Твір: Про Наталію Миколаївну Гончарову

Розміщено Зарубіжня література в 16 марта 2011

У критичній літературі минулих років можна зустріти твердження, що дружина О. С. Пушкіна була бездушною і легковажною красунею, всі інтереси якої зводилися до нарядів і балам; їй нібито справи не було до творчості геніального чоловіка, та ніби-то до нього самого вона ставилася цілком байдуже. Так чи насправді? Звернемося до найбільш надійного джерела відомостей - до листів Пушкіна. Чи можна звинувачувати Наталю Миколаївну в тому способі життя, який вона вела, точніше який вони вели, - петербурзький, столичний, світський? «Я ні за що на світі не допущу, щоб дружина моя терпіла нестатки, щоб вона не була там, де їй призначено блищати, веселитися. Вона має право вимагати цього. Щоб зробити їй добре в, я готовий пожертвувати всіма моїми смаками, пристрастями, всією моєю життям, цілком вільною і примхливо ».

У середині травня 1831 молодята поселилися на дачі в Царському Селі, де Пушкін розраховував жити потихеньку, «без тещі, без екіпажу; слідчо - без великих витрат і пліток». Проте незабаром в Царське Село прибув двір. Мати Пушкіна писала про наслідки цієї події: «Імператор і імператриця зустріли Наташу з Олександром, вони зупинилися поговорити з ними, і імператриця сказала Наталі, що вона дуже рада з нею познайомитися і тисячі інших милих і люб’язних речей. І ось вона тепер примушена, зовсім того не бажаючи, з’явитися при дворі ».

На початку 1834 року Пушкін записав у щоденнику: «Третього дня я наданий в камер-юнкери (що досить непристойно моїм літам). Але двору хотілося, щоб Наталя Миколаївна танцювала в Анічкова ». Як же важко було молодий чарівній жінці «блищати», зберігаючи «холодність, благопристойність, важливість»! І зауваження Пушкіна в листах до дружини з приводу кокетства викликані не стільки ревнощами, скільки побоюванням, щоб не були порушені правила пристойності: «Так, ангел мій, будь ласка, не кокетував. Я не ревнивий, так я знаю, що ти повсякчас тяжкий не пустили … »А в листі до брата Дмитру Гончарову видно зовсім не легковажна красуня, заклопотана лише розвагами, а турботлива, серцева, співчутливо і стурбована становищем чоловіка вірна дружина - справжній відданий друг :

«Мені дуже не хочеться турбувати чоловіка усіма своїми дрібними господарськими клопотами, і без того я бачу, як він сумний, пригнічений, не може спати по ночах і, отже, в такому настрої не в змозі працювати, щоб забезпечити нам кошти до існування; для того щоб він міг складати, голова його повинна бути вільна. Мій чоловік дав мені стільки доказів своєї делікатності і безкорисливості, що буде цілком справедливо, якщо я зі свого боку постараюся полегшити його становище … »

Це було написано в липні 1836 року на шостому році їх шлюбу, коли у них було четверо дітей, а жити Пушкіну залишалося півроку.

Наталію Миколаївну дорікали в нелюбові до Пушкіна. На жаль, вона не залишила ні щоденників, ні спогадів. Мовчазна від природи, вона була стримана і в прояві почуттів. Їм досить часто доводилося жити в розлуці через поїздки Пушкіна в Михайлівське, Болдіно, в Казанську і Оренбурзьку губернії для збору матеріалів «Історії Пугачевського бунту» … зав’язувалася інтенсивна переписка. Але якщо листи Пушкіна збереглися досить у великій кількості, то доля листів Наталії Миколаївни, таємничо зниклих, до цих пір невідома. Судячи з усього, листами її властива рідкісна змістовність. Про це, зокрема, можна судити і по реакції самого Пушкіна. Звичайний тон його листів до дружини - задушив-ний, зворушливо-турботливий, ніжний. Безсумнівно, що вона була йому найближчою людиною, другом, якому він міг повіряти всі свої турботи, сумніви, побоювання. Навряд чи могла Хто не любить жінка писати листи, які викликають таку реакцію; «Ти сердишся на мене … то за стислість моїх листів, то за холодний склад, то за те, що я до тебе не їду … лист твоє мене засмутило, а тим часом, і порадувало; якщо ти поплакала, не отримавши від мене листи, отже, ти мене ще любиш, женка ». Іноді маленька деталь в пушкінському листі дозволяє відчути ніжність їх відносин. «Коли мені нудно, мене так і тягне до тебе, як ти тиснеш до мене, коли тобі страшно».

Наскільки безпідставні нарікання з приводу зовсім байдужого ставлення Наталії Миколаївни до творчості Пушкіна, можна судити за такими рядками:

«Ти запитуєш мене про« Петре »? Йде помаленьку, нагромаджується матеріали - привожу в порядок-раптом виллю мідний пам’ятник, якого не можна буде перетягувати з одного кінця міста в інший, з площі на площу, з провулка в провулок ». Або: «Я привезу тобі занадто багато, але не розголошуй цього, а то аль-манашнікі заїдять мене». Їй повідомляє він про задум роману «Дубровський», розповідає про збір матеріалів до «Історії Пугачова» …

Коли виникла несправедлива оцінка Наталії Миколаївни? Дослідники припускають, що ще за життя поета, який писав в одному з листів: «Бідна моя Наталі стала мішенню для ненависті світла …»


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций