Заклик до пошуків людського щастя у творчості Чехова

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

Наближався до заходу XIX століття. Століття, початок якого, осяяне полум’ям Вітчизняної війни 1812 року, дало гігантський поштовх розвитку національної самосвідомості російського народу. Століття, що приніс світову славу російської літератури, живопису, музиці, науці. Гігантський зліт культури - і в той же час неграмотність, невігластво, нестерпна потреба основної маси народу. Громадські протиріччя в Росії до кінця XIX століття досягли небувалої гостроти. Росія йшла до своєї першої революції. Кінець XIX століття був перехідним періодом, коли рух різночинної інтелігенції вичерпало себе, а робоче революційний рух ще не розгорнулося на повну силу. Питання «Що робити?» стояв перед мислячими людьми Росії.

У творчості А. П. Чехова проявився гарячий протест проти вульгарного міщанського благополуччя і спокою, гарячий заклик до пошуків справжнього людського щастя і смислу життя. Чехов був останнім великим письменником різночинної інтелігенції, ідейний глухий кут якої він відобразив у своїй творчості. Письменник не. Зміг вказати. Реальний вихід з глухого кута, але нещадним засудженням існуючої вульгарності і розумового застою він підвів риску під цілою епохою розвитку Росії. Цю історичну роль А. П. Чехова розкрив основоположник літератури соціалістичного реалізму О. М. Горький: «Мимо всієї цієї нудної, сірої юрби безсилих людей пройшов великий, розумний, до всього уважний чоловік, подивився він на цих нудних жителів своєї батьківщини і з сумною посмішкою, тоном м’якого, але глибокого докору, з безнадійною тугою на обличчі, грудях, красивим щирим голосом сказав:

- Погано ви живете, панове! »

А. П. Чехов не був пов’язаний з революційним

рухом робітничого класу і марксистською теорією, йому не були відомі перспективи суспільного розвитку, тому в своїх творах він ніби зупиняється на порозі чогось невідомого. І все ж у тому, що він підводив читача до цього порогу і навіть намагався підняти завісу майбутнього, виявилася його велика роль як найближчого попередника нової літератури - літератури соціалістичного реалізму.

Антон Павлович Чехов народився 29 січня (17 січня) 1860 року в м. Таганрозі в міщанській родині. Його батько, Павло Єгорович, син кріпака, служив в прикажчики, потім став власником бакалійної крамниці, але торгівлі приділяв мало уваги, розорившись, втік від кредиторів до Москви. У цій людині поєднувалися артистичність (він грав на скрипці, співав, керував церковним хором, малював фарбами) і ревна релігійність. Виріс в суворих умовах кріпосного права, він вважав строгість єдиним засобом виховання дітей. Згодом Чехов з гіркою образою згадував прочуханки, перенесені в дитинстві. Павло Єгорович змушував своїх дітей співати в церковному хорі, брати участь у всіх церковних службах і співанки, що тривали до півночі майже щодня. Для дітей не було ні неділь, ні свят. У своїх спогадах А. П. Чехов називав себе і братів «маленькими каторжниками», говорив, що у неї «в дитинстві … не було дитинства». Ще більше, ніж церковний спів, зненавидів Антон Павлович крамницю, в якій йому часто доводилося сидіти з п’яти годин ранку до одинадцятої ночі.

У чеховських оповідань за смішним все частіше виступає гірке, часом навіть трагічне. Ось, наприклад, зміст невеликого оповідання «Тапер» (1885). Відставний підполковник присвистом, одружений на побічної дочки графа фон-Крах, видавав дочку заміж за купецького сина Ескімосова. Серед найнятих на весілля музикантів був колишній учень консерваторії Петро Рубльов. Наречена розговорилася з ним про музику, але, коли їй щось шепнули, вона спалахнула і, як ужалена, відскочила від рояля. Сенс того, що сталося Рубльов зрозумів зі слів якийсь старенької, що стояла в передній: «Наша панянка не може без того, щоб характеру свого не показати. Побачила близько фортепьянах молодця і давай з ним баляси точити, немов з цим яким … ахи та сміхи, а легінь-то цей, виходить, не гість, а тапер … з музикантів … Ось тобі й поговорила! »Над тапером поглумилися і виштовхали його в шию. «Який пасаж? Ха-ха … Тоді не до сміху було, а тепер жахливо смішно … жахливо! »- Розповідає він. «Петя, заради бога … що тут смішного? Петя! Голубчик », - вигукує його співрозмовник, намагаючись заспокоїти музиканта, регіт якого переходить в істерику. Слова «Що тут смішного?» Чехов міг би поставити епіграфом до перших збірок своїх творів - «Казки Мельпомени» (1884). «Строкаті рас-. оповіді »(1886) і« В сутінках »(1887).

Навчання в університеті, до якої Чехов ставився дуже серйозно, напружений літературна праця не пройшли для нього безслідно. В кінці 1884 року в нього пішла горлом кров; відкрився туберкульозний процес, який в наступні 20 років неодноразово приковував письменника до ліжка і, врешті-решт, звів його в могилу. Чехов, звичайно, розумів всю серйозність хвороби., Але вперто відмовлявся від лікування і продовжував працювати. Він с. дев’ятнадцяти років звик відчувати себе годувальником і опорою всієї родини, на лікування у нього просто не було грошей.

Закінчивши в 1884 році університет, Чехов став служити лікарем. Хворих було багато, але бідняків і товаришів по професії Чехов лікував безкоштовно, а таких серед його пацієнтів була більшість. На свій літературну працю він все ще продовжував дивитися тільки як на джерело додаткового заробітку, але в 1886 році відомий письменник Д. В. Григорович надіслав молодому Чехову лист, в якому він зазначав, що справжній талант виділяє Чехова «далеко з кола літераторів нового покоління». Григорович закликав Чехова не розмінюватися на дрібниці, поважати свій талант і передбачав молодому письменнику, що він ще створить «істинно художні твори». Лист Григоровича допомогло Чехову зрозуміти, що література - головна справа його життя.

Найяскравіший твір першого періоду творчості А. П. Чехова - розповідь «Унтер Пришибєєв» (1885). У фігурі добровільного шпигуна і донощика, ревного оборонця самодержавно-поліцейського порядку письменник влучно відобразив саму суть зловісної епохи 80-х років. Пришибєєв дурний і неосвічений, за дике самоуправство мировий суддя навіть змушений покарати його, але за своїм змістом правила, якими керувався Пришибєєв: «Народу волю давати не можна» і «Потрібно владу поважати», - точно. висловлювали істота царської політики.

Темі беззахисності маленької людини - трудящого інтелігента, ремісника, мужика - перед обличчям жорстокої дійсності приділено основну увагу в оповіданнях молодого Чехова. Здавалося б, трохи осторонь від основної тематики його творчості повість «Степ» (1888), в якій звучить поетичний гімн красі і могутню силу рідної природи: «… У тріскотні комах, в підозрілих фігурах і курганах, в блакитному небі, в місячному світлі , у польоті нічного птаха, у всьому, що бачиш і чуєш, починають чудіться торжество краси, молодість, розквіт сил і пристрасна жага життя, душа дає відгук прекрасної, суворої батьківщині, і хочеться летіти над степом разом з нічним птахом. І в торжестві краси , у надлишку щастя відчуваєш напругу і тугу, як ніби степ усвідомлює, що вона самотня, що багатство її, і натхнення гинуть марно для світу, ніким не оспівані і нікому не потрібні, і крізь радісний гул чуєш її тужливий, безнадійний заклик: співака! співака! »Але повіБолісний розлад між жорстокою дійсністю і прагненням людини до самої скромному щастя (оповідання «Мрії», 1886). Двоє конвоюють до повітового міста бродягу, не пам’ятає спорідненості. «Це маленький миршавий чоловік, слабосилий і болючий, з дрібними, безбарвними і вкрай невизначеними рисами обличчя ». Він біг з каторги і приховує своє ім’я, щоб його знову туди не повернули. Як волоцюгу, каже він, йому дадуть лише 30 або 40 батогів і зашлють до Східного Сибіру на поселення. «Дадуть мені, хлопець, землю і під ріллю, і під город, і під житло … - мріє бродяга .- Стану я, як люди , орати, сіяти, худобу заведу і всяке господарство, бджілок, овечок, собак … Кота сибірського, щоб миші і щури добра мого не їли … Поставлю зруб, братці, образів накуплю … Бог дасть, оженив, діточки в мене будуть ». Мрії волоцюги зачаровують і конвоїрів, що представляють собі картини незнайомій вільної та ситого життя. «В осінню тишу, коли холодний, суворий туман з землі лягає на душу, коли він тюремної стіною стоїть перед очима і свідчить людині про обмеженість його волі, солодко буває думати про широкі, швидких річках з привільним, крутими берегами, про непрохідних лісах, безмежних степах », - коментує їх думки автор. Але один з конвойних, подивившись на бродягу, тверезо каже: «Верст триста пройдеш і богу душу віддати. Бач, який ти дохлий!» І бродяга, раптом зрозумівши безнадійність своїх мрій, злякано і схвильовано кліпає очима і никнуть головою.сть« Степ »не випадкова в творчості Чехова. Сам автор надавав їй велике значення. Могутня краса степу є як би яскравим фоном, на якому розкривається нікчемність життя людей, занурених у дріб’язкові турботи. Чехов володів тонким почуттям краси, але в житті людей було дуже мало гарного і веселого, і Чехов як реаліст не міг відступити від правди життя.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций