Відчуття втрати духовних цінностей у романі Селінджера «Над прірвою в житі»

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

Джером Девід Селінджер заявив про себе в 40-і роки XX століття, опублікувавши кілька повістей та оповідань. Кращі його твори, написані в 50-і роки, отримали всесвітнє визнання, а роман-сповідь «Над прірвою в житі» (1951) вважається одним з найпомітніших подій у повоєнній літературі Сполучених Штатів Америки. Використовуючи Сінгон образ, Селінджер часто порівнює своїх героїв з «перевернутим лісом», все листя якого - під землею. Святі, божевільні, а може бути, виродки, вони становлять щось на зразок таємного братства несуть тягар нерозділеного кохання до людей, братства скорботних про втрачені людські цінності. Такий і головний герой роману «Над прірвою в житі» Холден Колфілд. У свої 16 років він вже не дитина, але ще й не дорослий. Він - підліток, який зупинився в нерішучості біля порога життя, вільний і від опіки, і від відповідальності, який бродить по рідному Нью-Йорку як по пустелі. Дратівливий, щирий, ніжний, ранима і мимоволі ранящий оточуючих, він бігає, шукаючи і не знаходячи в світі чогось близького і співзвучної собі. Вік Колфілда - пора безпосередніх вражень, інтуїтивного досвіду. Чуйний і тонко відчуває, він служить Селінджеру свого роду етичним камертоном.

Знайомство з героєм відбувається в той момент, коли він знаходиться на «відпочинок і лікування» в санаторії для нервових хворих. Свою історію Колфілд розповідає сам, і починається вона з того нещасливого дня перед Різдвом, коли за неуспішність його виключили з Пенсі - привілейованої середньої школи в Егерстауні, штат Пенсільванія.

Герой переживає гостру моральну кризу. Виключення зі школи відбувається не вперше в його житті (з тієї ж причини він вже був відрахований з трьох інших коледжів). І тепер йому знову доведеться нерадісний шлях додому і важке пояснення з батьками. До того ж з його вини не відбулося спортивне змагання (Холден був капітаном команди з фехтування; по неуважності він забув у метро спортивне спорядження), і хлопці «бойкотували» його. У Холдена Колфілда непросто складаються стосунки з товаришами, та й з навколишнім світом взагалі. Іноді він буває занадто сором’язлива та уразливий, іноді зарозуміло-глузливий, а часто просто грубий. Герой віддає собі звіт у тому, що у нього складний, незлагідна характер.

Його манера триматися мало допомагає йому налагодити контакт з оточуючими: іноді він веде себе наче тринадцятирічний, і це люди помічають і кажуть йому про це, іноді веде себе так, «ніби куди старшим за свої роки, але цього люди не помічають». Він розуміє, що таке поведінка безглуздо, і все це гнітить підлітка. Але більше всього пригнічують його не особисті обставини, а що панує в країні дух загального обману й недовіри між людьми. Ось, наприклад, реклама престижного навчального закладу очима Колфілда: «такий собі хлюст, верхи на коні, скаче через перешкоди. Так ніби в Пенсі тільки те й роблять що грають у поло. А я там і коні жодного разу в очі не бачив. І під цим кінним хлюстом - підпис: «З 1888 року в нашій школі виковують сміливих, відважних юнаків». Ось вже липа! Нікого вони там не виковують, та й в інших школах теж. І жодного «благородного і сміливого» я не зустрічав, ну, може, є там один-два - і край. Та й то вони такими були і до школи ». Йому огидні святенництво директора Хааса, і помилкова благодійність «похоронного» ділка Оссенбергера, і неохайність Стредлейтера, що криється за його зовнішньою «альбомної» красою.

Герой ще не отримав достатньої освіти, та й життєвого досвіду, в силу свого віку, не накопичив, але зате він наділений особливим чуттям. Холден болісно і бурхливо реагує на дрібні прояви фальші, звичної вульгарності чи підлості. Він не приймає неправди, нещирості, скептично налаштований по відношенню до загальновизнаних авторитетів. Як і кожен підліток, він - максималіст, і тому часто негативне сприйняття дійсності дещо перебільшено. Це проявляється в тому, що навіть в людях, які йому подобаються і яких він поважає, Колфілд автоматично відзначає про себе неприємні йому деталі. Його почуття настільки загострені, що він негативно реагує навіть на незначні, для більшості людей взагалі непомітні, прояви нещирості. Він захоплюється красою Саллі Гейс, але її манірність його коробить.

У мистецтві Колфілд також не допускає явною «халтури» (голлівудські мелодрами, естрадний ширвжиток), намагається судити про гру знаменитих акторів. «Розумієте, - вони дуже добре грали, тільки занадто добре, - говорить він. - Розумієте - один ще не встигне договорити, а інший вже підхоплює. Наче справжні люди розмовляють, перебиваючи один одного, і так далі. Всі псувало те, що все це занадто було схоже, як люди розмовляють і перебивають один одного в житті … Коли що-небудь надто добре, то, якщо не стежити за собою, починаєш виставлятися напоказ. А тоді вже не може бути добре ». Колфілд дуже не любить цього «напоказ»: у Елктон-Хіллі у героя не було ніяких труднощів, але він сам пішов з цієї школи, «головним чином тому, що там була одна суцільна липа. Все робилося напоказ ». Це дуже злило хлопчика. Він не любить людей підлих, як його сусід по гуртожитку Роберт Еклі, Цей старшокласник, який провчився в Пенсі вже чотири роки, дратує Колфілда своєю неохайністю, але особливо - своєю нещирістю і підлістю: «Він завжди говорив таким тоном, неначе йому до смерті нудно або ніби він смертельно втомився. Він не хотів, щоб я подумав, буцім він прийшов до мене в гості. Він робив вигляд, ніби ненароком, дідько б його взяв … Таких, як Еклі, хлібом не годуй - дай йому подивитися, як людину стукнуло по голові каменем або ще чим: він просто реготу помрете ».

Холден не любить людей, які прагнуть пристосуватися, влаштуватися за чужий рахунок, як Стредлейтер, який просить Колфілда написати за нього твір. Але, тим не менш, героя Селінджера не можна назвати ні егоїстом, ні людиноненависником. Навіть фізична відраза до Еклі та Спенсеру не заважає йому відчувати до них щиру людську жалість.

В оповіданні Холдена Колфілда нема самолюбування. Навпаки, про себе самого він часто судить з ще більшою неупередженістю і категоричністю, ніж про оточуючих. Він чесно зізнається, що любить прибрехати, поваляти дурня. Але його брехня не має нічого спільного з тією загальноприйнятої брехнею, яку він так ненавидить. У Колфілда бурхлива фантазія, і саме це дозволяє підлітку, нехай ненадовго, відволіктися від реальної дійсності, в якій йому так незатишно.

Необхідність підкорятися «загальним законам» надзвичайно пригнічує героя. «Якщо хочеш жити, доводиться говорити всяке», - з досадою визнається Холден і глибоко страждає від цього загального обману й недовіри і від безвиході свого прагнення будувати життя на щирих, справедливі відносини. Колфілд не зовсім уявляє собі, чого хоче добитися в житті і як це зробити, але впевнений, що в світі дорослих життєві цінності зміщені. Для нього світ дорослих, в який йому належить увійти, є аморальним, лукавий, а тому неприйнятний. У відповідь на питання своєї молодшої сестрички Фібі «ким би тобі хотілося бути? Ну, вченим, або адвокатом, або ще ким-небудь », Холден, геть відкидаючи можливість стати вченим, міркує:« Адвокатом, напевно, непогано, але мені все одно не подобається … Розумієш, непогано, якщо вони рятують життя невинним людям і займаються такими справами, але в тому-то й річ, що адвокати нічим таким не займаються. Якщо стати адвокатом, то просто гнати гроші, грати в гольф, в бридж, купувати машини, пити сухі коктейлі і ходити таким собі франтом. І взагалі, навіть якщо ти й намагався рятувати людям життя, звідки б ти знав, заради чого ти це робиш - задля того, щоб справді врятувати людське життя, чи заради того, щоб стати знаменитим, щоб тебе всі плескали по плечу і вітали, коли ти виграєш цей триклятий процес, - словом, як у кіно, в поганих фільмах. Як дізнатися, що ти робиш це від щирого по-справжньому, липа все це не знатиме! Нізащо не впізнати! »

Небажання підлаштовуватися під звичайний среднебуржуазний рівень, пристосовуватися до «липової», як визначав її герой Селінджера, реальності і навколишнього брехні, розлад з суспільством щодо головних життєвих цінностей прирікають Колфілда на самотність. У нього немає друзів (приїхавши в Нью-Йорк, він довго стояв в телефонній будці, але так і не придумав, кому б подзвонити), немає справжнього будинку - його сім’я живе за загальноприйнятим законам, заснованим на холодному розрахунку, міряє життя загальноприйнятими мірками. Це самотність гнітить героя. Він прагне до живого людського спілкування, заговорює з таксистами, з випадковими або малознайомими людьми. Але, на жаль, всі ці розмови і зустрічі закінчуються або нічим, викликаючи почуття незручності, як розмова з черницями в привокзальному буфеті, або призводять до сварки, як було з Саллі Гейс. Побачення з учителем Антоліні закінчилося прикрим непорозумінням, а розмова з ліфтером готелю-скандалом.

І все-таки чуйна натура Колфілда така, що він ніколи не залишається байдужим до зустрінутим людям, вони ніби стають частиною його самого. У фіналі герой зізнається, що всіх їх йому «не вистачає», всіх їх він по-своєму любить, і особливо - дітей (і рано пішов з життя брата Аллі, і всіх дітей взагалі). Своє покликання Колфілд бачить у тому, щоб «стерегти дітей над прірвою в житі». «Знаю, це дурниці, - говорить він, - але це єдине, чого мені хочеться по-справжньому. Напевно, я дурень ». Звичайно, Холден Колфілд - не дурень, просто він сам перебуває «над прірвою» - надто болісно переживає своє дорослішання. Вільям Фолкнер так пояснює стан героя: «юний Холден Колфілд … людина в колі однолітків найбільш сприйнятливий і стійкий - терпить крах в спробі з’єднатися з родом людським. Бо там, де він розраховував знайти людяність, її не виявилося ». «Звичне оточення» не може дати юному герою те, чого він шукає, і тому свій перехід у доросле життя він сприймає як політ у незнану, «жахливу» і «небезпечну», безодню.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций