Твір опис образу Манілова і його зустрічі з Чичикова

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

Дорожні картини на початку поїздки. Зав’язавши знайомства, Павло Іванович «зважився перенести свої візити за місто і відвідати поміщиків Манілова і Собакевича». Ось наш герой в дорозі. Непрігляден, бідний відкрився його погляду пейзаж: купини, ялинник, кущі. Перерахування дрібних, незначних предметів, оціночні епітети (низенькі, рідкі, обгорілі, старі, дикі), порівняння (села, схожі на старі Складення дрова») - цими прийомами створюється типова картина убозтва, злиднів російської провінції, і в той же час читач готується до зустрічі з жалюгідним, порожнім способом життя поміщика Манілова, до якого направляється Чичиков.

Садиба Манілова. Опис села і садиби красномовно характеризує поміщика. «Будинок панський стояв одинаком на юру, тобто на узвишші, відкритому всім вітрам, яким тільки заманеться подути». У садибі - «ставок, покритий зеленню, що, втім, не в дивину в аглицьких садах російських поміщиків», як іронічно зауважує автор. П’ять-шість «дрібнолиста, ріденькі» беріз; під двома з них - альтанка з написом «Храм відокремленого міркування» (висока урочистість слів так не відповідає реальній картині!). Навколо панського будинку розкидані «сіренькі колод» хати села, і «ніде між ними зростаючого деревця або який-небудь зелені; скрізь дивилось тільки одне колоду». Темніє «нудно-синюватим» кольором сосновий ліс. Навіть сама погода безлика, гарне видовище: «День був не те ясний, не те похмурий, а якогось світло-сірого кольору».

Авторський відступ про методи зображення характерів. У ліричному відступі автор порушує питання про двох творчих прийомах зображення характерів. Один - романтичний, коли художник «кидає на полотно» сліпучі фарби, створюючи яскравий, але нежиттєвий портрет. Інші прийоми у письменника-реаліста, який слід правді життя, вивчає «всі тонкі, майже невидимі риси» характерів і обставин. Саме цим шляхом іде автор поеми.

Авторська характеристика Манілова. Характер, подібний маніловськими, типовий: «Є рід людей, відомих під ім’ям: люди так собі, ні те, ні се, ні в місті Богдан, ні в селі Селіфан, за словами прислів’я». І в портретній характеристиці це «ні те, ні се»: видатний чоловік, але тільки «на погляд; риси обличчя «не позбавлені приємності», але приємність ця якась нудотно, липка; манери «запобігливий», усмішка «приваблива» ; «рум’яний, із блакитними очима». Недарма перше враження доброти, приємності швидко минає і залишається бридливе огиду або «нудьга смертельна».

«У Манілова нічого не було»: ні думок, ні почуттів, ні життя. Характер цієї людини як би зливається з тоном сірого, нудного, млявого пейзажу його села і садиби. Навіть авторська мова при розповіді про Манілова будується на безособових, невизначених оборотах («господарством не можна сказати, щоб він займався воно йшло якось само собою»). Але колись, під час служби в полку, він вважався «скромний, делікатний, образованнейшим» (усі в найвищому ступені!) Людиною. Швидкоплинне зауваження, повне сарказму. Якщо Манілов вважався таким, то які ж були ті, хто оцінював його!

Манілов любить мріяти. Це саме по собі непогана якість; у Манілова знову - «ні те, ні се»: мрії його дурні, фантастичні.

Солодкава сентиментальність Манілова особливо комічна в його стосунки з дружиною. Як «зворушливий» вони сюсюкає! Їх мова сповнена іменників зі зменшено-пестливими суфіксами: шматочок яблучка, цукерка, горішок, серденько, ротик, чохольчик. Вони «увічнювали один одного такою томний і довгий поцілунок, що в продовження його можна було легко викурити маленьку солом’яну сигарку» - гіпербола яскрава і комічна. Такий Манілов, людина безформний, невизначений, без людських бажань, без тієї сили життя, яка виправдовує існування.

Авторська характеристика подружжя Манілових завершується риторичними питаннями-висновками: «Звичайно, можна помітити, що в будинку є багато інших занять, крім тривалих поцілунків. Навіщо, наприклад, нерозумно й безглуздо готуватися на кухні? Навіщо досить порожньо в коморі? навіщо злодійка ключниця? навіщо нечистоплотні і п’яниці слуги? навіщо вся челядь спить немилосердним чином і байдикувати весь інший час? »

Відступ про виховання. Сатиричне зображення жіночого дворянського виховання в оповіданні про Манілових не випадково. Саме виховання готує людину до життя. А до чого готують три «головних предмета» всіх пансіонів: «французька мова, необхідний для щастя сімейного життя (!), Фортепіано, для доставлення приємних хвилин дружину, і нарешті в’язання гаманців і інших сюрпризів»?

«Приємна розмова». Про що йде дообеденний «приємну розмову»? Та ні про що, ніякого певного, змісту немає. Прекраснодушність і сентиментальність Манілова виражаються в захоплених (і дуже невизначених) оцінках, якими він характеризує всіх своїх знайомих: губернатор - «препочтеннейшій і прелюбезнейшій» людина, віце-губернатор - «милий», поліцмейстер - «приємний» і т. п.

А Чичиков? О, цей відразу потрапляє в тон бесіди, змагається з Манілова в зворушливих визначеннях і навіть починає говорити вигуками: «І як увійшов у свою посаду, як розуміє її!» (про губернатора); «Надзвичайно приємний і який розумний, який начитана людина! »(про полицмейстере). І тут гоголівська саркастична насмішка: «Ми у нього [поліцмейстера] програли у віст разом з прокурором і головою палати до пізніх півнів», - каже Чичиков і тут же робить висновок: «Дуже, дуже гідна людина».

Для «серйозного» розмови наші герої переходять до кімнати, яку Манілов називає «кабінетом». Побутові деталі виразно говорять про господаря «кабінету»: «Стіни. . . пофарбовані якийсь блакитненькою фарбою, начебто сіренької »; книжка, вже два роки закладена на 14-й сторінці; тютюн і« гірки вибитою з трубки золи, розставлені не без старання дуже красивими рядами. Помітно було, що це іноді доставляло господареві припровадження часу ». Так через деталі побуту рельєфно проступають «тонкі», «майже невидимі» риси вульгарного людини. Кілька пройнятих граничної люб’язністю фраз - і Чичиков, нарешті, приступає до справи.

Кількість померлих після ревізії селян? Манілов, як і слід було очікувати, не знає. Він намагається робити вигляд знаючої людини, але тільки як папуга по черзі повторює відповіді і питання прикажчика і Чичикова. Для чого ж потрібні Чичикову ці відомості? І Манілов чує вражаюче: гість хоче «Придбати мертвих, які втім значилися б по ревізії, як живі». У толк самої справи Манілов «ніяк не вник», але був у захваті від хитромудрих, туманних пояснень Чичикова.

Провівши гостя, поміщик занурюється в свої безглузді мріяння. Зрозуміти дивну прохання гостя він так і не може.

Про Манілова (підсумки). Характеристика Манілова (як і інших поміщиків - власників кріпосних душ) будується за певним планом: пейзаж (село, садиба), портрет поміщика, його побут, розмова про «мертвих душах». Авторські характеристики, зауваження і відступу розсовують рамки оповідання, визначають ставлення письменника до персонажів поеми. Два-три влучних просторічних вираження дають сатиричну оцінку діям і характерів персонажів (так, у розділі про Манілова надзвичайно люб’язні господар і гість, увійшовши нарешті боком в двері, кілька «притиснули» один одного).

Що ж головне в Манілова? Вражає духовне убозтво цієї людини, повна відсутність живих думок, прагнень та інтересів. Послідовно і все більш повно розкриває автор сірість, безликість, повний відрив цієї людини від життя. Слова «Манілов» і «маніловщина» міцно увійшли в нашу мову, стали характеристикою солоденьких базік, які убогість думки, порожнечу душі, відхід від життєвих труднощів прикривають прекраснодушною фразою.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций