Проблема деградації особистості в оповіданнях Антона Чехова

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

Головна тема творів видатного російського письменника і драматурга А. П. Чехова - це життя звичайних людей, його сучасників, яку автор зображує з співчуттям до них і з обуренням проти умов, в яких вони змушені жити. Життя в суспільстві, пристрій якого майже неминуче примушує їх деградувати, і ніщо для його героїв не стає порятунком: ні робота, ні любов, ні культура чи особиста інтелігентність і навіть духовність - обставини в більшості випадків виявляються сильнішими. А. Чехов намагався зобразити саме «середніх», звичайних людей, найпоширеніші типажі, які сприймаються як представники народу в цілому, щоб читач мав можливість дізнатися в них себе. Лікарі і поміщики, студенти та священики, офіцери та чиновники - всі вони розглядаються письменником з однієї точки зору. Чехов шукає загальні закономірності, узагальнює характеристики ніби дуже різних за походженням людей. Робить він це з надзвичайною майстерністю використання художніх засобів: точної деталі, індивідуалізації, контрасту величного і дріб’язкового, трагічного і гумористичного - як різних проявів життя, в якому поряд співіснує все. Але навіть не перекриває повністю велику біль письменника, викликана неможливістю безсилого, слабкої людини звільнитися від залосненной буденності, яка затягує його у грузьке болото.

Навіть кращі представники «середніх людей», працьовиті, з прогресивними поглядами, здатні мислити, поступово й непомітно для себе за таких умов переробляються в обмежених обивателів. Це яскраво показано на прикладі лікаря Старцева в оповіданні «Іонич». Спочатку «обивателі своїми розмовами, поглядами на життя і навіть своїм виглядом дратували його», їхню філософію він вважав «тупий і злий». Зустрів він і жінку, в яку закохався - Катерину Туркіна (Котика). Правда, вона відмовляється вийти за нього, оскільки «людина повинна прагнути до вищої, блискучої мети, а родинне життя зв’язала б мене навіки». Котик не бажає жити в цьому місті, прагне стати артисткою і їде, але не забуває Старцева. Він залишається працювати, досягає успіху. Через чотири роки вони знову зустрічаються, але буденність вже встигла затягти Старцева: визнання Катерини в любові не знаходить відповіді. Йому нема чого сказати. І от уже замість колишнього Старцева виникає «Іонич»: товстий, дратівливий, байдужий до людей, купує собі зручні будинки і змушує прислугу йому догоджати.

Любов, яка призупинила на деякий час деградацію, виявилася слабкою, щоб врятувати Старцева, але, як ми бачимо в іншому оповіданні («Дама з собачкою»), Чехов покладав надію на рятувальні сили цього почуття. «Закоханість вказує людині, яким він має бути» - стверджує він. Гуров та Анна Сергіївна до їх зустрічі йдуть шляхом Старцева. Обставини затягують їх: вони перебувають у шлюбі з духовно чужими людьми, «непотрібні справи і розмови про одне й те ж забирають на себе кращу частину часу, кращі сили, і врешті-решт залишається якась куций, безкрила життя, нісенітниця, і піти і втекти не можна, ніби сидиш у божевільні або в арештантських тюрмах! ». Гуров за освітою філолог, але працює в банку, він мріяв співати в опері, але зрікся мрії, зустріч з Анною для нього спочатку «легке» пригода. І почуття виявляється сильнішим. «Ця їхня любов змінила їх обох, - пише Чехов.

Але так щастить лише одиницям. У більшості «середніх» людей шанси на порятунок дуже малі.

До якого ступеня може деградувати людина зображується на прикладі образу Бєлікова, героя оповідання «Людина у футлярі, життя якого проходить під гаслом «Як би чого не сталося». Його характеристики майже гротеск, чим відрізняють цей образ від «середніх» людей, але сам принцип жити, уникаючи різких рухів або взагалі прийняття важливих рішень, досить розповсюджений, але меншою мірою. Бєліков ховається від життя за допомогою вати у вухах і темних окулярів, він створює навколо себе футляр, але й сам непомітно перетворюється на футляр, у якому зберігаються якісь речі, але не душа. Для справжнього кохання у футлярі місця не знаходиться. «Для нього були зрозумілими лише циркуляри та газетні статті, в яких заборонялося що-небудь». Бєліков боявся життя, але майже все місто побоювався Бєлікова, який щось видивлявся: сумна реалія державного устрою, що тримається на доносах. Під впливом подібних прикладів все «бояться голосно розмовляти, надсилати листи, читати книги, бояться допомагати бідним, учити грамоти …». Ціле типове, явище тогочасної епохи вгадується за постаттю людини у футлярі».

Але разом з тим розповідь Чехова аж ніяк не стягують гнітючого враження. Письменник застерігає проти деградації, але не «прирікає» на неї. Нема в його творах безнадійності чи песимізму, а сповнений гумору стиль ніби художньо протистоїть зневірі в житті, до якої можна було б прийти, звертаючи увагу лише на сюжети. «І здавалося, що ще трошки - і рішення буде знайдено, і тоді почнеться нова, чудове життя …» - зустрічаємо ми в «Дамі з собачкою».

А зображуючи приклади деградації і шукати пояснення її причин, Чехов «лікував» читачів від моральної слабкості і пасивності і закликав не піддаватися згубному впливу середовища, берегти в собі людини і шукати шляхи звільнення від «напівмертвої життя» (за висловом Горького), шляхи до прекрасного . Так як в людині «все має бути прекрасним: і тіло, і душа, і одяг, і думки».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций