Винниченко Володимир Кирилович Малорос-європеєць — C. 2

Розміщено Шкільні твори в 10 мая 2014Граждани! Що зробиш?. Давай і нам горниць, не хочемо жить в бараках. Булки давай, чай, котлети. Цілком нормальна річ, — поспішно й серйозно перебив він себе. — Дух часу. Законні требовання. Законні.

Я згадав, що бараки, які ми оглядали, були темні, брудні, вогкі, низькі, й про себе згодився з ним, що требовання дійсно законні. До нас підбігла знайома вже мені собачка й, б’ючи себе хвостом по задніх лапах, звиваючись і крутячи на всі боки головою, мов прохаючи у мене вибачення за гавкання, стала тертись коло моїх ніг.

— Державна дума грає свою ролю. Да!. Вона будить надії, думи. В цьому її велика роль!

Собачка од мене перейшла до його й лизнула йому руку.

— Пошла!. Фу!. Де вона взялась тут?. Вже завелась азіатчина. Хто її привів?. Пошла к бісу!. У мене ні одної собачки. Я находжу, що вони ніякої користі не приносять. Од них пахне азією. Пішла ти! Треба сказать Михайлу, щоб прогнав. Да! Страйкують. А ось це - мій сад. Я вам зараз покажу, що значить культура й машина. До обіду ще далеко.

Він вийняв золотого годинника й глянув у його.

— О! Ще маємо години три. Ми обідаємо в п’ять. В нашому розпорядженню цілих дві з половиною години.

В очах мені помутилося. Розуміється, я не бачив, «що значить культура й машина», хоча ми години півтори ходили по саду й навіть лазили в оранжереї. Я вже сам був машиною, яка, не почуваючи нічого, тільки пересовувала ноги, хитала головою й щось бурмотала.

Нарешті, ми вийшли-таки з саду, і я зітхнув вільніше. З села чувсь якийсь крик і співи. Коростенко зупинився, пильно послухав і, рушаючи, сказав:

— Дядьки тепер чують себе господами положенія. «Дума, мовляв, наша! » Погано тільки, що Дума розгарячає дуже інстинкти. Не вадило б здержувать. «Дума одбере землю». А як не одбере? Що тоді?

Я стиснув плечима й промовив:

— Як же Дума може здержать, як селяни вимагають, як їм треба землі?

Він зупинився й, взявши мене за лацкан, сказав:

— Дорогий добродію! Ви — прогресивний чоловік, і я — прогресивний чоловік. Обоє ми хочемо добра, правди. Я сам поділяю погляди тої партії, яка вимагає землі селянам. Але. Будемо говорити по щирості. Одне — лозунг, а друге — життя. Селянам треба дать лозунг «землі!», бо без цього вони не будуть боротись за політичну волю. Але ж не будемо кривить душею. Чого наші селяни бідні? Хіба справді од недостатка землі? Це ж. ну, по меншій мірі, це — помилка. Наш селянин — азіат. Ось в чому гвоздь. Культури, європи йому треба! Школи! і перш усього зрозумілої, української школи!

— Добре!. — скрикнув я, але він мене зараз же перебив:

— Позвольте, позвольте! Це не все! Я не кажу, що їм зовсім не треба землі. Як можна!. Але ж як дать? Треба так дать, щоб не вбило культури, щоб селянин розвивався. Ну, скажіть. як можна взять і розділить всі ці машини мої, всю цю культуру між селянами? Абсурд!

Назустріч нам хутко плив по подвір’ю Грегуар, схиливши голову набік, широко розмахуючи руками, наче одбиваючись од чогось.

Коростенко зараз же замовк і стурбовано, напружено став дивитись на Грегуара.

— Что такое? Беспокойно в деревне? Да? — спитав він.

— Нет. Пожалуйте обедать. — схилив голову на друге плече Грегуар.

— А!. Хорошо, хорошо. — з полегшенням промовив Коростенко й, звернувшись до мене, добродушно проговорив: — Неспокійно у нас на селі. Збираються громить мене дядьки. Вже письма шлють. щоб вибиравсь зарані, бо все одно одберуть землю. От вам і інстинкти. Приходиться буть насторожі. Темна маса може справді і спалить тебе, і вбить. Боротьба за існування!. Да! Ну, ходім обідать!

Він ще зупинився, прислухаючись до криків на селі, і ми пішли. Хвилин через десять, вмитий, я сидів уже за столом проти пані Коростенкової, млявої жінки з блідо-сірим лицем і подвійним жовтим підборіддям. Коло неї сидів мій ученик, Василько, опецькуватий чорнявий хлопчина год десяти, схожий на батька.

— Ты ж будешь слушаться господина репетитора? — гладячи пухлою рукою стрижену голову Василька, мляво тягнула пані. — Да, Васенька?

Васенька сьорбав борщ, з таким виглядом, що, мовляв: «Побачимо!»

— Только вы с ним, пожалуйста, уже по-русски занимайтесь. Николай Андреич большой любитель малорусского язьїка, но ребенку ато излишне.

— Я по-мужицки не хочу учиться! — не підводячи голови, випалив Васенька.

Коростенко ніяково засміявся:

— Дурачок. Разве на малорусском языке только мужики говорят?

— Ну, да, мужики!

— Глупости, Васенька! — вмішалась пані. — Малорусский язык такой же, как й русский. Но тебе нужно по-русски учиться. Мой Николай Андреич, видите ли, считает, что все должно развиваться. Но ато он только так говорит, а на самом деле он потому такой любитель малорусского. Сказать, Коля? — лукаво глянула вона на чоловіка. — Глупости, Лена, выдумываешь. — сухо й незадоволено пробурмотів він, мішаючи ложкою в тарілці.

— Зто его больное место. — засміялась вона до мене. — Сказать, Коля?. Он, видите ли, — вона знов лукаво глянула на його, — он написал одну книжечку. Сказать?. Молчишь? Ну, хорошо. Он написал книжечку на малорусском языке о шелковичньїх червях й считает теперь себя настоящим малороссом. А он й говорить по-малорусски не умеет. Я просто не понимаю его. Какие-то слова. Я сама малоросска й все понимаю, когда мужики говорят, а его нет.

— Конечно! Потому что я говорю литературньїм язьїком.

— Ну, оставь!. Просто не умеешь.

— Лена! — сухо й терпко глянув на неї Коростенко. — Зто наш всегдашний спор. Мы успеем еще надоесть нашему гостю. Скажи лучше, чтобы подавали второе. Ви щось шукаєте? — звернувся він до мене, бачачи, що я воджу очима по столу.

— Ьге ж, солі.

— А ось же солянка перед вами, — показав він на якусь пляшечку, що стояла коло мене. Я взяв її, але солі з неї не міг добути. Глянувши на Коростенка, я побачив, що він лукаво й задоволене посміхається.

— Не посолите?. А ось дивіться. Позвольте мені. Бачите?. Машина!. У мене все машинним робом. Практично, правда?

Я проти волі посміхнувся.

— Да! Наука — сила! — рішуче хитнув він головою. — Наука дасть людям щастя. Як подумаєш, скільки то непродукційно тратилось у нас, на Україні, сил. і тратиться! Двадцять аграрних вопросів можна би розв’язать, якби зібрать ті сили та прикласти їх до діла. А наші поміщики замість того крестян експлуатують. Крестянина треба піддержувать, треба помагать йому, перш усього - як людині, а друге - для розвитку хазяйства. Бідний мужик - бідний поміщик, бідна, значить страна. А бідність є регрес. Ми, поміщики новітньої формації, повинні сказать тепер своє слово. Воно назріло вже. Да, воно назріло! Вік мотузяного хазяйства зступає з шляху і дає дорогу машині, азія дає дорогу європі! і от в цьому я бачу велику роль нашої Думи! Вона вб’є азію і дасть простор європі, дасть нам сказать своє слово, слово європейців.

Він захопився. Утершись рушничком, він одклав його набік і, повернувши до мене своє англійське обличчя, повів розмову знов про Думу, про волю, прогрес, новітніх людей, добро і правду. Говорив він уже по-російському і говорив гарно, кругло, щиро. В розумних, блискучих очах його горів вогник захоплення, і видно було, що він сам любувався своєю мовою й ще більше захоплювавсь. Пані з задоволенням слухала його й зітхала. В їдальні віяло холодком, пахло якимись квітками, вузький, довгий годинник м’яко, поволі цокав.

Раптом двері хутко одчинились і в кімнату вбіг захаканий, з напруженим, зляканим лицем Грегуар.

— Ніко. Ніколай Андреїч! — зашепотів він. Ніколай Андреїч враз змовк і, зблідши ввесь, повернувся до його. Пані теж зблідла й схопила в обійми Василька.

— Он!. Он!. Посмотріть. ідуть. З флагами! — підбіг Грегуар до дверей, що виходили на терасу й з яких видно було вулицю села. Ми всі схопились і підбігли до дверей і до вікон. На вулиці далеко видно було велику юрбу селян, над котрою миготіло щось червоне. Селяни, видно, були неспокійні, бо звідти долітали крики й видно було, як махали руками. Пані затрусилась, забилась і, схопивши Василька, забігала по хаті. Василько почав плакать.

— Грегуар. Неси пулемет! Скореє!. На террасу!. — забурмотів Коростенко, дрижачими руками зачиняючи для чогось вікна.

Я кинувся до Коростенка й, теж хвилюючись, заговорив:

— Добродію! Може, кулемета не треба?. Все одно не поможе, а жертви будуть. Краще вийти до їх і попробувать.

— Нет, нет, нет, — замахав він руками. — Вы, молодой человек, не мешайтесь. Зто жизнь, а не программа. Понимаете? Я должен защищать свою семью. Вы, молодой человек. Лена!. Йди в спальню!. Не бойсь. Ах, негодяи!. Грегуар! Боже мой, он там копается!. Леноч-ка! Да йди же. Здесь нельзя тебе!. Грегуар!. Молодой человек, если вы боитесь. Грегуар!. Они уже близко. Й ворота отпертн.

В кімнату вбіг Грегуар, важко несучи перед собою якусь машину з ніжками, як у фотографічного апарата, й довгою товстою блискучою трубкою.

— На террасу, на террасу! — помагаючи нести Грегуарові, трусився весь Коростенко.

Василько раптом заверещав і забився, затріпався. Я кинувсь до його. Пані без пам’яті лежала долі.

— Сто-ой!! — зачулось високим різким тенором з тераси. - Стрел-я-ять буду!!

Я схопив графин з водою й почав лити дрижачими руками на голову пані, бурмочучи до Василька:

— Нічого, Васильку, нічого.

— Они убьют нас! Они убьют нас! — хапав мене за руки Василько.

В кімнату вбігла покоївка. Василько кинувся до неї й, обхопивши руками за стан, затріпався. Я кинувся до тераси. Але в цей мент звідти один за одним вибухло кілька вистрілів і дим клубом ввірвався в двері. Засмерділо порохом. За димом мені нічого не видно було, тільки вершки тополь, щ, о росли перед терасою. Але слідом за вистрілами з вулиці зачувсь крик багатьох людей, ойкання, плач, свист.

— Не подходи! — розлягся знов різкий голос Коростенка.

— Убью! Всех убью-у!

Дим трохи розійшовся, й я побачив кілька купок людей, які несамовито, перелякано бігли в різні боки, одні — до села, другі — до економії, треті — в городи.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций