Твір на тему: Дух не може погасити в’язниця (за поемою Дж. Г. Байрона Шильонський в’язень)

Розміщено Шкільні твори в 15 марта 2011

Епоха, що почалася під знаком Великої французької революції, була бурхливою і суперечливою. Англійська буржуазія, відстоюючи своє панування, очолила рух реакційних сил проти національно-визвольної та революційної боротьби народів Європи. Під впливом цих подій розкол стався і в англійській літературі: з’явилися два напрями - реакційний і прогресивне. До останнього і ставився великий англійський поет Джордж Гордон Байрон - невтомний борець за свободу і справедливість.

Одним з яскравих прикладів поглядів і переконань письменника стала поема Шильонський в’язень, в якій він змалював образ народного героя, в душі якого живе ненависть до гнобителів і прагнення до свободи. Цього прагнення не можуть зламати ні підступи ворогів, ні похмурі, холодні застінки в’язниці.

Задум твору виник у Байрона після відвідування Шильонского замку в Швейцарії, де в XVI столітті нудився швейцарський патріот і гуманіст Бонівар - учасник боротьби жителів Женеви за незалежність своєї країни проти герцога Са-войського. Під впливом враження від побаченого в замку автор і написав поему, в якій наділив свого героя яскравими рисами мученика в ім’я свободи людей.

Бонівар заточений в підземелля разом з двома братами, всі троє прикуті до різних стінах і в темряві не бачать один одного. І все ж у цих жорстоких умовах герой живе турботою однієї - прагне не дати молодшим братам впасти душею.

Але ось, не витримавши страшних мук, один з братів вмирає, і Бонівара охоплює розпач:

Я чути міг, як він дихав,

Як він дихати переставав,

Як здригався в ланцюгах своїх

І як жахливо раптом затих

У глибині тюремної мли.

Уболіваючи про його смерть, герой надихається єдиною мрією, шаленої надією - на те, щоб брат був похований не в холодному підземеллі, а при світлі дня, щоб вільний був хоч в труні він. Проте і цьому бажанню не судилося збутися.

У в’язниці залишилися двоє. І нової, єдиною метою життя Бонівара став молодший брат. Герой бажав, щоб він бадьоріше був у неволі, сподівався на те, що коли-небудь, покинувши стіни в’язниці, він зможе стати по-справжньому вільним. Однак, як довго той ні тримався, прийшов день, коли сили стали залишати його. Старший брат з жахом спостерігав, як силкується подолати смерть людини.

Зі смертю молодшого брата Бонівар втратив все, що було йому дорого, все, що так сильно любив. На світі він був тепер сиротою, і, здавалося, ніщо вже не тягне його в світ земний:

Світ став чужий мені, життя порожня,

З в’язницею я життя здружив мою:

У в’язниці я всю свою сім’ю,

Все, що знав, все, що любив,

Невозвратімо поховав …

Проте він продовжував жити мрією хоч раз ще побачити красу рідних гір, скель і лісів, почути шум струмків, відвідати хатини веселих сіл, кров світла міст. Розлука з батьківщиною, з рідним народом болем віддавалася в його душі.

Йшли роки, і герой поступово примирився зі своєю неволею. Коли ж прийшло довгоочікуване звільнення, він усвідомив, що вже звик до в’язниці:

Коли ж за двері своєї в’язниці

На волю я переступив -

Я про в’язниці своєї зітхнув.

Таким чином, цей твір про те, як мужньо бореться закутий у кайдани герой з самою долею. Він прагне зберегти віру, надію, бадьорість духу і підтримати її в своїх вмираючих болісної повільною смертю братів. Але поступово відчай бере гору і над ним; суворе життя, морок і холод підземелля поступово підточують його волю, і він вже повністю упокорюється зі своєю долею. Однак, незважаючи на те що прийшло звільнення вже не радує його, відчувається, що одного герой не втратив за роки ув’язнення - ненависті до гнобителів, любові до рідного народу, віри в торжество справедливості і свободи на землі.

Твір, написаний, за висловом В. Г. Бєлінського, блискавичної кисті титанічної поета Англії, до цих пір хвилює серця людей своїм прагненням до свободи, впевненим закликом до протесту і боротьби. Читачі Росії змогли повною мірою відчути волелюбний дух поеми Шильонський в’язень ще на початку XIX століття, завдяки талановитому перекладу В. А. Жуковського.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций