Аналіз вірша Лермонтова «Дума»

Розміщено Українська література в 4 августа 2011

В «Думі» (1840) утримується продовження й розвиток докору, що пролунав в «Бородіно» на адресу «нинішнього покоління». Але обвинувачуючи своє покоління за бездіяльність і апатію, Лермонтов разом з тим говорить і про трагедії передових людей свого часу, особистої трагедії:

  • И ненавидимо ми, і любимо ми випадково,
  • Нічим не жертвуючи ні злості, ні любові,
  • И царює в душі якийсь холод таємний,
  • Коли вогонь кипить вкрови.

Є риси подібності «Думи» з віршем Рилєєва «Громадянин» ( «Я ль буду у фатальний час…»). Але поет-декабрист протиставляв своє ліричне «я» «зніженому племені». Лермонтов же не виключає й трагічної провини особистості, що включає в узагальнене «ми», що надає віршу характер не тільки викриття, але й сповіді - разючої по щирості й болісній відвертості. Ліричне «я» уже не протипоставлене усьому світу, тут виражається не позиція судді, обвинувача, а гіркі страждання людини, що б’ється в пошуках виходу не тільки із протиріч дійсності, але й зі своїх власних Ця позиція поета була близька передовим його сучасникам Бєлінський писав: «Ці вірші писані кров’ю; вони вийшли із глибини ображеного духу; це крик, це стогін людини, для якого відсутність внутрішнього життя є зло, у тисячу разів ужаснейшее фізичної смерті!..».

Мотив самітності, що пронизує майже вся творчість Лермонтова, у його зрілій ліриці здобуває нові риси. Відчуття відокремлене від людей поет сприймає тепер не стільки як об’єктивно трагічний стан людини, що прагне зруйнувати протистояння з миром і сознающего неможливістю цього. У віршах останнього років мотив самітності втрачає особистісного або любовного фарбування. У перекладі вірша Г. Гейне «На півночі дикому коштує самотньо…» (1841) Лермонтов відступає від оригіналу. У німецькій мові слово «сосна» чоловічого роду, а «пальма» - жіночого. Таким чином, у Гейне мова йде про розлуку двох закоханих, а в Лермонтова - про самітність у більше широкому, загальнолюдському плані


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций