Аналіз вірша «Смерть Поета»

Розміщено Українська література в 7 ноября 2011

Вірш «Смерть Поета» виявило Росії ім’я Лермонтова, і воно ж підняло молодого поета на величезну висоту. Вірш не залишився неоціненим сучасниками. Пізніше А. В. Дружинін скаже: «Коли загинув Пушкіна, перенесший стільки непереборних образ від суспільства, що ще не дозріло до його розуміння, - хлопчик Лермонтов у пекучому поетичному ямбі перший оплакав поета, перший кинув залізний вірш в особу тим, які поглумилися над пам’яттю великої людини. Немилість і вигнання, що пішли за першим подвигом поета, Лермонтов, тільки-но вишедший з дитинства, виніс так, як переносяться життєві негоди людьми залізного характеру, призначеними на боротьбу й панування».

вірші, ЩоВикликали гарячий відгук, Лермонтова повторювалися з вуст у вуста, листувалися й розходилися в десятках списків. Такий суспільний резонанс не міг не стривожити царя й не викликати його відповідної реакції: автор крамольних віршів був засланий на Кавказ, піддавалися покаранню й люди, що популяризували лермонтовские вірші. Одним з них був близький друг молодого поета С. А. Раєвський

Вірш починається простою констатацією смерті Пушкіна. Далі говориться про причину смерті й віддається данина шляхетності, честі й гордості поета:

Загинув Поет! - невільник честі

Упав, оклеветанний поголоскою,

Зі свинцем у груди й спрагою мести,

Поникнувши гордою головою!..

Не винесла душу Поета

Ганьби дріб’язкових образ,

Повстав він проти думок світла

Один, як колись… і вбитий!

У наступних рядках Лермонтов з образою й гнівом звертається до усім, хто брав участь у цькуванні поета, хто розпускав брудні слухи про його дружину, а тепер є присутнім на похоронах і висловлює «порожніх похвал непотрібний хор і жалюгідний белькіт оправданья». Презирство автора звернене до Дантесу, що недостоин великого поета, «чудового генія», - він усього лише жалюгідний іноземець, «подібний до сотень утікачів, наловлю щастя й чинів занедбаний до нас із волі долі». Подив викликає в поета те, як могли співвітчизники прийняти сторону людини, що нехтує їхній побут, вдачі й культуру:

Сміючись, він зухвало нехтував

Землі чужа мова й вдачі;

Не міг щадити він нашої слави;

Не міг зрозуміти в цю мить кривавий,

На що він руку піднімав!..

Всі рядки лермонтовского вірші перейняті непідробленою любов’ю до «чудового генія», любов’ю молодшого брата. Не зрячи в третій частині він, як часто трапляється, починає припускати, як можна було б змінити хід подій і уникнути смерті рідної людини:

Навіщо від мирних млостей і дружби простодушної

Вступив він у це світло, заздрий і задушливий

Для серця вільних і полум’яних страстей? Навіщо він руку дав наклепникам незначним, Навіщо повірив він словам і пещенням помилковим… І знову - викриття суспільству, де панують заздрість, лицемірство, зрадництво, підлість і обман, де друзі виявляються ворогами, де не вистачає повітря співакам волі й волі:

Ви, жадною юрбою варті в трону,

Волі, Генія й Слави кати!

В останніх рядках вірша автор, звертаючись до винуватців смерті великого Пушкіна, до «наперсників розпусти», виносить їм строгий і страшний вирок - стати перед Божиим судом, що «не доступний дзенькоту злата, і думки й справи він знає наперед». Якщо від суспільного суду можна відкупитися багатством, якщо людей можна обдурити новою неправдою, говорить автор, то від суду Божиего не відкупишся нічим, а він настане неодмінно:

Тоді дарма ви вдастеся до злословью:

Воно вам не допоможе,

И ви не змиєте всією вашою чорною кров’ю

Поета праведну кров!

А що любив?


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций