Образ Феліції в однойменній оді Державіна

Розміщено Шкільні твори в 18 февраля 2011

За словами В. Г. Бєлінського, Ода «Феліція» - одне з «кращих створінь Державіна, в якій видно російський розум і чується російська мова. Незважаючи на значну величину, ця ода пройнята внутрішньою єдністю думки, від початку до кінця витримана в тоні ». Дивно, що при такій високій оцінці критики даної оди сам поет не наважувався її надрукувати. Ода виявилася відомою завдяки знайомому Державіна, раднику президента Академії наук О.П. Козодавлева, який показував її декільком особам, в тому числі і Є. Р. Дашкової. Твір було надруковано в першому випуску «Співрозмовника любителів російської словесності», видання було пов’язано з посиленням боротьби Катерини II проти дворянської опозиції.

В оді під ім’ям «киргиз-Кайсацкой» царівни Феліція Державін зобразив Катерину П. Ім’я Феліція взято поетом з «Казки про царевича Хлорі», написаної самою імператрицею для її онука, майбутнього імператора Олександра Павловича. Катерина II прихильно прийняла подарунок віршотворця, адже «Феліція» з її протиставленням доброчесного і мудрої імператриці слабким, порочним дворянам відповідала її власною програмою. Державін багато в чому проявив себе в цій оді як новатор. Перш за все порушив классицистическую нормативність, доповнивши оду сатирою. Завдяки цьому, про заслуги Феліція він говорить напівжартома, напівсерйозно. Новаторство поета полягала і в тому, що образ його головної героїні подається їм багатопланово: Феліція - освічена монархиня і в той же час - приватна особа. Автор ретельно виписує звички Катерини-людини, її спосіб життя, особливості характеру. Феліція не наслідує своїм наближеним, часто ходить пішки, вживає найпростішу їжу. У своїх вчинках вона не горда, в жартах і справах люб’язна, в дружбі приємна і тверда, байдужа до слави. Вираз «байдужість до влади» в даному контексті можна сприймати в прямому сенсі слова: Катерина відмовилася від титулів «Велика», «Премудра», «Мати вітчизни», піднесений їй в 176 7 році Сенатом і комісією з вироблення нового уложення. Імператриця, в зображенні Державіна, займається законодавчою діяльністю, не любить маскаради, але

Лагідності ходячи стезею,
Милостива душею

Далі поет перераховує позитивні сторони царювання Катерини, підкреслює її справедливість у розв’язанні конфліктних ситуацій: лише їй підвладне творіння з темряви світла, лише вона одна здатна, «ділячи Хаос на сфери струнко, союзом цілість їх кріпити», творити з розбіжності згоду, а з пристрастей лютих - щастя. У заслугу Катерині ставиться і те, що вона нікого не ображає і не ображає, на дуріння дивиться крізь пальці, але зло суворо карає. Імператриця не здатна винищувати людей, як вовк знищує овець:

Провини поблажливістю правиш.
Як вовк овець, людей не тиснеш,
Ти знаєш прямо ціну їх.

Компліментарна манера викладу не заважає поетові показати конкретні справи правительки, її заступництво торгівлі та промисловості. Вона, за словами поета, той бог, який «брані усмирив», «сіра і убога покрив, одягнув і нагодував», «одно всіх смертних просвіщає, хворих покоит, зцілює, добро лише для добра творить», «дарував свободу в чужі області скакати, дозволив своєму народові сребра і золота шукати »,« велить любити торги, науки і щастя дому знаходити ». Поряд з компліментами, В оді «Феліція» Катерина отримала не менше повчань, ніж її вельможі. По відношенню до благородної покровительці наук і освіти Державін пропагує свій основний життєвий принцип, не раз акцентуючи увагу на тому, що цар повинен дотримуватися законів, єдині як для нього, так і для підданих. Ці закони, за словами Державіна, засновані на «божеською волі», а тому є загальнообов’язковими. Торкнувся поет і літературну діяльність Катерини: Феліція «просвічує людей» і пише «в казках повчання». Державін згадує казку, написану для онука, звертаючи увагу на її повчальний характер:

Ти пишеш у казках повчання
І Хлору в абетці повторюєш:
«Не роби нічого злого,
І самого сатира злого
Брехуном нікчемним створиш

Неоднозначне трактування викликає відоме визначення поезії, включене в оду: Феліція дивиться на поезію, як на «влітку смачний лимонад». Цілком можливо, що і Катерина мала подібний погляд на літературу, однак і сам Державін ставив перед поезією завдання бути приємною, приємним і корисною. При цьому він вважав, що понад усе діяльність на державному терені, а вірші, поезія - Це те, чим можна займатися «в години вільні». Успіх «Феліція» був повним і блискучим. Імператриця надіслала Державіну золоту, обсипані діамантами табакерку з п’ятьмастами червоних - «з Оренбурга від киргизької царівни». Сміливість поета виразилася в тому, що він порушив давню традицію і до царюючої государині - особі, про який було прийнято говорити з підлесливістю, - звернувся не тільки як до монархині, іншої як до приватної особи. Сподіваючись, що його почують, Державін зважився заговорити з самою імператрицею і висловити їй свою точку зору. Судячи поотклі-ку, імператриця почула в оді тільки компліменти на свою адресу.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций