Метаморфози характеристика образа Психеи

Розміщено ЗНО по географії в 17 сентября 2013

Психея- персонаж вставної казки в романі Апулея “Метаморфози”. Цю казку розповідає баба розбійниця дівчині, що потрапила в полон до зграї, Хариті. П. (букв, “душу”), молодша із трьох царівен, так прекрасна, що їй починають поклонятися як новій Венері. Теперішня Венера ображена й просить свого сина, Амуру, помститися за неї: нехай П. закохається в самого вбогих і жалюгідного з людей (натяк на один із платоновских описів Еросу (Амуру) в “Бенкеті”), Батько П. у цей час одержує від Аполлона веління відносне П.: він повинен поставити її на високий обрив, звідки неї візьме в дружин жахливе крилате істоті, якого бояться навіть боги (традиційно в античній поемі опис влади Амура-Еросу).

Плачучим батькам П. говорить, що треба було плакати, коли неї назвали Венерою, а зараз уже пізно. З вершини скелі її несе Зефір і опускає на квітучий луг Вона попадає в порожній палац, уночі приходить невидимий їй чоловік (Амур) П. жалує сестер, які вважають її загиблої, і просить Амуру перенести їх у палац. Вона зізнається осетрам, що жодного разу не бачила свого чоловіка, ті їй заздрять і тому запевняють, що її чоловік - чудовисько, якого вона повинна вбити. П. бере лампу й бритву, але, підступивши до ложа, бачить прекрасне божество. Вона не може наситити свою цікавість, розглядаючи його; гаряче масло з лампи капає на сплячого Амуру - той прокидається, докоряє її за порушення обіцянок і зникає.

Венера нарешті довідається, що син її обдурив і закохався в суперницю, замість того щоб покарати: вона замикає Амуру, а П. наказує знайти. Її ловлять, приводять до Венери, що жорстоко її карає, а потім дає П. завдання: розібрати купу гороху, пшона й т.д. (їй допомагає мураха); принести вовна скажених золотих овець (їй допомагає тростина); принести з підземної ріки Стикс води (їй допомагає орел). Останнє завдання - принести в баночці “небагато краси” богині загробного миру Прозерпини. У розпачі П. хоче стрибнути з високої вежі, але вежа дає їй рада, як виконати доручення, і карає в жодному разі баночку не відкривати. По дорозі назад П. її відкриває - звідти вилітає сон, вона засипає сном мертвих, але неї рятує Амур і знову докоряє за цікавість.

Амур просить Юпітера дозволити йому шлюб з П. - той погоджується. П. приймають у число безсмертних, і вона народжує Амуру дочка - Насолода. Сюжет цієї казки належить до числа розповсюджених фольклорних схем (красуня виходить заміж за мниме чудовиська, не має права його бачити, порушує заборона, чоловік зникає, вона його шукає), але в античній літературі засвідчений тільки в Апулея. Це самий довгий із вставних оповідань, поміщений у самій середині книги.

Його основні мотиви явно пов’язані з історією Луция: незаконна цікавість - випробування - порятунок. Уже в античності цю казку розуміли як алеГорею, тлумачачи її по-різному (наприклад, три сестри - це плоть, розум і душа й т.д.).


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций