Твір на тему Жіночі образи в романі Панаса Мирного

Розміщено Українська література в 24 февраля 2011

У романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Опанас Мирний описує життя поневоленого народу. Письменник підносить образи нескорених жінок-селянок, які, незважаючи на важкі соціальні, а також психологічні умови, залишаються такими ж чесними, добрими і мужніми. Такими рисами характеру Панас Мирний наділив Мотрю, Галю і Христю, які звикли до важкої, але чесного життя. Для них краще вже нічого не мати, ніж мати щось, що було видобуто неправдою, крадіжками і злочинами. Уражені неправдою, деякі чоловіки - Чіпка, Максим - стають на шлях злочинів. Але жінки виявляються сильнішими за їх, прагнучи зробити все, щоб поліпшити своє становище чесною роботою. Яскравим прикладом жінки-трудівниці є Мотря, яка працює не покладаючи рук, щоб хоч якось підтримати свою сім’ю. У її житті не було щастя, радості. Невеликий промінь лише на мить просвітив її життя, подарувавши клаптик землі, і знову згас, відібравши останню надію, останні мрії і сподівання: «Мотря день і ніч в роботі і в роботі; влітку - на полі, взимку - вдома».

Цій жінці було дуже важко змиритися з неправдою, яка дуже глибоко її вразила. І не тільки соціальні умови пригнічували Мотрю, великий біль завдав їй її рідний син, нехтуючи її почуттями, ображаючи материнське серце. Людиною, перед яким Мотря виливала своє горе, якому вона скаржилася на своє злиденне життя, була Христя. Ця дівчина була веселою, завжди усміхненою, але, зіткнувшись з несправедливістю і пригніченням, вона зовсім змінилася. Христя стала мовчазною, посмішка вже рідко з’являлася на її обличчі, раніше такому привітному та щасливе. Христя дуже чуйний чоловік, чужі страждання завдавали їй біль так само, як і свої. Почувши сумний розповідь Чіпки про свою бідність, вона близько до серця сприйняла його невдачі, важку долю. Але поділившись своїми думками і хвилюваннями з чоловіком, вона раптом відкрила для себе, що він не розуміє страждання інших людей, кажучи, що «своя сорочка ближче до тіла». Христю дуже вразив цей егоїзм, вона не чекала такого від Григорія. У романі є образ ще однієї чуйної дівчини. Це образ Галі, в якому також розкривається прагнення до справедливості, до чесного життя, до тихого сімейного щастя. Ці риси об’єднують її з Мотрею і Христею. Батько і мати Галі були злочинцями, вона виросла в цьому оточенні, тим не менш, її душа не зачерствіли, вона залишилася доброю і щирою дівчиною. Галя намагалася витягнути Чіпку з тієї компанії злодіїв, в якій він опинився, вона прагнула жити так, як живуть усі чесні люди: на своїй землі саджати хліб, самому заробляти гроші, а не купувати засоби крадіжкою та іншими злочинами. Галя мріє про своє господарство, худобу, про мирну землеробської життя з Чіпкою: «Я не люблю коней … воли краще … Воли такі смирні, тихі …»

Тим не менш, на деякий час їй вдалося повернути свого чоловіка до нормального життя. Коли Чіпка раптом прийшов в себе, Галя дуже поважала його, вірила йому. Але вона не змогла утримати його від старого життя, від старих звичок. Важкі соціальні умови виявилися сильнішими, ніж зусилля чесної дівчини. Вона програла в цій боротьбі. Дізнавшись про той страшний злочин, який вчинив її чоловік, Галя вирішує накласти на себе руки. У ті часи гноблення на селі було дуже жорстокими, багато людей просто боялися своїх господарів-панів. Селяни вже давно втратили довіру до цих тиранам: «І нащо воно тобі, сину, з панами тягатись? - Каже Мотря сумно. - Ще, не дай Бог, підведуть як … Самі ж поховаються, а тобі - буде … »Селяни отримали волю лише формально, а насправді їх становище стало ще гіршим, ніж було. Тому мужність жінок, які чесно жили в ті часи, є справді героїчним.

Але один жіночий образ в романі мені не сподобався. Це образ Явдохи, яка була корисливою, заздрісної і злий жінкою. їй не сподобалася Мотря тільки тому, що вона жила в маленькому будинку, була одягнена в старий одяг, тому, що на її обличчі були зморшки, які свідчили про важке життя. Ця жінка брала участь в усіх брудних справах свого чоловіка. Вона влаштовувала бенкети для його друзів-злодіїв. Але вона виросла в таких умовах, де не могла стати доброю і порядною, так як її батьки зумисне штовхнули її ще дитиною на злочини. Одружившись з москалем Максимом, вона завжди була серед розбійників. Я вважаю, що її можна не тільки засуджувати, а й виправдати. З одного боку, це соціальне становище людей, нікчемні батьки Євдокії, погане оточення протягом усього життя. Але з іншого боку, якщо порівняти Євдокію з Галею, то умови їх життя були схожими: вони обидві виросли в сім’ї розбійників і злодіїв, всі їхні брудні справи проходили перед очима жінок. Тим не менш, серці однієї стало черствим і холодним, а в іншої залишилося добрим і палким. Євдокія стала жадібною і злий, а Галя залишилася чуйною, чесної, доброї і порядною жінкою, яка вирішила, що краще зовсім не жити, ніж жити так, як жили її батько, мати і чоловік.

Тому ми бачимо, що Опанас Мирний зображує не тільки мужніх, чесних і морально сильних жінок. Він описує і таких, які не змогли здобути перемогу над важкою долею і жахливими умовами, які примушували людини різними шляхами добувати собі засоби до існування. Роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Є соціально-психологічним, тому що в ньому описуються не тільки важкі соціальні умови, в яких перебував український народ, а й світ внутрішніх хвилювань і турбот героїв. Письменник доводить, що навіть найстрашніше злочин не може бути здійснене просто так.

План

I. Антагоністичні протиріччя в суспільстві напередодні та під час реформи 1861 року за романом «Хіба ревуть воли …».

II. Авторське ставлення до кривдників народу в романі «Хіба ревуть воли …».

* Чиновники - «п’явки людські».
* Формальна «демократія» земства.
* Жорстокість і ненаситність великих панів-землевласників.
* Зрада козацької старшини.
* «Не так пани, як підпанки».

III. Соціально-психологічна мотивація вчинків головних героїв через викриття панської влади та їх прислужників в часи кріпацтва і після реформи.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций