Аналіз роману Набокова «Захист Лужина»

Розміщено Шкільні твори в 13 марта 2011

У романі про геніального шахіста - що абсолютно неможливо для Набокова пізнього - вгадуються навіть окремі риси цілком реального прототипу, зрозуміло, глибоко переосмислені в згоді з художньої методикою письменника. Дружив в еміграції з великим Альохіним Л. Д. Любимов помічає у своїх мемуарах «На чужині»: «Лужин не знав іншого життя, крім шаховою. Альохін ж був багатою натурою - він хотів взяти від життя якомога більше, у всіх областях. Але коли, вже на батьківщині, я перегортав роман Сирина, мені здалося, що, можливо, Альохін теж болісно відчував, як вже одні шахи були здатні дати йому на чужині ілюзію дійсно повнокровного життя ».

У романі вдало совместился предмет зображення з його методом: «Захист Лужина» значною мірою виросла із захоплення молодого Набокова шахами і, головним чином, - шахової композицією (рід будівництва з невидимого матеріалу, дуже близький розуміння їм завдань будівництва словесного) «У цій творчості, - говорить він про мистецтво складання шахових задач, - є точки сполучення з письменництвом »Особливістю сюжетних сплетінь в« Захист Лужина »є зворотний мат, поставлений самому собі героєм - генієм шахів і ізгоєм буденності. Все це, втім, викладено у передмові, яке написав в 1964 році сам Набоков для американського і англійського видань: «Російське заголовок цього роману« Захист Лужина »: воно належить до шахової захисту, нібито придуманої моїм героєм. Писати книжку було нелегко, але мені приносило велике задоволення користуватися тими чи іншими образами і положеннями, щоб ввести фатальне приречення в життя Лужина і надати обрису саду, поїздки, череди повсякденних подій подобу тонко-хитромудрої гри, а в кінцевих розділах цієї шахової атаки, яка руйнує дощенту душевне здоров’я мого бідного героя ».

Тут, як ми бачимо, йдеться про структуру, формостроеніі. У змісті ж «Захисту Лужина» легко відкривається її близькість чи не всім набоковскій романами. Вона в безпорадному, трагічному зіткненні героя-одинака, наділеного одночасно душевної «дивиною» і якимсь даром, з «натовпом», «обивателями», грубим і тужливо-примітивним «середньолюдським» світом. У зіткненні, від якої немає захисту.

У романах Набокова, Ми стикаємося з однією і тією ж, що просвічує крізь витончений стиль схемою. Тип «незрозумілого обивателями генія», гнаного, самотнього, страждає (а на ділі часто жорстоко глумящейся над «натовпом»), став дуже популярним - і вже не тільки в західній літературі, Театрі і т. д. Так, Лужина-школяр відчував «навколо себе таку ненависть, таке глузливе цікавість, що очі самі собою наливалися гарячої каламуттю». Саме в Лоліті відбувається як би руйнування дару, володіння яким в інших, більш ранніх героїв, скажімо, у Лужина, носило справді трагічний характер. Навіщо він з’явився в «цей» світ зі своїм безкорисливим і самопожірающім шаховим генієм, під уламками якого і гине герой? До речі, одного Лужина Набоков вже встиг «вбити» у забутому ним (чи не тому, що прізвище знадобилася для повторного, але куди крупнішого «умертвіння») оповіданні 1924 року «Випадковість», де лакей в їдальні німецького експреса, він же самотній зневірений наркоман Олексій Львович Лужина, кидається під паровоз, не підозрюючи, що вибралася з Росії дружина їде у тому ж потязі, щоб врятувати його. Взагалі, треба сказати, щасливі кінцівки - рідкість для набоковскіх творів, і, безумовно, в цьому відбивається - нехай дуже далеким і часом спотвореним чином - трагедія і приреченість російської еміграції.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций