Перські листи характеристика образа Узбека

Розміщено Морально-етичні теми в 9 апреля 2013

Узбек - мандрівник, що спостерігає європейське життя очами людини, що належить культурі Сходу. Умовний персонаж, що потрібен був через знайдений Монтеск’є особливого способу опису дійсності, що дозволяє показувати без прикрас суспільство: “чужинцеві” довірене висловлення невтішних думок про західну цивілізацію. Барвистий опис різних типажів паризького суспільства (листа 48 і 72) супроводжується критикою політичних інституцій(листа 37 і 80), викладом досить крамольних по того часу релігійних поглядів (листа 29 і 47). У. - перс, що подорожує в суспільстві друга по Європі, що порвала на час зі своїм миром, залишивши свій гарем на піклування білошкірих і чорношкірих євнухів Бунт однієї з наложниць У. Роксани, що спробувала законам У. протиставити закони природи й випливати їм, завершує роман. Роксана гине, хоч і не скорена.

У. є носієм деяких позитивних ідеалів автора. Його доля незвичайна й цікава Виявившись при дворі перського шаха, він не лестить, не підкоряється йому, “доносить істину й до трону”, не бреше, тому він самотній і змушений покинути батьківщину. Але є в ньому й бажання пізнати нове. У. - спостерігач, особливий різновид героя, що міркує про світобудову, що намагається не просто констатувати, а, описуючи, проникнути в суть явищ.

Звертання до далекої історії, міркування про права народу, справедливості, вічної й не залежної від людських законів, поряд з листами У. , дотепно викривне дармоїдство, марнославство, пристрасть до франтівства, балакучості й інші пороки, утворять канву для побудови теорії про волі людини, істині, розумному керуванні суспільством


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций