. В. Гоголя «Ревізор»

Розміщено Українська література в 28 февраля 2011

За висловом В. Я. Брюсова, у своїй творчості М. В. Гоголь прагнув до «вічного та нескінченного». Художня думка М. В. Гоголя завжди прагнула до широкого узагальнення, його мета в багатьох творах полягала в тому, щоб намалювати найбільш повну картину російського життя. Говорячи про задум «Ревізора», Гоголь зазначав, що в цьому творі він зважився «… зібрати в одну купу все погане в Росії, яке він тоді знав … і за одним разом посміятися над усім …». Так виникло місто «Ревізора», який автор назвав «збірним містом всієї темної сторони».

У комедії представлені всі сторони російської дійсності. М. В. Гоголь зображує найрізноманітніші верстви міського населення. Головним представником чиновництва є городничий, Сквознік-Дмухановскій. Міські поміщики представлені Бобчинський і Добчинський, купецтво - Абдулін, міщанство - Пошлепкіной. Вибір персонажів обумовлений прагненням максимально широко охопити всі сторони суспільного життя і управління суспільством. Кожна сфера життя представлена однією особою, причому авторові важлива перш за все не громадська функція персонажа, а шкала його духовних або моральних цінностей.

Богоугодними закладами в місті керує Суниця. Люди у нього мруть «як мухи», але це його анітрохи не бентежить, тому що «людина проста: якщо помре, то і так помре: якщо видужає, то й так видужає». Суд очолює Ляпкіних-Тяпкін, людина, «яка прочитала п’ять або шість книг». У поліції процвітають пияцтво, грубість. У в’язницях людей морять голодом. Поліцейський держиморда без всякого збентеження заходить у крамниці купців як на свою комору. Поштмейстер Шпекін з цікавості розкриває чужі листи … Всіх чиновників у місті об’єднує одне: кожен із них розглядає свою державну посаду як відмінний засіб жити без турбот, не витрачаючи ніяких зусиль. Поняття суспільного блага в місті не існує, всюди творяться безчинства і процвітає несправедливість. Дивно, але ніхто навіть і не прагне приховати своє злочинне ставлення до своїх обов’язків, власні неробство й неробство. Хабарництво ж взагалі вважається нормальним справою, навіть, швидше, всі чиновники вважали б ненормальним, з’явися раптом людина, що вважає брати хабарі вельми ганебним заняттям. Не випадково всі чиновники в глибині душі впевнені, що не скривдять ревізора, коли йдуть до нього з підношеннями. «Та й дивно говорити. Немає людини, яка б за собою не мав будь-небудь гріхів «, - зі знанням справи говорить Городничий.

Місто в п’єсі зображений за допомогою великої кількості побутових подробиць у ремарках, але, перш за все, звичайно, очима самих господарів міста. А тому ми знаємо і про реальні вулицях, на яких «шинок, нечистота», і про гусей, яких розвели в приймальні суду. Не намагаються чиновники нічого змінити і перед приїздом ревізора: достатньо тільки прикрасити місто і його присутні місця, поставити солом’яну віху близько сміттєзвалища, щоб було схоже на «планування», та надіти чисті ковпаки на нещасних хворих.

У своїй п’єсі М. В. Гоголь створює воістину новаторську ситуацію: що роздирається внутрішніми протиріччями, місто стає єдиним організмом завдяки загальному кризі. Сумно тільки, що загальна біда - це приїзд ревізора. Місто об’єднує почуття страху, саме страх робить міських чиновників мало не братами.

Деякі дослідники творчості М. В. Гоголя вважають, що місто в «Ревізорі» - алегоричне зображення Петербурга і що Гоголь лише з цензурних міркувань не міг сказати, що дія відбувається в північній столиці. На мій погляд, це не зовсім так. Швидше, можна сказати, що місто в п’єсі - це будь-який російський місто, так би мовити, збірний образ росіян міст. Гоголь пише, що від цього міста до столиці «хоч три роки скачи» - не доїдеш. Але від цього ми не починаємо сприймати місто в п’єсі як окремий острівець пороку. Ні, Н. В. Гоголь робить все для того, щоб читач зрозумів, що ніде немає такого місця, де життя протікало б за іншими законами. І доказ тому-»ревізор», який приїхав з Петербурга. Звичайно, могло трапитися і так, що ревізор не брав би хабарі. Але немає сумнівів, якби таке і сталося з ким-небудь з персонажів п’єси, він розцінив би цей випадок як свою особисту невезіння, а зовсім не як перемогу закону. Усі чиновники в п’єсі знають, просто переконані: їх норми і звичаї будуть близькі і зрозумілі іншим, як мова, якою вони говорять. В «Театральному роз’їзді» сам М. В. Гоголь писав, що, зобразивши він місто інакше, читачі б подумали, що є інший, світлий світ, а цей-лише виняток. Ні, це не так, на жаль. Місто в «Ревізорі» вражає Своєю жахливість. Перед нами постає картина роз’єднаність людей, їх віддаленості від справжнього сенсу життя, їх сліпоти, незнання істинного шляху. Люди втратили природну здатність думати, бачити, чути. Їх поведінка зумовлено однією єдиною пристрастю придбати: становище в суспільстві, чини на службі, багатство. Людина поступово втрачає свій людський вигляд. І така доля чекає всіх, хто. далекий від моральності, духовних цінностей. Сумно стає, коли думаєш про те, що всі чиновники в п’єсі однакові, що там немає жодного світлого образу. І все ж у комедії есть.положітельний герой. Цей герой - сміх, «той сміх, який весь ізлетает зі світлої природи людини … без проникною сили якого дріб’язок і порожнеча життя не злякали б так людину».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций