Текст для замітки в газету; Друзі врятували

Розміщено Вільні теми в 26 февраля 2011

Село пережило ще один важкий день війни. Дванадцятирічний Вася поспішав додому. Раптом тишу порушили постріли, тупіт чобіт, чужу мову. У село урвав каральний загін гітлерівців. Хлопчик зачаївся за тином. Повз нього прогнали групу жителів. І раптом хлопцеві не вистачило повітря. Залізними кліщами стиснули його шию чиїсь руки. Він піднімає голову і бачить високого фашиста. Хлопчик кусає фашисту пальці. Сильний удар - і хлопчина втрачає свідомість. П’ятий день повзе потяг невідомими землями. Під дахом невелике загратоване колючим дротом віконце. З нього визирає худенький хлопчина. Заскрипіли гальма. Колихнулася і завмерли на місці вагони. Ешелон оточили німці. Вася вдивляється в назву станції - «Каспічан».

Підійшла група болгарських залізничників з вузликами в руках. Жінки поклали їм скромний обід. До роботи приступила зміна Івана Ніколова. Він тримає окраєць хліба, їсть на ходу. Раптом хліб застряг у горлі. З вікна вагона на нього дивилися голодні дитячі очі.

  • - На, візьми! - Простягає він окраєць.

Хлопчик злякано відступив назад, але зустрів теплий погляд залізничника і простяг руку. Особа оживає, світиться вдячна усмішка. Він їсть жадібно, не відкидаючи очей від доброї людини. Серце Ніколова переповнене вугіллям. Негайно врятувати цей дитину з рук звірів! Залізничник краєчком ока стежить за черговим. Коли той відходить і повертається спиною, Іван швидко розмотує провід, відчиняє двері і шепоче:

  • - Стрибай швидше!

Ніколов швидко закручує двері. Сильні руки підхоплюють хлопчика. Він довірливо обіймає шию. Залізничник перескакує через рейки. І ось вони в придорожній канаві. Скільки лежали в ній, як добралися до житла, Вася не пам’ятав. Ось вони в будинку. Худенький, з босими ногами пораненими, весь у трепе, хлопчина був схожий на прив’ялі траву. Спробував зробити крок, але спіткнувся і ледве прошепотів по-болгарськи: «Добрий вечір».

- Я вам навів російського хлопчика.

  • Донька залізничника притулилася до матері. Прийшла до тями Анка і радісно сплеснула руками.

- Він росіянин, а розмовляє по-болгарськи.

Хлопчика викуповували, переодягли і поклали в ліжко. Його початок морозити. Довго хворів хлопчик. Багато безсонних ночей провели біля ліжка нові батьки. Місцеві селяни з тривогою стежили за долею російського хлопчика, зберігали таємницю .. Болгарська мати оточила чужу дитину турботою, ніжністю. Вася поступово ставав.

Минув час. Вася успішно навчався у болгарській школі. Ніколова полюбили хлопчика, як рідного, пишалися його успіхами. У лютому 1945 року в Каспічан приїхало двоє радянських офіцерів, щоб відправити хлопчика до батьків. Зібралося багато людей, накрили великий стіл. Все від душі раділи, що Вася повертається на Батьківщину. Хлопчик на все життя запам’ятав тих, хто повернув йому життя, - болгарських батьків.

Слова і вирази: втрачати свідомість, загратоване колючим дротом віконце, гальма, окраєць, серце переповнене жалем, з тривогою стежили, болгарських батьків.

  • Правопис: село, дванадцятирічний, фашиста, п’ятий день, невідомими землями, вдивляється, болгарських залізничників, особа, світиться, негайно, повертає, підхоплюють, не пам’ятав, худенький, пораненими ногами, прив’ялі, прошепотів, російської, по-болгарськи, безсонних ночей, місцеві селяни, радянських офіцерів, великий, на Батьківщину, життя, запам’ятав.
  • План переказу: 1. Каральний загін у селі. 2. Хлопчик в неволі. 3. Поїзд повзе невідомими землями. 4. Друзі рятують дитину. 6. У болгарській сім’ї. 7. На Батьківщину.
  • Завдання. Усно передайте розповідь від імені Васі і залізничника, який звільнив хлопчика.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций