Твір-рецензія на роман Хранитель древностей

Розміщено Зарубіжня література в 16 марта 2011

Поява в Новому світі роману Хранитель древностей стало великою подією в літературі. Чи не злободенність теми, не гострота матеріалу і навіть не факт друкування в період відлиги - саме час зробив Зберігача віхою, предуведоміть про опускання шлагбаума, - зазначав В. Непомнящий, - і громадська інтуїція це, здається, вловила. Але вона вловила і те, що не роман вписується в час, а час як би додається до роману як інструмент, що дозволяє побачити масштаб речі і підлаштуватися до нього . Роботу над Зберігачем старожитностей Домбровський почав в 1961 р. Через три роки роман був опублікований в Новому світі. Проскочив дивом, ще трохи, і взагалі не пройшов би! - Відзначали пізніше критики. У 1964 р. ім’я автора роману було практично невідомо, але сам зміст твору ясно говорило: він з числа людей, які зуміли вистояти в страшному тридцять сьомому. Коли в 1966 р. вийшло окреме видання Зберігача старожитностей, найвизначніший критик російського зарубіжжя Г. Адамович писав: … треба сподіватися, що в тіні Домбровський залишиться недовго. Це - чудовий письменник, розумний, пильний, душевноотзивчівий і живий. Правдивий, дуже багато знає і з великим життєвим досвідом. Хто прочитає його книгу Хранитель древностей, у того не може виникнути сумнівів у його хист, при цьому не тільки літературної, а й загальної, яка не піддається вузькому окремому визначенням .

Критик Золотуський, до речі, єдиний, хто зумів опублікувати в СРСР свій відгук на першу частину дилогії Домбровського - Зберігач старожитностей, виділяє роман письменника в художньому та інтелектуальному плані, вважаючи, що в ньому досліджуються основні напрямки епохи - історичне, філософське і психологічне. Хранитель древностей важливий і для розуміння Факультету непотрібних речей. На перших же сторінках автор розповідає про своє знайомство з дивовижним деревом - алматинський тополею: Він високий, прямий і завжди майже зовсім нерухомий. Коли налітає буран, інші дерева, гудучи, гнуться в дугу, а він ледь-ледь помахує вершиною. Не дерево, а колосальна тріумфальна колона на площі . З таким тополею порівнюються творіння архітектора Зенкова, не рушівшіеся у найстрашніші

землетрусу. За цим порівнянням, думається, варто ще й інше - порівняння з внутрішньою прямотою і стійкістю людини за днів переслідувань і гонінь, - тема, важлива для письменника.

У канву роману, взяту з життя музею з її проблемами і знахідками, вплітаються фабульні лінії: поява Корнілова в музеї, історія з удавом, знаходження та розкопки могильного кургану. Все це дано на тлі подій, що відбуваються в Римській імперії (чому в чималому ступені сприяє епіграф з Життя Агріколи Тацита). Знаходячи історичні прецеденти, зберігач Зибін проводить сумну аналогію з сьогоденням. Товариші, - кажу я всім своїм тихим існуванням, - я археолог, я забрався на дзвіницю і сиджу на ній, перебираю палеоліт, бронзу, кераміку, визначаю черепки, п’ю зрідка горілку з дідом і зовсім не суюсь до вас вниз. П’ятдесят метрів від землі - це ж не жарт! .. Я зберігач старожитностей … і все! Доходить до вас це слово - старожитностей? - Доходить, - відповідають вони. - Ми давно вже зрозуміли, навіщо ти сюди забрався … Культ насильства стає все більш очевидним. Особливо яскраво це виявляється в епізодах, пов’язаних з таємничим удавом, на ділі виявився звичайним чорним полозом. Бригадир Потапов, говорить про цю історію: Ось, дорогий товаришу, і все, що було. Визнаєш тепер, які у страху очі? Спочатку в газету потрапив, собі на шию петлю наділ … а з-за чого? Дійсно, опублікована в газеті Соціалістична Алма-Ата замітка про який втік із зоопарку удавові, нібито пережив сувору зиму, спричинила за собою публікацію в німецькій Фелькішер беобах -тер , що, у свою чергу, змусило Німецьке товариство акліматизації звірів написати особистого листа Потапову, який був негайно оголошений німецьким шпигуном. Непорозуміння було зведено на подію, і тому згаданий удав став почасти символом задушливої мотузки навколо людини, навколо людей, навколо суспільства. Виникає історична паралель: як минуле перетворюється на сьогодення, так і головний герой роману з зберігача старожитностей алма-Атинської музею стає зберігачем сучасного суспільства.

Твір на тему: Твір-рецензія на роман Хранитель древностей


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций