Одна з вершин російської поезії (поема А. Т. Твардовского «Василь Теркин»)

Розміщено ЗНО по географії в 6 сентября 2012

Великого російського поета А. Т. Твар­довского завжди цікавила доля своєї країни в переломні моменти історії. Ще на початку 30-х років він з­здал поетичну картину складної епохи колективізації в поемі “Стра­на Муравия”. Під час Великої Вітчизняної війни А. Т. Твардовский пише поему “Василь Теркин”. Поема присвячена життя народу на війні.

У центрі поеми образ Василя Теркина, поєдную­щий композицію добутку в еди­ное ціле. Теркин Василь Іванович - головний герой поеми, рядовий піхотинець зі смоленських селян. Просто хлопець сам собою Онобикновенний.

Василь Теркин втілює кращі риси російського солдата й народу в це­лом. Герой по ім’ю Василь Теркин спочатку фігурує у віршованих фе­льетонах Твардовского періоду рада­ ско-фінляндської війни ( 1 9 3 9 - 1 9 4 0 ) . Він і зізнається пізніше: Я другу, брат, війну На столітті воюю. Поема побудована як ланцюг епізодів з військового життя головного героя, які не завжди мають безпосередню з­буттєвий зв’язок між собою. Теркин з гумором розповідає молодим бій­цам про будні війни, говорить, що воює із самого початку, тричі виявлявся в оточенні, був поранений. Доля рядового солдата, одного з тих, хто виніс на своїх плечах всю тя­жерсть війни, стає олицетворе­нием національної сили духу, волі до життя.

Теркин двічі перепливає крижану ріку, щоб поновити зв’язок з насту­пающими підрозділами. Теркин поодинці займає німецький млинець­даж, але попадає під обстріл собст­венної артилерії. По дорозі на фронт Теркин виявляється в будинку старих кре­стьян, допомагає їм по господарству. Тер­кин вступає в рукопашний бій з ньому­цем і, із працею здолавши, бере його в полон.

Зненацька для себе Теркин із гвинтівки збиває німецький штурмовик. Теркин приймає командування взво­будинок на себе, коли вбивають командира, і першим уривається в село. Герой знову важко поранений. Лежачи пораненим у поле, Теркин бісі­дме зі Смертю, що вмовляє його не чіплятися за життя.

Зрештою його виявляють бійці, і він гово­рит їм: Заберіть цю бабу, Я солдат ще живий. В образі Василя Теркина объедине­ни кращі моральні якості русява­ского народу: патріотизм, готовність до подвигу, любов до праці. У поле зре­ния А. Т. Твардовского в поемі “Васі­лий Теркин” перебуває не тільки фронт, але й ті, хто трудиться в тилу заради побе­ди: жінки й старі.

Персонажі поеми не тільки воюють, вони сміються, люблять, розмовляють один з одним, а сам головне - мріють про мирне життя. Реальність війни поєднує те, що звичайно несумісно: трагедію й гумор, мужність і страх, життя й смерть. У главі “Від автора” Теркин на­кликаний автором “святим і грішним русяве­ским чудо-людиною”. Ім’я Василя Теркина стало леген­дарним і загальним. Поема “Ва­силий Теркин” відрізняється своеобраз­ним історизмом.

Умовно її можна розділити на три частини, що збігаються з початком, серединою й кінцем війни. Поетичне осмислення етапів виття­ни створює із хроніки ліричну ле­палися подій. Почуття гіркоти й уболівай наповнює першу частину, віра в перемогу - другу, радість звільнення Батьківщини стано­вится лейтмотивом третьої частини поеми. Це пояснюється тим, що А. Т. Твардов­ский створював поему поступово, протягом всієї Великої Вітчизняної війни 1 9 4 1 - 1 9 4 5 років.

Оригінальна й композиція поеми. Не тільки окремого глави, але й перио­ди, строфи усередині глав відрізняються своєю закінченістю. Це викликано тим, що поема друкувалася вроздріб і повинна була сприйматися читачем “з будь-якого місця”. Не випадково й те, що добуток Твардовского начи­нается й закінчується ліричними відступами. Відкрита розмова із читачем при­ближает до внутрішнього миру произве­дения, створює атмосферу загальної при­частковості до подій.

Поема закінчується присвятою полеглої. Поема А. Т. Твардовского “Василь Теркин” є одним з найвищих досягнень всієї російської поезії й чи­тератури взагалі.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций