Все в людині, все для людини!

Розміщено Вільні теми в 26 февраля 2011

У словах про “гордій людині” - всього прекрасного на землі, що прозвучали понад півстоліття тому, Горький з усією “ілой непохитної віри і переконаності висловив гуманістичний зміст” єдиної теми “своєї творчості- “теми войовничої, революційної”, повної історичного оптимізму, з нею він прийшов у театр.

На початку дев’ятисотого років Горький відчуває небувалий підйом творчих сил. До драматургії Горький звернувся, щоб “втручатись у саму гущу життя”. Письменник охоплений жагою діяння, у нього бунтує “сонце в крові”, він переконаний - “настав час потреби в героїчному”, він вірить - “нове століття - воістину буде століттям духовного оновлення” людей. Ніщо не може перешкодити Горькому - ні арешт, ні посилання “під нагляд”. Він пише і у Петропавловській фортеці, і в Арзамасі, і в Нижньому Новгороді - під невсипущим оком поліції. “Я охоплений полум’ям! Я хочу працювати, хочу - пристрасно. І що мені міністри, прокурори, вироки? ”

Щойно закінчивши п’єсу “Міщани”, він поспішає повідомити друзям: “Неодмінно взимку ж буду писати іншу. А ця не вдасться - десять напишу, але доб’юся, чого хочу! Дуже захопила мене ця форма листа “.

Починаючи з 1901 року до кінця свого життя Горький не залишав важкого мистецтва драматурга. За тридцять з гаком років він написав близько двадцяти п’єс, серед яких - “Міщани”, “На дні”, “Єгор Буличов та інші”, “Варвари”, “Зикови”, “Вороги” та багато інших, кожна по-своєму, склали цілу епоху не лише у творчості письменника, але і в історії російського театру.

Зібрані воєдино п’єси Горького - правдива драматична біографія часу; її змістом стала історія “руйнування особистості” міщанина, індивідуаліста і народження нової свідомості, нового психологічного типу - ” людини світорозуміння “, - як називав його Горький. “Міщани” - це не просто дебют Горького, але і дебют нового героя, якого чекала, шукала, про який мріяла волелюбна Росія. Герой п’єси Ніл знає, що хоче в житті. Ось що почув російський читач і глядач після сумно-ліричних монологів чеховських героїв про безвиході настоящегоі про далеке прекрасне майбутнє, до якого вони не відали шляхів. Ніл постав як живе уособлення майбутнього, наблизивши його, змусивши повірити в його реальність. У п’єсі йде моральний суд над міщанством.

У п’єсі “На дні”, як стверджував автор, його займали “загальфілософські питання”: що краще, істина чи жалість? Що потрібніше? Чи потрібно доводити співчуття до того, щоб користуватися брехнею, як Лука “? Мандрівник Лука з’являється в нічліжці в самий розпал суперечки її мешканців - Кліща, Бубнова і Васьки попелу - про сумління і честі: чи потрібні вони людям дна? Лука боягузливий і обережний. У небезпечний момент, коли вбивають Костильова, він зникає, як “зникають грішники від особи праведних”.

Горький створив п’єсу широкого емоційного звучання, зумівши передати суперечливу гаму людських станів - від натхненних промов Сатіна про Людину до смертного відчаю Актора.

З переконаністю мислителя, пристрасністю громадянина, з натхненною одержимістю художника Горький-драматург поторощить “релігію рабів і господарів”, викриваючи її “по всій довжині історії” і стверджуючи Правду вільної людини, силу його думки, його розуму.

 

Горький розширив зміст драматичного твору до масштабу епосу. П’єси Горького пройняті радісною вірою в невичерпну талановитість людини, в силу його безстрашної думки. Драматург створив не тільки новий репертуар російського театру, але і “нову філософію”.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций