Проблема спокутування боргів минулого у драмі Ф. Дюрренматта «Гостина старої дами»

Розміщено Шкільні твори в 11 марта 2011

Можна напевно стверджувати, що немає людини, яка б уважала світ ідеальним, сповненим справедливості й гармонії. Відомий швейцарський драматург Фрідріх Дюрренматт у п’єсі «Гостина старої дами» порушив проблему справедливості і спокутування боргів минулого, проаналізувавши людську психологію.

Справді, хіба часто ми замислюємося над тим, що саме є справедливістю. І чи для всіх вона однакова, чи тільки для одного когось? Героїня п’єси Клер Цамшасян, колись зраджена коханим і зганьблена, осуджена судом містечка Помпона, повертається через сорок років саме по справедливість. Але як вона хоче «осягти її? Відповідно до того, чого навчило її суворе життя; «Я даю вам один мільярд і купую собі за нього справедливість». І хоч бургомістр спочатку заперечує, що справедливість купити не можна, Клер переконана: усе можна купити, отож зрозуміло, що вона жадала справедливості для себе. У своїх намірах вона признає мораль. І на жаль, її наміри підтримують люди, не здатні встояти перед і спокусою грошей. Але чи така вже випадкова поява Клер у житті Імлі через багато років.

Адже він розуміє, що винен у зраді. Колись він проміняв кохану на гроші, одружившись із дочкою крамаря. Тепер він бачить, як його вчинок ніби виріс до масштабів містечка. І тепер кожен ніби повторює вчинок Імлі, зраджуючи його самого в ім’я грошей. Страшна помста долі. Імлі розуміє, що річ навіть не в тому, що це робить зраджена ним жінка. Це ніби сама доля через багато років нагадала про його гріх і вимагає спокути. Спочатку герой боїться й шукає порятунку.

Але потім поступово розуміє: це і є справедливість, яка поза людським удом. І він говорить: «Я зробив із Клер те, чим вона є, а із себе самого те, чим нікчемного гендляра, що дійшов до краю». Не випадково автор вживає дуже цинічний прийом: мешканці міста поступово поринають у борги, не усвідомлюючи, що за все слід платити.

І в даному випадку спокутою боргів буде злочин. Імлі, говорить до бургомістра: «Тепер ви мусите бути моїми суддями. Я скоряюсь пінному вироку, хоч би який він був. Для мене він буде справедливістю; а чим буде для вас - не знаю». Отож проблема спокутування боргів минулого вирішувалась не тільки через образ Імлі. Вона мислиться набагато ширше. І вирішений цієї проблеми драматург вимагає не тільки від кожного героя, а й від читача.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций