Твір аналіз поеми Реквієм А. Ахматової

Розміщено Шкільні твори в 13 марта 2011

У 1930-і роки, коли репресії придбали масовий характер, Були арештовані син і чоловік Ахматової. У передмові до поеми Реквієм (1935 - 1940) вона згадувала про те, як стояла в черзі у ленінградської в’язниці: Тоді що стоїть за мною жінка з блакитними губами <...> запитала мене на вухо (там усі розмовляли пошепки): - А це ви можете описати? - І я сказала: - Можу . Це свідчення достовірності описуваних подій передує твір, цілісність якого створюється єдністю трагічного переживання. Реквієм - лірична поема. Особисте страждання автора багато чого тут визначає. Але материнське горе завжди те саме що хресному шляху Богоматері. Загальнолюдське, вічне складає внутрішній простір цієї поеми. Зовнішність ліричної героїні Ахматової в Реквіємі майже не змінився: це жінка, що любить і страждає, кровно хворіє за свою гірку землю, це поет, Який готовий пожертвувати життям заради любові до своєї Батьківщини:

Зорі смерті стояли над нами,
І безвинна корчилася Русь
Під кривавими чобітьми
І під шинами чорних Марусь.

Історія Росії розчинена у всьому зовнішньому і внутрішньому, у всьому, що складає життя і долю сучасності. Простонародне, суворе, тверде, заявлене вже в післяжовтневих віршах, в Реквіємі стає послідовним імпульсом стіховой мови, її єством:

На губах твоїх холод іконки,
Смертний піт на чолі … Не забути!
Буду я, як стрілецькі жіночку,
Під кремлівськими баштами вити.

Без відмови від колишньої витонченості героїні не вижити. У неї тепер дивне ставлення до пам’яті:

У мене сьогодні багато справи:
Треба пам’ять до кінця вбити,
Треба, щоб душа закам’яніла,
Треба знову навчитися жити .

Слово жити нагадує, Звичайно ж, і про смерть як звільнення від страждань. Залишається тільки мужньо відчинити двері, щоб увійшла ізбавітельніца. Проте бажання смерті, передане у 8-му вірші, вже в 9-м кваліфікується як божевілля. Завершується основна частина поеми двома чотиривіршами, об’єднаними назвою Розп’яття. Мати, на очах у якій страчують сина, не помічена свідками видовища. Але саме до неї прикутий погляд поета. У цьому уваги теж досвід, здобутий ціною особистого страждання. В епілозі Ахматова підкреслила, наскільки важливо у XX ст. пам’ятати про материнську вірності і безміру материнського горя.

Власний пам’ятник у тюремній стіни - Це не тільки іронія над зламами часу, що заганяє поета в скорботну чергу, але і пристрасне бажання зберегти пам’ять про цих народних випробуваннях. У цьому останньому бажанні - жест того аскетизму, який завжди супроводжує трагічне мистецтво.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций