Із чим зв’язаний драматизм звучання віршів А. А. Блоку про Росію?

Розміщено ЗНО по біології в 3 июня 2012

Тема батьківщини - одна з вічних тем поезії. Однаж­ди на поетичному вечорі Олександра Блоку попросили почитати “що-небудь про Росію”. На це він відповів: “Це все про Росію”. А. Блок, великий поет “срібного століття” російської поезії, почував свій кревний, нерозривний зв’язок з долею Росії Він переживав цей зв’язок поети­чески, жагуче, драматично, передчуваючи велике історичне зламування епох, уважав, що бура відновлення не­обходжена, привітав її, але знав, що вона принесе йому загибель.

Тому в поезії Блоку про Росію так багато драматизму. Як міг співак Прекрасної Дами створити вірші про толс­томордой Катю? Як міг поет, що присвятив такі проникнув­новенние ліричні вірші Росії, написати в страшні для неї дні слова: ” Пальнемо-Ка кулею у Святу Русь?

“. Блок сприймав Росію як найближчих дружин­щину, як свою половину, як дружину. У своєму стихотворе­нии “На поле Куликовом” він писав: “ПРО, Русь моя! Дружина моя! До болю Нам ясний довгий шлях!

Удивляючись у безкрайні далечіні своєї батьківщини, Блок говорить про своїй щемливій до неї любові. Так, Росія ні­щая, безпритульна, незручна для життя, неприваблива. І все-таки любить він її - таку: Росія, убожіючи Росія, Мені хати сірі твої, Твої мені пісні вітрові, - Як сльози перші любові! Блок говорить у вірші “Росія” про дивне почуття: він не може удержати Росію від нещастя (”Ка­кому хочеш чарівникові віддай розбійну вроду”). Але поет упевнений у тім, що будь-яке випробування не знищить Росію: “Не пропадеш, не сгинешь ти”.

Він слухав революцію й призивав усіх робити те ж саме. Відразу після поеми про революцію “Дванадцять” Блок пише вірш “Скіфи”. У ньому він звертається до гострої теми російської філософії й літератури - темі шляхів і драматичних доль Росії, її ролі в цивили­зованном світі.

Це традиція Пушкіна, Лермонтова, Не­красова, Тютчева, Брюсова. Він порівнює Росію із древ­ними скіфами. “Мильони - вас. Нас - тьми, і тьми, і тьми. Спробуйте, поборетеся з нами!..

” Блок бачить Росію країною, що здатна лю­бити й ненавидіти, може відстояти себе в століттях, здатна стати оплотом усього кращого, що створено людством. Це країна - сфінкс, загадковий і незрозумілий для ста­рого миру, суперечливий і багатогранний. У цьому, мені здається, і складається драматизм генія-поета, трагізм і біс­смертие його пророчих рядків


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций