451° по Фаренгейтові характеристика образа Гайя Монтега

Розміщено ЗНО по біології в 13 июля 2012

Гай Монтег - людина з миру майбутнього, що рисується в романі як урбаністична антиутопія; небо розриває гуркіт реактивних літаків, по шосе несуться реактивні авто, витончена електроніка забезпечує тотальний контроль за населенням, життя поглинене, а те й заміщена телевидовищем. У той же час погроза насильства повсякденна, ежеминутна, - більша війна вибухає у фіналі роману й відразу кінчається, залишивши плішини попелищ на місці густонаселених міст. М. - пересічний, але по статусі привілейований мешканець цього дивного миру. За професією він пожежний, причому суть і призначення його ремесла прямо протилежні його розумінню. Справа пожежного - не рятувати від вогню тендітні добутки людської культури, а віддавати їхньому очисному полум’ю, знищуючи відбиті в книгах (451° по Фаренгейтові - температура, при якій запалюється й горить папір) історію, інтелектуальне багатство, складність і проблематичність буття. Пожежні захищають право більшості на безпам’ятство: цензори, судді й виконавці вироків над інтелектуалами-дисидентами або просто диваками, “вибивающимися з ряду”.

Вони оберігають суспільний спокій, мертвотна сутність якого давно вже нікому з рядових громадян не помітна. Випадкова зустріч із Клариссой Маклеллан, сімнадцятилітньою оригіналкою, що воліє неповторно-живе в природі й у людях конформним-конформній-штучно^-конформному, бентежить безтурботний до тої пори дух М., змушує раптом відчути себе нещасн і нездатним функціонувати далі впредписанном соціальному режимі. М. починає читати заборонену літературу (якийсь є будь-яка література, від Священного писання до віршів Метью Арнольда) і на цьому ґрунті зводить знайомство з колишнім професором Фабером, що пояснює йому значення книг: вони, з одного боку, виховують чуйність, увага до подробиць, з іншого боку - “зшивають шматочки всесвіту в єдине ціле”. Книги - основи опору безособовим і массовидним силам візуальної культури, які мнуть людини як глину, стрімко, в обхід розуму, приводячи його до заданих висновків.

М. виявляється викритий у своєму відступництві й піддадуть для початку принизливому покаранню: його змушують спалить власний будинок з виявленими в ньому книгами. Із цього моменту його таємне інакомислення переростає в явний і безкомпромісний бунт


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций