Філософське осмислення проблеми технічного прогресу в романі Ч. Айтматова «І довше століття триває день …»

Розміщено Шкільні твори в 13 марта 2011

Які уроки життя я отримав, прочитавши роману Л. М. Толстого «Війна і мир»
У ХІХ-ХХ століттях велике значення в житті людства придбав науково-технічний прогрес, але одночасно з цим люди стали помічати його негативний вплив. Це дія позначилася як на стані навколишнього природи, так і на внутрішньому світі людини. У наш час механізована, нежива культура поступово поглинула людини, підпорядкувала його собі. Тепер нас оточує суспільство, побудоване на принципах економічної вигоди та політичного суперництва. У цих умовах нам набагато важче зберігати уявлення про істинну віру, жити відповідно до заповідей Біблії, принципам людської моралі, зберігати свою історичну пам’ять.

Багато письменників у своїх творах попереджають людей про згубний вплив науково-технічного прогресу, про його найгірших сторонах. Говорять про те, що він може цілком знищити моральність і людські почуття. Вселенські духовно-філософські проблеми часто осмислюються і в творах Чингіза Айтматова Торекулович. Головне місце у творчості цього письменника займає тема природи, її стану, її взаємини зі світом людей. Космос Гор, Степів, Океану не тільки посилює поетичну тональність його прози, надає їй філософську глибину, але й постійно вносить поправки до суб’єктивних думам людини про себе. Космос - природа, світобудову - непідвладні людській волі, таємниця людського буття не може бути розгадана людиною. А люди, досягнувши науково-технічного прогресу, короткозоро і наївно претендують на панування у світі. Нагадуючи нам про стислості, швидкоплинності земного існування людини в порівнянні з існуванням Всесвіту, природи, кажучи про те, що ми, по суті, лише частина земного світу, така ж, як лисиця, собака або верблюд, Айтматов спростовує безглузді претензії людей. Володіючи чуйним серцем, чуйною душею і спостережливим поглядом, письменник не може не помітити, а помітивши, не може залишитися байдужим до того зла, яке все частіше йде на осіб навколишнього його природі. Ставлення людини до природи стає для письменника мірилом людських почуттів, особи і суспільства в цілому. У своїй творчості Чингіз Айтматов ставить питання не тільки про екологію природи, але і про екологію душі. Адже коли людина розриває зв’язки з природою, він втрачає щось важливе і значне у власному житті, він втрачає власну душу. Для Айтматова питання людського щастя, духовного призначення людини, сенсу життя дуже важливі і тому відображені в переважній більшості його творів. І романи, і повісті письменника вимагають особливого ставлення, особливого душевного стану, глибокого занурення в зміст, здатності читати між рядків, об’єднувати в своїй свідомості кілька сюжетних ліній.

Проза Айтматова завжди наводить на глибокі філософські роздуми, роздуми про себе самого і про навколишній світ. І вони не відпускають людини до тих пір, поки він до кінця не усвідомлює, не зробить відповідних висновків і не почне жити за істинними законами. Незворотність зла, заподіяної живого світу, примарність людської перемоги, моральні втрати, які несуть люди, здійснюючи подібне зло, а також зв’язок людини і космосу, зв’язок часів і просторів найбільш яскраво показано в романі «І довше століття триває день …».

На перший погляд, сюжет роману простий: голодна лисиця виходить до лінії залізної дороги, літня жінка поспішає повідомити, що «помер самотній старий Казангапа», шляховий обхідник Едигей вирішує поховати свого близького друга, з яким довгі роки пропрацював на загубилося в степових просторах роз’їзді, на стародавньому родовому цвинтарі. І сумна процесія, очолювана Едігеєм на Каранаре, рухається в глиб степів до кладовища Ана-Бейіт. Але там їх чекає жахлива новина: святая святих казахів «підлягає ліквідації», на місці кладовища буде знаходитися стартовий майданчик для запуску ракет за програмою «Обруч».

Чиясь невблаганна воля в особі лейтенанта Тансикбаева відлучає людей від їх святині. «Принижений і засмучений» Едигей, подолавши опір сина Казангапа Сабиджана, ховає одного неподалік, на обриві Малакумдичап. І в кінці цієї історії, як і на її початку, з’являється символ Природи: шуліка, ширяючи високо в небі, спостерігає старовинне справу поховання і передстартову суєту на космодромі. Насправді ж сенс твору набагато глибше. У романі художньо осмислюються і зв’язуються воєдино кілька просторів: Буранний полустанок, космодром, країна, планета, космос, кілька часів: далеке минуле, сьогодення і майже фантастичне майбутнє. Простір і час постійно переплітаються, існують у постійному взаємозв’язку.

На початку твору Едигей розводить три часи: одне піде у майбутнє на космодром Сари-Озек, сам Едигей залишиться в сьогоденні, а думки його перенесуться в минуле. Але ці часи продовжують розвиватися паралельно один одному, зближуючись в одне у фіналі роману. І кожен часовий пласт дає можливість глибше зрозуміти й відчути те, що відбувається в сьогоденні і майбутньому.

Минуле постійно живе у спогадах Едигея, поєднуючи воєдино і легенду про кохання старого співака з переживаннями старого Едигея, і легенду про манкурти з долею Сабиджана і всієї планети, і випадок з золотим мекре з життям Абуталіпових дітей. День сьогоднішній у романі Айтматова несе в собі глибинну тяжкість пам’яті, так як «розум людини - це живий згусток історії та еволюції». Майбутнє поступово набуває масштабів Всесвіту, вбираючи в себе таємниці космосу і людського життя: «І пливла Земля на колах своїх, омивана зовнішніми вітрами. Пливла навколо Сонця і, обертаючись навколо своєї осі, несла на собі в той час людини, уклінно на снігу, посеред сніжної пустелі … І пливла Земля … »

Не випадковий у романі і образ верблюда. Це символ природного початку, символ історичної сили і мудрості. Рухається по Сари-Озек дивна процесія, на чолі якої сидить на верблюді старий чоловік. Все життя його і його думи увібрали в себе дуже складні суперечності часу, епохи, всієї історії. І йому немає в чому собі дорікнути, тому що завжди він був там, де найважче, для всіх був опорою і підтримкою, жодного разу не покривив душею і не відмовився від свого слова. І завжди залишався у злагоді як з природою, так і з власною душею.

Як би не відділяв себе людина від природи, як би не прагнув поставити себе вище, показати свою перевагу, час і Всесвіт все розставлять по своїх місцях - така головна думка роману «І довше століття триває день …». І ця істина у всій своїй відвертості розкрита у фінальній картині Апокаліпсиса: «Небо обвалилося на голову, пробив в клубах киплячого полум’я і диму … людина, верблюд, собака - ці найпростіші істоти, збожеволівши, тікали геть. Охоплені жахом, вони бігли разом, боячись розлучитися один з одним, вони бігли по степу, безжально висвітлюються гігантськими вогненною сполохами … »

Спостерігаючи цю картину, ми чітко розуміємо, що хотів сказати автор: ніхто нікого не переможе, ніхто не врятується поодинці. Рятуватися і рятувати треба всім разом. І разом потрібно будувати життя, створювати нове суспільство. Адже на що здатне суспільство, якщо в ньому замість культу релігії утвердиться культ насильства, наживи будь-яку ціну, якщо люди забули про своє коріння, про своє минуле, якщо вони поневолили і підпорядкували своїм корисливим цілям природу?

Чингіз Айтматов закликає людину згадати про свою відповідальність за сьогоднішній день. Саме за сьогоднішній, так як завтрашнього може і не бути. Існування і руйнівну дію ядерної зброї, освоєння космосу у військових цілях, залишає бажати кращого екологія - все нагадує і попереджає про можливу катастрофу всієї цивілізації. Невже влаштована сите життя не здатна сформувати особистість, готову на протест проти приниження людської гідності? Що це - плата за науково-технічний прогрес? Чи не завелика ціна? Безпристрасні, байдужі, родства не пам’ятають манкурти - невже такі люди зможуть забезпечити прогрес суспільства? Та й прогрес чи це? Що утримає людей і змусить соромитися аморальних вчинків? Всі ці питання нещадно ставить життя, і всі люди здають цей іспит, так само як роблять це герої роману Чингіза Айтматова.

В одному з інтерв’ю 2000 Чингіз Айтматов сказав: «Людство інтуїтивно розуміє, що настала пора нового тисячоліття, гряде нове століття. Ми намагаємося підвести якісь підсумки, осмислити, що було. І дуже важливо при цьому усвідомити, що ж є вищий сенс всього нашого буття? .. Суть же в тому, щоб, увібравши в себе досвід минулого, жити свідомо, думаючи про майбутнє і дотримуючись принципів людського співжиття ». Зберегти історичну пам’ять предків - значить не допустити проникнення в наші душі байдужості та черствості, зберегти ті цінності, які виробило людство протягом свого існування. Тому вирішення проблеми науково-технічного прогресу і моральності полягає в гармонійному поєднанні і розвиток того й іншого. Але щоб побудувати ідеальне суспільство з високою моральною культурою і високим розвитком науки і техніки, людство має пройти свій тернистий шлях, повний помилок, і невдач.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций