Почуття туги і самотності в поезії Лермонтова

Розміщено Зарубіжня література в 16 марта 2011

Ліричні твори М. Ю. Лермонтова - це своєрідна лабораторія, в якій досліджується. внутрішній світ його ліричного героя. І предметом дослідження в ній є, зокрема, ті впливу, яких зазнає особистість з боку зовнішнього світу. Внутрішній світ Лермонтова в його ліриці виступає значною мірою вже сформованим, хоча ще зазнають нові враження і змінюються. Важко бути поетом в епоху, яка відрізняється «безвір’ям в життя і почуття людські, при жадобі життя і надлишку почуття». Чи не тому основне почуття, яке пронизує поезію Лермонтова, - туга й самотність. «Як страшно житті цьому кайдани нам на самоті тягнути», - вигукує в пориві відчаю розчарований юнак. В особистому житті Лермонтов був нещасний. Сімнадцятирічним юнаком він присвятив безліч віршів своєї коханої, ім’я якої він не називав: «Н.Ф. І. »,« Н. Ф …. Вої »,« Романс до І … ». З цих віршів ми дізнаємося, що й вона спочатку відповідала взаємністю, але потім захопилася іншим:

Я не гідний, може бути.
Твоєї любові: не мені судити;
Але ти обманом нагородила
Мої надії і мрії …

Адресат цих віршів (всього їх тридцять сім) - Наталія Федорівна Обрескова, яка Лермонтову віддала перевагу людини набагато менш гідного, її чоловік за «ганебний офіцерського звання вчинок» був розжалуваний, позбавлений дворянства і спрямований на Кавказ. Те, що любовна драма Лермонтова вплинула на його творчість і сприйняття світу, як мені здається, факт безперечний. Про це говорять його вірші:

Страшися любові: вона пройде,
Вона мрією твій розум стривожить,
Туга за нею тебе вб’є.
Ніщо воскреснути не допоможе.

Однією з ключових тем лермонтовською поезії є тема самотності і смерті. У його віршах можна знайти пояснення настроям смутку і туги які так часто відвідували поета: роки йдуть наче сни, і знову приходять «з позолочені, але тієї ж старою мрією». Звідси думки про неминучість смерті, звідси бажання якнайшвидшого вирішення всіх земних страждань:

Ніхто про те не зламається,
І буду (я впевнений в тому)
Про смерть більше веселитися.
Чим про народження моєму …

Іноді ліричний герой серед безчинства світу занурюється у світ власних фантазій, але цей спалах тільки підсилює відчуття безплідності і безглуздості буття:

Один серед людського шуму,
Зріс під покровом чужої я,
І гордо творча дума
На серці зріла в мене.

У житті Лермонтов-поет був різним і несхожим - серед нещадного до нього світла і в колі задушевних друзів, на людях і на самоті, у бою і в петербурзьких вітальнях, у момент поетичного натхнення і на гусарської гулянці. Грані характеру поета були окреслені досить різко, він породжував про себе багато суперечливої реакції. Велика частина сучасників говорили про нього як про людину жовчному, незграбною, зіпсованому і вдавався самим непрощенним капризам. Але в колі молоді Лермонтова любили, незважаючи на те що в нього був важкий характер і він був надзвичайно прискіпливий. Може бути, саме ці якості характеру посилювали й без того сильне почуття самотності, властиве поетові. А може, ці почуття були викликані неможливістю реалізувати себе у світі, де править вульгарність:

Повір, нікчемність є благо в тутешньому світі.
До чого глибокі пізнання, жага слави,
Талант і палка любов свободи.
Коли ми їх вжити не можемо?

Всі головні герої творів Лермонтова - люди нескінченно самотні. У юності, пишучи романтичні поеми і драми, поет малював у своїй уяві вільних і гордих героїв, людей палкого серця, могутньої волі, вірних клятві, що гинуть за волю, за батьківщину, за ідею, за вірність самим собі. І оскільки в навколишній дійсності подібних героїв не було, Лермонтов повідомляв їм власні риси, наділяв своїми думками, характером, волею. У світі, де немає ні честі, ні любові, ні дружби, ні думок, ні пристрастей, де панують зло і обман, лише розум і сильний характер відрізняють людину від світської натовпу. Порятунок людини творчої - світ власних фантазій і перевтілень:

Боюся не смерті я. О ні!
Боюся зникнути зовсім.
Хочу, щоб мій труд натхненний
Коли-небудь побачив світло …

Мрія поета збулася. Він не знайшов спокою в цьому світі, але полум’яна пристрасть його поезії була гідно оцінена поколіннями таких же шукають істину і спраглих свободи молодих читачів.

Твір на тему: Почуття туги і самотності в поезії Лермонтова


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций