Романтика українських казок і легенд у творчості М. В. Гоголя

Розміщено Українська література в 20 февраля 2011

Твір по книзі «Вечора на хуторі біля Диканьки». «Вітаю публіку з істинно веселою книгою» - такими словами О. С. Пушкін зустрів «Записки пасічника Рудого Панька», видані Н. В. Гоголем. Книга зачарувала читачів українським шахраюватим гумором, незвичайної : поетичністю й красою народних переказів. Теперішній герой книги - народ, його характер, що проявляється в казках і легендах.Українські казки - страшні й заворожливі одночасно, у них не завжди добро винагороджується явно, але в кінці кінців приходить воздаяние за всі вчинки - дурні й гарні. «Травнева ніч, або Утоплениця» ґрунтується на багатьох легендах про «неупокоенных душі», безвинно загиблих. Прекрасна добра панночка терпить знущання відьми-мачухи. Не витримавши, вона кидається в ставок і стає русалкою. Разом з іншими русалками вона намагається покарати мачуху, тягне її у воду, але та підступна й хитра. Мачуха обернулася русалкою. А бідна панночка «не може плавати вільно, як риба, вона тоне й падає на дно, як ключ».

Русалка звертається по допомогу до Левку, синові голови, у якого не складається щастя. Левко любить красуню Галю, але хитрий батько парубка сам розраховує на на дівчину й «не чує», коли син просить дозволи женитися. Левко й русалка зустрічаються в сні. Панночка розповідає хлопцю про свою мачуху й просить: «Допоможи мені, знайди її!»

Прохання виявляється легко здійсненною: понаблюдав, як русалки грають «у шуліку», Левко відразу бачить одну, котрої подобається бути злим і хижим шулікою, що не так прозора й чиста, «усередині в неї щось чернеется». Вдячна панночка допомагає Левку з’єднати своє життя з коханою дівчиною.

Історія, розказана Гоголем, пронизана ліризмом, українськими піснями, обкутана поетичним смутком. У ній багато доброти й немає християнської непримиренності стосовно самогубць. Вони не прокляті, вони нещасні; М. В. Гоголь виріс в атмосфері української пісні й казки, прекрасно передав її у своїх книгах, зумів захопити читачів поезією народних малороссийских переказів.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций