Твір на тему Візит Чичикова до поміщиці Коробочки

Розміщено Українська література в 27 февраля 2011

Шкільний твір для 9 класу за поемою М. В. Гоголя «Мертві душі». У поемі Гоголя «Мертві душі» дуже вірно помічено і описані образ життя і звичаї поміщиків кріпосників. Малюючи образи поміщиків: Манілова, Коробочки, Ноздревой, Собакевича і Плюшкіна, автор відтворив узагальнену картину життя кріпосної Росії, де панував свавілля, господарство було в занепаді, а особистість зазнавала моральну деградацію. Після написання і публікації поеми Гоголь сказав: « Мертві душі виробили багато шуму, багато нарікань, зачепили за живе багатьох і насмішкою, і правдою, і карикатури, торкнулися порядку речей, які у всіх щодня перед очима … вона (поема) поселила у всіх відраза від моїх героїв і від їх нікчемності … »

Третя глава поеми присвячена візиту до поміщиці Коробочці. Автор так описує Коробочку: «Жінка похилого років, в якому то спальному очіпку, надягнутому нашвидку, з фланеллю на шиї, одна з тих матушок, невеликих поміщиць, які бідкаються на неврожаї, збитки … а тим часом набирають потроху грошенят в пестрядевие мішечки …» Прізвище героїні метафорично виражає сутність її натури, ощадною, недовірливій, боязкою, забобонною. Ім’я та по батькові Коробочки - Настасья Петрівна - нагадують казкову ведмедицю і вказують на «ведмежий кут», де вона живе. У господарстві Коробочки «індичка і курям не було числа». За фольклорною традицією птиці, що згадуються в зв’язку з Коробочкою (індики, кури, сороки, горобці), символізують дурість, безглузду клопітка. Речі в будинку Коробочки висловлюють, з одного боку, її наївне уявлення про пишну красу, а з іншого - її скнарість і обмежене коло домашніх розваг (ворожіння на картах, штопані, вишивання і куховарство). Все життя вона займається нагромадженням і скнарість; навіть пригощаючи Чичикова, виставляє на стіл тільки борошняні страви, так як вони дешевші. Коробочка не має претензій на високу культуру, як Манілов, вона не віддається пустим мріям, всі її думки і бажання крутяться навколо господарства. Селяни-кріпаки для неї, як і для всіх поміщиків, - товар. Тому Коробочка не бачить різниці між душами живими і мертвими. Коробочка говорить Чичикову: «Право, батько мій, ніколи ще не траплялося продавати мені небіжчиків».

Коробочка знає ціну «копійці», тому так боїться продешевити в угоді з Чичикова. Всі доводи останнього розбиваються об її «дубіноголовая» і жадібність. Вона посилається на те, що хоче дочекатися купців та довідатися про ціни. Коробочка побоюється, як би Чичиков не обдурив її, хоче почекати, щоб «як небудь не понести збитку», може бути, ці душі в господарстві знадобиться. Адже «товар такий дивний, зовсім небувалий» (вона спочатку думає, що Чичиков має намір викопати мертвих з землі). Коробочка збирається підсунути Чичикову замість мертвих душ пеньку або мед. Ціни на ці продукти вона знає.

В образі Коробочки укладено тип омертвілого у своїй обмеженості людини. На приниження образу працює навіть головна позитивна риса поміщиці, що стала її негативною пристрастю, - торгова діловитість. Кожен чоловік для неї - це перш за все потенційний покупець. Невеликий будиночок і великий двір Коробочки символічно відображають її внутрішній світ - акуратний, міцний, і всюди мухи, які у Гоголя завжди супроводжують застиглому, що зупинився, внутрішньо мертвому світу. Гоголь разом з тим звертає нашу увагу на те, що ця поміщиця сама веде господарство, а селянські хати в її селі «показували достаток мешканців».

Коробочка вирішує продати мертві душі зі страху і марновірства, коли Чичиков пообіцяв їй риса і трохи її не прокляв. Сумніви (не продешевила чи вона?) Змушують її відправитися в місто, щоб дізнатися справжню ціну на настільки дивний товар. Їде Настасья Петрівна в тарантасі, схожому на кавун. Це ще один аналог її образу поряд з комодом, скринькою і мішечками, повними грошей … Жебрачка духом і розумом, Коробочка не бачить нічого, що лежить за межами її маєтку. Художні деталі (вид маєтки, будинки, інтер’єри, речі і т. д.) говорять про господаря більше, ніж його вчинки. Образ Коробочки чудово символізує суспільний устрій, де надавалося істотне значення дотриманню форми, де живу душу заради враження благополуччя намагалися убити.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций