Консультація для написання твору: А. С. Грибоєдов «Горе від розуму»

Розміщено Шкільні твори в 21 февраля 2011

Драма і комедія як один з родів художньої літератури суттєво відрізняється від епосу і лірики вже тим, що призначені, перш за все, для виконання на сцені. Зміст її складають промови, розмови дійових осіб у формі діалогу (розмови двох або декількох персонажів) і монологу (промови, розповіді, розкриття думок і почуттів від першої особи). Мова дійових осіб супроводжується ремарками - авторськими вказівками про обстановку дії, про внутрішній стан і поведінку героїв, їх міміці і жестах.

Читання не може дати повного уявлення про жанр драми, тому що під час виконання на сцені мистецтво слова доповнюється мистецтвом акторської гри: ми чуємо героїв, бачимо їх дії, є свідками протікає на наших очах життя персонажів драми. Сценічна обстановка (декорації, костюми, світло, бутафорія), музика доповнюють, підсилюють враження від вистави.

Грецьке слово драма (дгата) означає «дія». У драматичному творі рух подій, зіткнення і боротьба протилежних сил, характерів протікають особливо гостро і напружено. Самі події можуть бути дуже прості і звичайні (примірка каптана, зшитого кравцем Тришку; урок Митрофанушки і т.д.), але кожне слово, кожна дія розкривають характер персонажа, його спонукання, його суспільне обличчя, його місце в житті і соціальної боротьби.

Основні види драматичних творів - трагедія, драма (у вузькому сенсі слова, як вид, жанр, а не рід художньої літератури) і комедія. У комедії висміюють окремі сторони суспільного життя, негативні риси і властивості в характерах людей. Чудові зразки комедії дала російська класична драматургія. Фонвізін, Грибоєдов, Гоголь, Островський, Л. Толстой, Чехов створили твори високого ідейного змісту, де ставилися і вирішувалися з передових позицій найгостріші, злободенні суспільні питання.

Про драмі і трагедії - розмова попереду. «ГОРЕ ВІД РОЗУМУ»

* Читаємо перша дія
* Спостереження цільове - за діючими особам
* Особливості мови персонажів

Ліза. Рано вранці засланні застає Лізу близько кімнати, де знаходяться Софія і Молчалін. Ліза вміло розсіює підозри Фамусова і спритно уникає його спроб «загравати» з нею. О, вона добре знає ціну панського уваги:

…. Ах! від панів подалі; У них біди собі про всяк час готуй, Мінуй нас найдужче печалей І панський гнів, і панська любов.

Фортечна служниця в домі Фамусова Ліза наділена. природного кмітливістю, почуттям людської гідності, умінням не губитися в критичну хвилину. Вона не розділяє захоплення своєї панночки тюрмі , але змушена охороняти їх зустрічі.

Засланні . Не тільки багатий московський пан, але й великий чиновник («керуючий в казенному місці»). Дізнавшись, що Софія «ніч цілу читала» французькі романи, він так визначає своє ставлення до книжок взагалі:

* … Ів читанні пуття то невеликий:
* Їй сну немає від французьких книг,
* А мені від російських боляче спиться.

Посміюючись над захопленням російського дворянства всім іноземним, він тим не менш не йде проти цієї моди, дає дочки типове для дворянських дітей домашнє виховання:

У живої розмовної мови Лізи багато слів і виразів народної мови: «потрібне око та око», і «страх їх не бере», «серце не на місці», «знаю, буде гонка» та ін

Мова Фамусова звучить самовпевнено, владно, виконана панського достоїнства. Він гарний оповідач, мова його образна, виразна, іноді пронизана добродушною іронією:

* Так, дурний сон; як подивлюся,
* Тут все є, коли немає обману

Характерна особливість мови - насиченість народними виразами і словами: «прок-від невеликий», «бач примхи які завелися», «трохи з ліжка стриб», «кидаюсь, як немов очманілий»; «Коптелов б ти в Твері»; «де чудеса , так мало складу »,« викинув ти штуку »..

Особливості мови персонажів. Разом з тим виховання і середовище, мораль і звичаї московського дворянства наклали на неї відбиток: Софія вправно обманює батька, не співчуває Чацькому, його різких оцінок московського дворянства.

Чацький. Ще до появи його на сцені ми дізнаємося деякі деталі його біографії і окремі риси цього розумного, красномовного, критично ставиться до своєї среде’человека. Чацький поспішає зустрітися з Софією після довгої розлуки, радіє побачення, сподівається на взаємне почуття. Холодність Софії спантеличила, засмутила його.

Вигук:

* «І дим вітчизни нам солодкий і приємний!» - Виривається з самого серця Чацького, виявляє його патріотичне почуття.

У першій дії він жвавий, говіркий, жартує з Софією. Його характеристика московського дворянства поки що більше містить гумору, іронії, ніж сатири.

Московське дворянство. Характеристика дворянській Москви та її окремих осіб розкриває передову громадську позицію Чацького. Сонна, застійна життя, де десятиліттями нічого не змінюється. Схиляння перед усім іноземним - у вихованні, в модах, у мові; багаті родовиті дворяни - члени Англійського клубу. У мові Чацького зустрічаються просторіччя, народно-розмовні слова: «ми сечі немає один одному набридли», «відплигав чи свого віку»: «куди не сунься нині». Пропозиції в його мові розгорнуті (складні звороти, другорядні члени), що відображають культуру, глибину мислення Чацького. Багато в мові його коротких влучних висловів (афоризмів): «Блаженний, хто вірує, тепло йому на світі», «француз, підбитий вітерцем».

Мова Чацького передає всі відтінки людських почуттів: радісну схвильованість і ніжність, закоханого при зустрічі з Софією; гнів і обурення в характеристиках дворянській Москви.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций