Зображення тоталітарної держави в романі Дж. Оруелла «1984»

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

Джордж Оруелл (справжнє ім’я - Ерік Артур Блер) - відомий англійський письменник і публіцист, автор нашумілої антиутопії «1984» і алегоричній притчі «Звіроферма» (в іншому варіанті російського перекладу - «Скотний двір»). Спадщина цього письменника широко: з-під його пера вийшли п’ять романів (серед них автобіографічна дилогія «Собаче життя в Парижі і Лондоні»), кілька книг нарисів та есе, мемуарні записки про іспанську війну «Пам’яті Каталонії», статті, рецензії, радіопередачі, листування.

Два названі спочатку книги займають у творчості Оруелла особливе місце як талановите викриття сталінізму, тиранії взагалі, зроблене в кращих сатиричних традиціях. Широку популярність письменник здобув завдяки тому, що одним з перших у світовій літературі розкрив трагедію революції, у вдало знайдених художніх образах і пропорціях осмислив тоталітаризм і диктатуру як явище цивілізації.

Оруелл народився в Індії, в сім’ї чиновника англійської колоніальної адміністрації. Освіту він отримав в Ітоні - престижному і дорогому навчальному закладі, самою аристократичною серед англійських приватних-шкіл для юнаків. Служив в Індійській королівської поліції в Бірмі. У 1927 році залишив службу, яка, як він сам говорив, йому не подобалася, і присвятив себе писанню. На цьому шляху відчував потребу, змінив багато професій. У 1936 році він виїхав до Іспанії. Про своїх переконаннях тих років Оруелл говорив наступне: «До 1930 року я не вважав себе соціалістом. По суті, у мене не було тоді суворо певних поглядів. Я став соціалістом у силу того, що засуджував пригнічення і зневага, яким піддається найбідніша частина промислових робітників, а зовсім не тому, що відчував захоплення з приводу теорій планового суспільства ».

В Іспанії, де письменник провів півроку і був поранений, він випробував на собі переслідування з боку комуністів, тому що приєднався не до інтернаціональним бригадам, як більшість іноземців, а до міліції Роум, тобто до іспанських троцькістів, і йому дивом вдалося уникнути розстрілу. Оруеллом представилася можливість порівняти полювання на інакомислячих, яким ставилося «таємну змову з фашизмом», в Іспанії з «великим терором у Радянському Союзі», де йшла фактично війна проти своїх «ворогів народу». Письменник повірив в те, що іспанська республіка була задушена не тільки фашистами - її погубила ідейна нетерпимість і підозрілість комуністів. Сам Орвелл ніколи не був у Радянському Союзі, але пильно вивчав його досвід з літератури і багато роздумував над «радянським міфом», в який, як писав він, «люди на Заході вірять головним чином тому, що їм хочеться вірити в те, що де -то на землі є ідеальне суспільство ». У результаті письменник виніс свій остаточний вердикт комунізму, назвавши його релігією людей, «угробити» батьківщину і віру.

У романі-антиутопії «1984» Оруелл не ставив собі за мету конкретне відтворення радянської дійсності, тим не менш, змоделював державний устрій, дивно нагадує сталінське. 1984 - це рік (здавався тоді таким далеким) торжества революційної утопії, яка втілилася в мілітаризованих держав.

В основі сюжету - зіткнення особистості і держави, заснованого на ненависті. У країні Океанії, якою керує Старший Брат, переслідується думка, правда, любов, всі нормальні людські прояви особистості, скасовані культура і сама людина, який розмовляв жахливому новоязі.

Хтось Вінстон Сміт, інтелігент, сорокарічний службовець міністерства правди, запідозрений у відхиленні від запропонованого нормативу: він мав нещастя відповісти на любовне почуття і став жертвою. Жахлива гігантська машина ворожого особистості держави перемолола його на своїх жорнах. У цій державі все безглуздо і неприродно. У країні ведеться тотальне стеження: у квартирах не можна виключати телеекрани, що є одночасно апаратами підслуховування і підглядання за людьми. Телеподсматріватель в Океанії всюдисущий: він у кожній квартирі, організації, на підприємстві, навіть на луках і в лісах; вертоліт-муха може зазирнути у вікна, розташовані дуже високо над землею, а певні прилади вловлюють навіть ритми биття серця. Необмежена влада партії вимагає, щоб у її членів були не тільки правильні погляди, але і правильні інстинкти.

Міністерство правди відає інформацією, освітою, дозвіллям і мистецтвами; міністерство любові піклується про добрих намірах громадян; міністерство світу відає війною, міністерство достатку відповідає за економіку. Мініправ, мінілюб, мінімір, мінізо, як вони називаються на новоязом, існують, але немає ні правди, ні любові, ні миру, ні достатку. Світ розколотий на три наддержави (не рахуючи Океанії, імперії Старшого Брата, в романі згадуються ще дві держави - Євразія та Остазія), між якими безперервно ведеться війна. Громадян залякують, демонструючи на екранах телевізорів бойові машини ворожих солдатів, військовополонені піддаються публічних страт, так як втратили людську подобу жителі Океанії жадають крові.

Партія пильно стежить за тим, щоб її громадяни не відчували таких почуттів, які на староязе називалися любов’ю. «Всі шлюби між членами партії стверджував особливий комітет, і якщо створювалося враження, що майбутнє подружжя фізично привабливі один для Друга, їм відмовляли у дозволі. У шлюбу визнавали тільки одну мету: виробляти дітей для служби державі ».

У країні панує тотальний дефіцит. У міністерстві правди, де працює головний герой, постійно переписується історія, матеріали минулого виправляються в потрібному для влади дусі, викреслюються імена «ворогів народу», змінюються цифри, факти, події, щоб влада могла продемонструвати свою мудрість і передбачливість. Партійна пропаганда в Океанії спрямована на посилення диктатури, у свідомість мас впроваджуються абсурдні, як і все це життя, гасла: «Війна - це мир», «Свобода - це рабство», «Незнання - сила».

Ємні метафори містяться в додатку «Про новоязом». «Новояз, офіційна мова Океанії, був розроблений для того, щоб обслуговувати ідеологію АНГСОЦу [англійського соціалізму] … новояз повинен був не тільки забезпечити знаковими засобами світогляд і розумову діяльність прихильників АНГСОЦу, але і зробити неможливим будь-які інші течії думки ». Це «єдиний на світі мову, чий словник з кожним роком скорочується». Його завдання - «звузити обрії думки». «Врешті-решт ми зробимо мислепреступленіе просто неможливим - для нього не залишиться слів, - пояснює головному герою Сайм, що працює над складанням словника. - Кожне необхідне поняття буде виражатися одним єдиним словом, значення слова буде суворо визначено, а побічні значення скасовані і забуті ».

Гротескна образність і фантасмагорична символіка роману «1984» дали Оруеллом можливість зробити кошмар диктатури очевидним, показати цинічне придушення особистості, знищуваної духовно і фізично. Людські душі калічать пропаганда і брехня, що видається за правду, двохвилинка ненависті, паради на гігантських стадіонах, марші вдень і вночі з прапорами і факелами, гаслами, плакатами, портретами вождів в руках, демонстрації вірності і відданості можновладцям, які перетворюють людей, що зібралися в будь щось страшного звіра, що реве і біснується, славлячи Старшого Брата.

Держава тримає своїх громадян під постійним контролем за допомогою системи спостереження, шпигунства, доносів, але цього йому мало. Запроваджено також тотальна форма самоконтролю і самоцензури - найстрашніше з усього, що тільки може бути, так як самоцензура пригнічує бажання вільно мислити, попереджає так звані мислепреступленія, тобто інакомислення, за яке в Океанії загрожує смерть. У цій державі постійно зникають люди, як правило, ночами: «Раптово будять, груба рука трясе тебе за плечі, світить в очі, ліжко оточили суворі обличчя. Як правило, суду не бувало, про арешт ніде не повідомлялося. Люди просто зникали, і завжди - вночі. Твоє ім’я вийнято зі списків, всі згадки про те, що ти робив, стерті, факт твого існування заперечується і буде забутий. Ти відмінено, знищено: як прийнято говорити, розпорошений ».

Жахлива в Океанії і система виховання дітей. За допомогою різних організацій дітей «перетворюють на неприборканих маленьких дикунів, причому у них зовсім не виникає бажання бунтувати проти партійної дисципліни. Навпаки, вони обожнюють партію і все, що з нею пов’язано. Пісні, ходи, прапори, походи, муштра з навчальними гвинтівками, вигук гасел, поклоніння Старшому Братові, - все це для них захоплююча гра ». Дітей нацьковують на ворогів системи», на іноземців, зрадників, шкідників, «мислепреступніков». «Маленькі герої», «підслухавши негарну думка», доносять до поліції думок навіть на своїх батьків.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций