Основний конфлікт у п’єсі Чехова «Дядя Ваня»

Розміщено Шкільні твори в 13 марта 2011

Особливість героїв Чехова-драматурга в тому, що всі вони - звичайні люди. Жоден з них не може претендувати на звання героя свого часу. У кожного з них є свої слабкості, і кожен з них в тій чи іншій мірі занурений в рутину повсякденного життя. Майже всі вони нещасні люди, які розчарувалися, незадоволені своїм життям. Головна тема п’єси А. П. Чехова «Дядя Ваня» - також тема скромного, маленької людини-трудівника, марно прожитого життя. Іван Петрович Войницький, головний герой «Дяді Вані», все своє життя приніс у жертву професору Серебрякову, який колись був його ідеалом.

Маєток фактично належить Соні і дяді Вані, але його власником вважається Серебряков - незначний дармоїд. І дядько Ваня, і Соня відмовилися відмінного щастя і присвятили себе служінню Серебрякову. Але їхній кумир виявився нікчемою, жалюгідним, порожнім егоїстом, значить, служили вони помилковому ідолу, і жертва була принесена помилково сприйнятим ідеалу. Трагедія дяді Вані в тому, що він усвідомлює безглуздість прожитого ним життя. Він жив і вірив в ідеали, які на перевірку виявилися мильною бульбашкою: всі свої помисли, всі мрії про майбутнє Войницький пов’язував з професором Серебряковим, який писав про мистецтво, нічого в ньому не розуміючи. На жаль, сам Войницький зрозумів це занадто пізно - разом з усвідомленням того, що життя його проходить. Він кидає професору гіркий докір, і цим закидом в рівній мірі звинувачує Серебрякова і за те, що той за все життя жодного разу не підвищив йому платні (матеріальна сторона для більшості героїв Чехова має першорядне значення), і за те, що гот знищив його життя своєю показною мудрістю. Те, що ці закиди звучать одночасно, як би зрівнює їх значимість, і в цьому немає нічого поганого, але тільки до того часу, поки матеріальний інтерес не візьме верх і людина не зіллється з натовпом, і У кожної людини з самого початку є вибір, говорить нам автор. Є два варіанти життєвого шляху: перший - шлях моральної деградації, перетворення в вульгарного обивателя, і другий - шлях людини, відданого своїй справі.

Не всяка праця треба вітати - ось думка Чехова. Праця тоді виправданий, коли він служить по-справжньому високому ідеалу. Усвідомивши хибність свого ідеалу, приголомшений втратою безплідно прожитих років, дядько Ваня стріляє в Серебрякова, але не влучає. Професор з Оленою Андріївною їдуть, а в маєтку все залишається по-старому: дядько Ваня продовжує працювати на Серебрякова.

Інший персонаж «Дяді Вані» - доктор Астров - Один з небагатьох, хто знає, що він любить в житті, що цінує, заради чого працює і, крім того, має можливість займатися улюбленою справою. Доктор Астров - благородна людина, що мріє про прекрасне життя на землі. Він трудиться десять років, але результатів не бачить. Астров не лише лікує людей, ний садить нові ліси, ніж прикрашає землю. У нього зразковий сад, доктор усім єством тягнеться до прекрасного. Невпинне працю Астрова не може змінити положення його і оточуючих. Астров відкидає почуття Соні, але нього любов до Олени Андріївни залишається нерозділеного. У фінальній сцені Астров порушує свою обіцянку не пити, дане Соні. Надії його звалилися, він підходить до географічної карти і каже: у А, мабуть, в цій самій Африці тепер спека - страшне діло! »Ці слова викликані гірким розчаруванням. Виявляється, що і він не задоволений своїм життям, що він терпіти не може в наше життя, повітову, російську, обивательську ». Астров не бачить ніякого сенсу в усьому, що робить, і єдине, що у нього є - це надія, що коли-небудь життя стане іншою. М. Горький писав про цей епізод Чехову: «В останньому акті« Вані », коли доктор, після довгої паузи, говорить про спеку в Африці, - я затремтів від захоплення перед Вашим талантом і від страху за людей, за нашу безбарвну, злиденне життя . Як Ви здорово вдарили тут до душі і як влучно! »

Кращі представники інтелігенції показані Чеховим страждають. Але й Астров, і Войницький, і Соня - неспокійні люди, що намагаються боротися. Своїм стражданням вони відкидають вульгарне і негарне щастя ситих, вони здатні на жертовний подвиг.

У п’єсі показано і крах ліберальних ілюзій, і надій російських інтелігентів 80-х років. Іван Петрович Войницький разом зі своєю матір’ю не помічали реальному житті, жили у вигаданому ними маленькому світі. Мати Войницького, Марія Василівна, була вихована на ліберальних брошурах, і уявлення про життя у неї були книжкові. Своєму синові вона говорила: «Ти був людиною певних переконань, світлої особистістю». Тільки тепер дяді Вані стає ясним убогість і нікчемність ліберальних переконань і ліберальної фразеології, і він в’їдливо говорить матері: «О, так! Я був світлою особистістю, від якої нікому не було світло … »Войницький проклинає свої ліберальні омани, відмовляється від ідей, які володіли ним, як він каже,« до минулого року », але шляху до нового життя йому невідомі …

Таким чином, Вся п’єса Чехова пронизана почуттям гіркоти за убогу і безцільно прожите життя. Дядя Ваня і Соня думали, що служать великому вченому. Вони не тільки керували маєтком і висилали гроші, вони і переписували рукописи професора. І ось гірке прозріння: життя віддане бездарному чудовиську, нелюдському егоїсту. Гине життя і пропадає краса. Астров говорить про винищення лісів - і ця тема звучить в унісон з темою безплідності служіння «обраним». Олена Андріївна - красива хижачка, яка зруйнувала можливу любов Соні і Астрова. Вони з професором їдуть, не втративши свого самовдоволення і так нічого і не зрозумівши. І все-таки у фіналі звучить музика надії - надії на світле життя, якій по-справжньому гідні всі, хто чесно працює.

Горький писав про виставу «Дядя Ваня»: «… дивився і плакав, як баба, хоча я людина далеко не нервовий … Для мене - це страшна річ, Ваш« Дядя Ваня »- зовсім новий вид драматичного мистецтва, молот, яким Ви б’єте по порожніх башка публіки ».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций