Твір на тему: Поетична символіка А. Блоку

Розміщено Морально-етичні теми в 14 марта 2013

Олександр Блок - один з яскравих представників “рє­ребряного століття” російської поезії. Він почав свій творчес­кий шлях у середовищі символістів, а незабаром виявився не толь­до самою яскравою зіркою в сузір’ї талантів, але й зайняв особливе місце в цьому напрямку, нерідко суперечачи законам символізму своїми віршами й об­щественной позицією. Символізм - одне із самих слож­них і суперечливих напрямків у росіянці литерату­ре. Багато хто із символістів опиралися на ідеї Платона й любили повторювати: “Все минуще, крім символу”.

А. Блоку довелось жити й творити в одну з найтрагічніших епох російської історії. І глибока печатьетого часу лежить на його творчості. Розпач, по­рию хмарою напливавшее на Блоку, не викреслити й не стерти Без нього він не був би Блоком. Крім того, його вірші музичні.

У них обов’язково присутні цим­воли. І, незважаючи на те, що Блок розірвав із символис­тами, використання символів у віршах - одна з основних особливостей його поезії. У ранній період творчості великий вплив на Блоку зробила поезія Вл. Соловйова, що вважав, що основа миру - це “бо­жественное початок”.

Воно проявляється в “світовій душі”, у Вічній Жіночності. Для Блоку, як і для Вл. Соло­вьева, світовий процес - це теж втілення Вічної Жіночності.

Ці погляди знайшли відбиття в ранньому збірнику А. Блоку “Вірші про Прекрасну Даму”. Прекрас­ная Дама - це символ любові, це символ самої жиз­ні з усіма її драматичними протиріччями. Однак в “Віршах про Прекрасну Даму” кохана позбавлена земних рис, вона наділена ознаками сьогодення бо­жества.

У служінні Прекрасній Дамі, що повинна перетворити мир, поет бачив свій головний подвиг життя. Передчуваю Тебе. Року проходять мимо. Усе у вигляді одному передчуваю Тебе Весь обрій у вогні і ясний нестерпно, И мовчачи чекаю, тужачи й люблячи…

Згодом колишній образ Прекрасної Дами мерхне. У Блоку з’являються інші символи, які отража­ют навколишню дійсність, протиріччя капи­талистического міста. Так, у вірші “Фабрика” з’являється “недвижний хтось, чорний хтось”, що вважає людей у тиші, символ винуватців людського горя, сила, що приносить людям страждання. Люди мовчали­в, покірно переносять ці страждання.

І тиша, що є присутнім у вірші, це символ покірності. Один з відомих віршів А. Блоку - “Незна­грудки”. У цьому вірші знову з’являється жіночий образ.

Блок у кожній жінці намагався знайти ідеал Вічей­ний Жіночності, символ краси й любові. Незнайомий­ка - це символ прекрасного, бажаного, ідеального. Миру вульгарності Блок протиставляє мир піднесений­ного ідеалу.

Чимсь Незнайомка нагадує Прекрасну Даму Але це вже образ живої жінки з її сп’яняю­щей красою. У поемі “Дванадцять”, що присвячена револю­ции, теж багато символів. Вітер, символ змін, про­ходить через весь добуток, постійно супроводжуючи головним героям поеми, дванадцяти червоноармійцям. Про­раз Христа, що очолює червоноармійців, теж символичний. Блок не міг знайти інший образ, що міг би по своїй ємності символічно виразити ідею народження нового миру.

Христос - проповідник високих моральних істин, втілення святості, человечнос­ти, справедливості, чистоти Саме такий хотів бачити Блок майбутню Росію, - Росію, який він присвятили все своє життя. Творчість Блоку - яскравий заключний акорд російського символізму. Шлях Блоку - це шлях від співака Прекрасної Дами до співака Росії. Але зрілий Блок не перекреслює Блоку юного.

Поет завжди залишався вірний самому собі, але рухався вперед у пошуках ідеалу. Пре­подолання Блоком символізму, відмова від нього не означав відмову від символу Від містичної, мрячної символіки поет ішов до символів реалістичного й романтичного характеру


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций