Ода «Вельможа» Г. Р. Державіна: історія написання

Розміщено Шкільні твори в 13 марта 2011

Гаврило Романович Державін помер в 1816 році. Останні півтора десятка років життя були роками його тріумфу. Великий поет XVIII століття саме в новому столітті домігся найбільших художніх успіхів. Він працював багато і натхненно - в журналах постійно з’являлися його нові блискучі вірші, в тому числі такі шедеври, як «Снигирь», «Лебідь», «Циганська танець», «Євгенія. Життя Званская ». Державін відкрив у поезії новий світ - істинно російську життя, російську природу, російської людини. Він озброював поетів досвідом художнього зображення навколишнього їх дійсності, допомагав виявляти віршоване у звичайному, прекрасне в повсякденній і буденного життя людини.

Освоєння досвіду Державіна допомагало бути оригінальним: предметом поезії ставала невичерпно багата живе життя і людина зі своїм індивідуальним характером і неповторним духовним кумиром. Художні досягнення Державіна засвоювали молоді поети нового століття - Денис Давидов, Костянтин Батюшков, Пушкін-ліцеїст, Кіндрат Рилєєв. Саме з цієї пори стала ясною ця величезна роль Державіна в літературному русі початку XIX століття, яку Бєлінський визначив лаконічно і точно - «батько російських поетів».

У 1808 році Державін видав зібрання творів у чотирьох томах. Вихід цих чотирьох томів був величезною подією в літературі тих років, великої віхою в історії російської поезії. Новий читач і нове покоління поетів змогли раптом побачити всього Державіна, зрозуміти громадность його таланту, його дивовижну поетичну сміливість, актуальність творчості і мужність поета-громадянина. Знайомство з цими зборами Державінська віршів потрясло Батюшкова, визначило його подальший творчий шлях. У 1815 році Пушкін на перехідному іспиті в Ліцеї читав у присутності Державіна вірш, їм натхнена, «Спогад у Царському Селі». Державін був зворушений і підкорений талантом юного поета. Пушкін на все життя запам’ятав це підбадьорення, це благословення. Рилєєв, що зв’язав свою долю з революційною боротьбою кращих людей з дворян за свободу народу, відчував з самих ранніх років вплив Державіна. Державін став для нього ідеалом поета-громадянина.

За три роки до повстання декабристів Пушкін і Рилєєв з гордістю назвали ім’я Державіна в своїх віршах. У 1822 році засланець Пушкін, живучи в Кишиневі, написав сатиричний вірш «Послання цензору». Гаряче і гнівно викриваючи царську цензуру та її служителя («похмурий сторож муз», «дурень і боягуз», «варвар», знаряддя своєї «згубною сокирою»), Пушкін називав імена славних російських письменників, безбоязно говорили правду-Радищева («рабства ворог »), Фонвізіна (« сатирик чудовий », автор «комедії народної»), Державіна:

Державін, бич вельмож, при звуці грізної ліри
Їх гордовиті викривав кумири …

У тому ж році Рилєєв друкує думу - «Державін». Думи - це віршований жанр, присвячений прославлянню героїв російської історії. Дума «Державін» - це і захоплений гімн улюбленому поетові й клятва слідувати по Державінська шляху служіння «суспільного блага». Державін, стверджував Рилєєв, «борг Співака збагнув цілком», «і був у ріднею своїй країні органом істини священної». Державін високо підняв звання поета, визначив його «призначення» - говорити правду: «Свята правда - борг його». Саме тому:

Він вище за всіх на світі благ
Суспільне благо ставив,
І у вогненних своїх віршах
Святу чесноту славив.

«Непримиренний ворог»зла Державін викривав вельмож перед троном і вимагав від них виконання свого обов’язку перед батьківщиною:

Повинні бути користь, слава, честь
Вся думка його, мета слів, діянь.

До цих рядках Рилєєв зробив примітку: «Див «Вельможа», соч. Державіна ». Так Пушкін і Рилєєв, прославляючи Державіна, перш за все згадують його вірш «Вельможа», саме воно, на їхню думку, з найбільшою яскравістю і послідовністю розкривало громадську позицію поета, його ідеали, його громадянську і художню сміливість.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций