Прагнення краще жити основна ідея повістей Чехова

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

У статті «З приводу нового оповідання А. П. Чехова« У яру »А. М. Горький писав:« Всього більш і найчастіше в людині борються два взаємно один одного заперечують прагнення: прагнення бути кращим і прагнення краще жити. Об’єднати ці два позиву у струнке одне - неможливо при існуючій плутанини життя ». У селі Уклееве (повість «В яру», 1900) фабриканти Хриміни і крамар Цибукін наживаються на безпросвітної убогості народу. Для них прагнення краще (багатшими, ситніше) жити повністю виключало бажання «бути краще», стати людиною. Цибукіни живуть хижої, нечистоплотної життям. Онисим, старший син Цибукіна, служить в поліції і - робить фальшиві гроші. Під стать Цибукіним і гості на весіллі Анісімов і Липи: «Волосний старшина і волосний писар, що служили разом вже чотирнадцять років і за весь цей час не підписали жодного паперу, не відпустили з волості жодної людини без того, щоб не обдурити і не образити, сиділи тепер поруч, обидва товсті, ситі, і здавалося, що вони вже до такої міри просочилися неправдою, що навіть шкіра на обличчі у них була якась особлива, шахрайська ».

Основна ідея повісті «В яру» - моральну перевагу трудівників над експлуататорами. Цю думку висловлює старий тесляр Милиця. «Хто ж старший? - Запитує він. Купець першої гільдії або тесля? »І відповідає:« Стало бути, тесляр, діточки! .. Хто працює, хто терпить, той і старше ». У цих словах звучить гордість робочої людини, вперше усвідомило себе законним господарем життя. Вони перегукуються з прозвучали роком пізніше словами Ніла з п’єси О. М. Горького «Міщани»: «Хазяїн той, хто трудиться».

Ідея повісті реалізується протиставленням двох основних героїнь - хижачки Ксенії і лагідної, працьовитою Липи. Видана заміж за багатого Анісімов, Липа не відчувала себе господинею в домі: «їй здавалося, що вона на поденки». Коли Анісімов заарештували, Ксенія, друга невістка Цибукіних, щоб залишитися єдиною спадкоємицею їх багатства, ошпарила окропом дитини Липи, а її вигнала з дому. Повертаючись, з лікарні з мертвою дитиною, Липа зустріла старого селянина, який, вислухавши її сумну повість, сказав: «Я у всій Росії був і все в ній бачив, і ти моєму слову вір, мила. Буде і хороше, буде і погане ». Липа надходить працювати на цегельний завод. Повість закінчується картиною вечора, завершального трудовий день. У натовпі працівниць «попереду всіх йшла Липа і співала тонким голосом і заливалася, дивлячись вгору на небо, точно тріумфуючи і захоплюючись, що день, слава богу, скінчився і можна відпочити»: Ця картинг викликає у читача впевненість, що «хороше» буде належати не власниця заводу Ксенія, а таким простим, скромним трудівникам, як Липа.

Оптимістичним почуттям пофарбовані останні твори, письменника. Вже в повісті «Три літа» поруч зі спадкоємцем багатого купецького справи Олексієм Лаптєв, які відчували огиду до своєї безглуздої, дозвільного життя, Чехов показав трудящих інтелігентів - Рассудіну і Ярцева. «У робочого класу, до якого я належу, є один привілей: свідомість своєї непідкупності, право не одолжаться у купчішек і зневажати», - говорить Лаптєва Рассудіна. Іван Ярцев закінчив два факультети, був магістром хімії, викладав фізику і природну історію, крім того, він займався ще соціологією і російською історією. Ним володіє жадібне прагнення більше дізнатися і побільше встигнути зробити. «Життя, голубчику, коротке. і треба прожити його трохи краще », - говорить він Лаптєва. З вигуком відгукується він про підростаюче молоде покоління і пророкує йому світле майбутнє: «Знаєте, я з кожним днем все більше переконуюся, що ми живемо напередодні найбільшого торжества, і мені хотілося б дожити, самому брати участь».

«Життя коротке» - це дуже добре відчував Чехов, здоров’я якого катастрофічно погіршувався. Починаючи з 1897 року кровохаркання стає все частіше, все тривалішою і болісніше. Лікарі велять письменнику жити на півдні. У 1899 році він продав Меліхово і оселився в Ялті. Незважаючи на тяжку хворобу, письменник продовжує невтомно працювати, в його творах все сильніше звучить «нота бадьорості і любові до життя »(Горький). Кращі герої творів Чехова, такі, як Анна Сергіївна («Дама з собачкою», 1899), Подгорин («У знайомих», 1898), вірять, що крім цього сонного і напівмертвого існування, яке вони ведуть, «є ж … інше життя », що настануть« нові форми життя, високі і розумні ».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций