Патріотизм у творчості Маяковського

Розміщено Шкільні твори в 13 марта 2011

З початком першої імперіалістичної війни Маяковський деякий час переживає загальний, підтримуваний офіційною пропагандою патріотичний настрій, проситься навіть добровольцем в діючу армію (його не взяли через політичну неблагонадійність), але вже на початку 1915 року його позиція по відношенню до війні рішуче змінюється, трагедію війни він по-справжньому висловив у вірші «Я і Наполеон», а вірш «Вам!», вперше прочитане в артистичному шинку «Бродячий пес» 11 лютого 1915 року, викликало справжню бурю обурення у буржуазної публіки:

Вам, які проживають за оргією оргію, мають ванну і теплий клозет!
Як вам не соромно про представлених до Георгія вичитувати з шпальт газет?!
Чи знаєте ви, бездарні, багато, думаючі нажертися краще як, - може бути, зараз бомбою ноги видер у Петрова поручика?
Ці вірші призвели присутніх в шоковий стан. А після останніх рядків вибухнув справжній скандал:
Вам чи, тим, хто любить баб так страви, життя віддавати на догоду?! Я краще в барі б … буду подавати ананасної воду.

Вірш «Вам!» і його прем’єра в «Бродячого собаці», яка викликала лицемірні нарікання газет, знаменує критичний момент, внутрішній поворот у розумінні війни Маяковським. У цей час він повернувся до позме «Хмара у штанях», яку розпочав ще в першій половині 1914 року, після відвідин під час турне Одеси.

В Одесі Маяковський закохався. Закохався з першого погляду в юну Марію Олександрівну Денисову, дівчину незвичайного чарівності і, судячи з її подальшу долю, сильного характеру. Закохався сумирно, страждав від цього і вже по дорозі у наступне місто у вагоні поїзда читав друзям перші рядки поеми …

Потім був велику перерву, війна відсунула цей задум. І коли настало прозріння щодо війни, коли поетові відкрилися витоки світової катастрофи, він зрозумів, що готовий до продовження роботи над поемою, але вже в іншому розумінні життя. взагалі. Любовна драма переростала в драму життя. Сам поет так визначив зміст твору: «геть вашу любов», «геть ваше мистецтво», «геть ваш лад», «геть вашу релігію» - чотири крику чотирьох частин ».

Тема любові не зникла з поеми, первинний імпульс був настільки потужний, настільки внутрішньо іспепеляющ, що своїм нервовим струмом пронизав всю поему, кожну її частину. Але це відчуття вже не автономно, воно набуває характер соціальної драми. Благаючи про любові чистою, не іспоганенной ніякої користю, всю пристрасть заперечення поет переносить на буржуазне світоустрій. У ньому він бачить зло, що спотворює мораль, Що спотворює мистецтво. Він кидає виклик самому богу, він - «тринадцятий апостол» - могутній образ заперечення, бунту (оскільки спершу називалася поема).

Богохульство, агресивна лексика, вулична грубість і навмисний антиестетизм виявляють анархічні тенденції, бунтарську стихію поеми. І хоча Маяковський, богохульствує, підносить людину, але стихія захльостує його: «Вийміть, гулящі, руки з штанів, - беріть камінь, ніж або бомбу …»

Страждання і відчай штовхають героя поеми до бунту, і страждання його вихлюпуються на такій потужній ліричної хвилі, яка здатна затопити людини, тягнучи його в потік небачених пристрастей. Саме тут народжуються парадоксальні метафори: «Мамо! Ваш син чудово хворий! Мама! У нього пожежа серця! »;« Очі наслезненние бочками викачано. Дайте про ребра спертися ».

У поемі вирує молода кров, її символіка стверджує наступальну міць молодості:

У мене в душі ні одного сивого волосся, і старечої ніжності немає в ній!
Світ погромив міццю голосу, йду - красивий, двадцятидворічний.

Антибуржуазний бунт Маяковського в цій поемі був також і бунтом проти салонного, знекровленого голим естетством мистецтва. Побічно, інстинктом здорового, соціально запрограмованого людини Маяковський таким чином виступає і проти футуризму з його по суті естетської концепцією мистецтва. Поет виходить з потреби глибоко демократичної: «… вулиця корчиться без’язика - їй нічим кричати і розмовляти». Мистецтво в його концепції, що випливає зі змісту поеми, набуває громадський, моральний характер.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций