Твір на тему Протилежність характерів Чичикова і Ноздрева

Розміщено Українська література в 27 февраля 2011

Твори з російської мови для 9 класу. Восени 1835 Гоголь береться за роботу над «Мертвими душами», сюжет яких, як і сюжет «Ревізора», був йому підказав Пушкіним. «Мені хочеться в цьому романі показати, хоча з одного боку всю Русь», - пише він Пушкіну. Пояснюючи задум «Мертвих душ», Гоголь писав, що образи поеми - «нітрохи не портрети з нікчемних людей, навпаки, в них зібрані риси тих, які вважають себе кращими за інших» Пояснюючи вибір героя, автор каже: «Тому що пора, нарешті, дати відпочинок бідному доброчесному людині, тому що без праці обертається на устах слово доброчесний чоловік, бо звернули в коня доброчесної людини, і немає письменника, який не їздив би на ньому, понукая і батогом, і всім, що попало». Ця найважливіша для Гоголя тирада закінчується відповідно: «Ні, пора, нарешті, приховай і негідника. Отже, пріпряжем негідника! ». Ці слова, сказані про Чичикова, можна з такою ж упевненістю віднести і до поміщика Ноздревой. Це людина «на всі руки». Його захоплюють п’яний розгул, буйне веселощі, карткова гра. У присутності Ноздревой жодне суспільство не обходилося без скандальних історій, тому автор іронічно називає Ноздревой «історичним людиною». Балаканина, хвастощі, брехня - найтиповіші його риси. За оцінкою Чичикова, Ноздрьов - «людина погань». Він тримає себе розв’язно, нахабно і має «страстишку напаскудити ближнього».

Сільське неробство і життя без турбот призвели до деградації людини, і той перетворився на небезпечного, нахабного хулігана. Картяр, сплетнік, п’яниця і бешкетник Ноздрьов на рідкість типовий для російського дворянського суспільства. П’яний розгул, полювання - улюблені й природні заняття Ноздревой. У його розореному маєтку тільки псарня у відмінному стані. Серед собак «Ноздрьов був … абсолютно як батько серед сімейства» Мова героя засмічений всякими перекрученими словами, безглуздими виразами, лайливими словечками, алогізмами. Доповнює портрет Ноздревой його прізвище, що складається з великої кількості приголосних, що створюють враження вибуху. Крім того, поєднання букв викликає асоціацію з улюбленим слівцем героя «дурниця». Чичиков - повна протилежність Ноздревой. Він солідний, позитивний, принаймні в уявленнях про себе, про своє майбутнє. Це людина нового часу, ділок і набувач, і володіє всіма необхідними якостями: «… і приємність в оборотах і вчинках, і жвавість у ділових справах», і разом з тим він авантюрист, пройдисвіт і лицемір, справжнє обличчя якого надійно прикрите маскою світської ввічливості і хороших манер. Наш герой утихомирює свою кров, яка «грала сильно», позбавляється від людських почуттів майже зовсім. Ідея успіху, підприємливість, практицизм затуляють в ньому багато людські спонукання.

Чичиков вміє пристосовуватися до будь-якого мікросвіту, навіть зовнішній вигляд героя такий, що підійде до будь-якої ситуації: «не красень, але й не поганий зовнішності», «ні занадто товстий, ні занадто тонкий», «людина середнього віку» - все в ньому невизначено , ніщо не виділяється. Життєві апетити Чичикова не надмірно як у Ноздревой, він намагається бути помірним у всьому. Але гроші для Чичикова є не засобом, а самоціллю. Всі думки і почуття цієї людини підпорядковані одному - бажанням стати багатим за всяку ціну. У здійсненні заповітної мрії він демонструє такі якості, як завзятість, спритність, жага діяльності. Всі ці якості можна було б назвати позитивними, якщо б цілі були інші. Ноздрьов само активний абсолютно без мети і постійно жадає розваг. Незважаючи на повну протилежність характерів, саме Ноздрьов здогадується про сутність Чичикова, тому що сам негідник. «Адже ти великий шахрай, дозволь мені це сказати тобі по дружбі! Якщо б я був твоїм начальником, я б тебе повісив на першому дереві », - радісно кричить Ноздрев. Чичиков на відміну від Ноздревой «милий падлюка», він, незважаючи на все, викликає симпатію своїм оптимізмом, здатністю не впадати у відчай і шукати вихід з будь-якої ситуації.

Образи Чичикова і Ноздревой, створені автором поеми, незважаючи на повну протилежність, в чому сходяться ще й тому, що кожен з них спотворює природу людини.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций