Твір за романом Стругацьких Важко бути богом

Розміщено Зарубіжня література в 16 марта 2011

Радикальний поворот у творчості Стругацьких позначився трохи раніше - в повісті Важко бути богом (1964), написаної в останній оттепельного рік. Історія прогрессор Антона Румата, засланого з комуністичною Землі на планету Арканар, незважаючи на середньовічні, мушкетерські і шпигунські асоціації, нагадувала все ж про сюжети куди більш близьких і зовсім не екзотичних. Стругацькі малювали суспільство, впевнено рухається у бік тоталітарного режиму, одночасно схожого на нацизм і сталінізм, і середньовічні декорації, в яких цей переворот відбувався, могли обдурити хіба що керівників Румата з комуністичною землі, впевнених у тому, що, відповідно до якоїсь базисної теорією (прозорий псевдонім марксизму), середньовіччя і фашизм несумісні.

Однак конкретні деталі арканарской історії та арканарского фашизму сприймалися як досить виразні й актуальні закінчується відлиги натяки на насувається небезпека нового сталінізму - сірого слова і справи. Причому, дуже показово, що Стругацькі акцентували той факт, що фашизм народжується з взаємної згоди між устремліннями закулісних безликих нікчем, геніїв посередності, і моральної дикістю, ксенофобією і агресивністю широких народних мас. Погроми і страти інтелектуалів-книжників, розгул стукачів і штурмовиків, унія між владою і кримінальними авторитетами, а головне, тотальне озвіріння всіх і вся - ось симптоми, що насувається. Вчора на моїй вулиці забили чобітьми старого, дізналися, що він грамотний. Топтали, кажуть, дві години, тупі, з пітними звіриними мордами … Люди це чи не люди? Що в них людського? Одних ріжуть прямо на вулицях, інші сидять по домівках і чекають своєї черги. І кожен думає: кого завгодно, тільки не мене. Холоднокровне звірство тих, хто ріже, і холоднокровна покірність тих, кого ріжуть. Холоднокровність - ось, що найстрашніше . Ці та подібні пасажі, розсипані по сторінках повісті, переводили фантастичний конфлікт між професором, посланцем високорозвиненою і гуманної цивілізації, з тими, кому він повинен нести прогрес, у вимір соціальне, а точніше, соціально-культурне.

Прогрессор Румата ставав під пером Стругацьких парадигматичної фігурою російського (і вижив в Радянській Росії) інтелігента, з одного боку, за своїми морально-культурною ідеалам та принципам відрізняється від народних мас, як від інопланетян, а з іншого боку, успадковує традиції поваги до народу, безкорисливого служіння йому і навіть схиляння перед народом за його страждання. Експериментально змодельований тоталітаризм посилює відчуження, і інтелігент стає богом, що володіє можливостями, далеко переважаючими рівень цивілізації, до якої він посланий з благородною місією. Але ось любов і віра в народ, і ширше: гуманістичні ідеали - не витримують випробування експериментальної ситуацією. Румата визнається себе:

Що зі мною відбулося? Куди зникло виховане і вимріяне з дитинства повагу і довіру до себе подібним, до чудового суті, званому людина? Адже мені вже ніщо не допоможе. Адже я ж їх по-справжньому ненавиджу і зневажаю … Не шкодую, ні - ненавиджу і зневажаю. Я можу скільки завгодно виправдовувати тупість і звірство цього хлопця, повз якого я зараз проскочив, соціальні умови, моторошне виховання, все, що завгодно, але я тепер чітко бачу, що це мій ворог, ворог усього, що я люблю, ворог моїх друзів, ворог того, що я вважаю найбільшим святим. І ненавиджу я його не теоретично, не як типового представника, а його самого, його як особистість. Ненавиджу його слинявий морду, сморід його немитого тіла, його сліпу віру, його злобу до всього, що виходить за межі статевих відправлень та випивки … Хіба бог має право на який-небудь інше почуття, крім жалю?

Ні, Румата серцево прив’язаний до тих, хто вийшов за межі загальної дикості: до дивакам-книжникам, тонкої і серцевої Кірі, відданому і дбайливому хлопчикові Уно, портосообразному барону Пампі. Але саме ці виняткові людські екземпляри першими потрапляють під ножі сірих, підрівнюють всіх за своїм недолюдського ранжиру. Експеримент, поставлений Стругацькими, залучав до себе і читачів повісті. Захоплені інерцією мушкетерської-шпигунського дискурсу, читачі не могли не відчувати радісного задоволення в той момент, коли доведений до відчаю Румата-приймався кришити своїм чарівним мечем всіх підряд, від брудних штурмовиків до їх могутніх вождів. Але фінал повісті, коли Румата вже опинявся на Землі, серед близьких і, головне, подібних до нього людей, нагадував про те, що, здійснюючи свій вибір, Румата переступав за якусь істотну моральну межу, і про те, що статус бога з разючим мечем в руці не завжди сумісні зі статусом людини:

Він простягнув до неї величезні руки. Вона несміливо потягнулась до нього і тут же відскочила. На пальцях у нього … Але це була не кров - просто сік суниці .

Двозначність цього фіналу підкреслювала драматичну нерозв’язність колізії інтелігента-професора і народу. Цікаво, до речі, що сама ідея прогрессорства вперше з’являється в повісті Стругацьких Полудень XXII століття (Повернення) (1961), і в цій повісті вона ще представлена як цілком романтична, однозначно благородна, хоча і трагічна, місія. Теми, намічені в Важко бути богом, проходять через весь наступний творчість Стругацьких. У повістях Залюднений острів (1969) і особливо в Бридких лебедів. Вперше опублікована в 1971-му році в Німеччині, в Росії - тільки в 1987-му році соціальне відчуження інтелігентів, заганяємо в гетто, прирівнюваних до біологічних мутантам і, можливо, такими є (в силу підвищеної чутливості до державної брехні і насильства), інтерпретувалося письменниками як виразний симптом фашизації радянського суспільства (умовність декорацій в тій чи іншій повісті не могла, звичайно, приховати справжнього об’єкта художнього аналізу - радянського застійного тоталітаризму).

Твір на тему: Твір за романом Стругацьких Важко бути богом


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций