Пародія і сатира в романі «Подорожі Гуллівера»

Розміщено Шкільні твори в 11 марта 2011

Складаючи на схилі років свій роман, письменник використав мотиви і образи народних казок про карликів і велетнів, парадоксальне переосмислення дійсності в англійському фольклорі і в лубочних книжках про простаків і напоказ, що роблять все невпопад. Свіфт, як і Дефо в «Робінзона Крузо», якого він почасти пародіює, спирався також на англійську літературу - розповіді про справжніх і уявних подорожах. Все це зробило твір Свіфта настільки цікавим і незвичайним, що сатиричний філософський роман, роман виключно глибокодумний і серйозний, став разом з тим однією з найбільш улюблених і поширених дитячих книг.

Майже на кожній сторінці «Мандрів Гуллівера» приховані іносказання і натяки на сучасні автору суспільні відносини і події, на відомих вчених, державних діячів і т. д. Багато з цих натяків давно вже втратили гостроту і злободенність. Дійсний зміст окремих епізодів ми можемо тепер відновити тільки за допомогою історичних джерел. Коментарі до «Подорожам Гуллівера» за обсягом перевищують роман. Вигадка Свіфта і його винахідливість воістину невичерпні. У яких тільки переробках не побував Гулівер! Але за всіх обставин, комічних або жалюгідних, він ніколи не втрачає розважливості і холоднокровності - якостей, типових для середнього англійця XVIII століття. Цим він схожий на Робінзона, і звідси - тим більший контраст з навколишнім його фантастичним світом. Про завідомо неправдоподібних речах Гуллівер розповідає таким незворушно-спокійним тоном, що створюється ілюзія достовірності, підкріплювана до того ж найточнішим дотриманням пропорцій і розмірів, ретельними арифметичними підрахунками і рясними фактичними відомостями.

Наприклад, в описі Ліліпутії Свіфт виходить з передумови, що зростання ліліпутів у дванадцять разів менше зростання Гуллівера. Тому в цій країні заходи поверхні зменшуються відповідно в 144 рази, а обсягу - в 1728 разів. У країні велетнів, де Гуллівер сам стає ліліпутом, ми знаходимо зворотні співвідношення. Звідси - багато кумедних епізодів. Автор докладно розповідає, якого неймовірного праці коштувало ліліпутські кравцем зшити для Гуллівера новий костюм, скільки пішло на нього матерії, як дорого обходилося зміст бранця (він з’їдав за раз майже 2000 порцій), як важко було знайти для нього відповідне житло і т. д. До речі, відносність величин в нескінченно різноманітному світі, обмеженість уявлень про великий і малий - предмет роздумів Свіфта і в інших творах, зокрема, в сатиричному трактаті «Про поезії» (1723):

  • Натуралістами відкриті
  • У паразитів паразити,
  • І справив переполох
  • Той факт, що блохи є у бліх.
  • І виявив мікроскоп,
  • Що на клопи буває клоп,

 Живиться паразитом Від першої до четвертої частини сатира безупинно наростає, стає все більш їдкою і всеосяжною. У країні ліліпутів Гуллівер зустрічає майже такі самі звичаї і вдачі, як у себе на батьківщині. Ліліпути страждають манією величі, марнославством і себелюбством, найбільше цінують багатство, чини та відзнаки, вважають свого крихітного короля наймогутнішим монархом у світі, сваряться, пліткують, інтригують, ведуть міжусобні війни. Ворогуючі політичні партії ліліпутів - висококаблучнікі і нізкокаблучнікі - разюче нагадують англійських торі і вігів, а секти гострокінечників і ту-поконечніков, які не можуть прийти до остаточного рішення, з якого кінця слід розбивати яйце, - нескінченні релігійні чвари, якими так багата історія Сполученого Королівства. Ворожу державу Блефуску, відокремлене від Ліліпутії вузьким протокою, - це, звичайно, Франція, з якою Англія вела тривалу війну.

 Міністр фінансів у ліліпутів Флімнап, вміє вправнішим інших придворних танцювати на натягнутому канаті і стрибати через палицю, підставлену йому імператором, багатьма рисами скидається на англійського прем’єр-міністра Уолпола, а ліліпутські монарх - скупий, підозрілий і боягузливий - має безсумнівну схожість з королем Георгом I . У другій частині роману, Де описуються пригоди Гуллівера в країні велетнів, Свіфт бичує вже не окремі недоліки політичному і громадському житті Англії і не окремих правителів, а всю систему управління і державного устрою в цілому. Центральне місце в другій частині «Мандрів» займає бесіда Гуллівера з королем велетнів, якому Гуллівер докладно розповідає про англійських законах і звичаях. Устами цього розумного, освіченого монарха Свіфт викриває продажність і корисливість правлячих верхів; англійські виборчі закони, що залишають широкий простір для підкупу виборців і всякого роду зловживань; хибне, на його думку, пристрій парламенту, при якому члени верхньої палати поповнюються не шляхом вільного обрання, а в порядку спадкування; судову тяганину і крутійство; розпалювання кровопролитних воєн; погані методи виховання молоді і т. д. Ті ж самі думки, Але в ще більш різкій формі ми знаходимо і в третій частині роману, де описуються подорожі Гуллівера в інші вигадані країни. Викриваючи протягом всієї книги всілякі прояви деспотизму і насильства, Свіфт із захопленням відгукується про героїв республіканського Риму, тіні яких по черзі проходять перед Гуллівером: «Найбільше я насолоджувався спогляданням людей, що винищували тиранів і узурпаторів і відновлюють свободу і зневажені права пригноблених народів». З знущальним дотепністю Свіфт описує вчених Великої академії в Лагадо - порожніх фантазерів, які займаються розробкою абсурдних проектів: виготовленням пряжі з павутини, перепалювання льоду в порох, витяганням сонячної енергії з огірків і т. д.

 Один з найосвіченіших людей свого часу, Свіфт виступав, зрозуміло, не проти науки взагалі, а проти безплідного прожектерства і псевдонаукових теорій, що обіцяють нездійсненні блага. Разом з тим він висловлює мимохідь такі блискучі здогади, що зараз його не без підстави зараховують до наукових фантастів 8216Наприклад, літаючий магнітний острів Лапута - не менш дотепне наукове припущення, ніж логічна універсальна машина (передбачення ідеї комп’ютера!), Ніж здавався ще недавно анекдотичним спосіб зведення будівель зверху вниз - від даху до фундаменту. І що найдивовижніше - виявлені лапутяна-ми два супутники Марса в дійсності були відкриті в 1877 році, через півтора століття після публікації «Мандрів Гуллівера»! У четвертій частині роману герой потрапляє в фантастична держава гуигнгнмов. Описуючи перебування Гулівера в країні коней, Свіфт намагається довести співвітчизникам, що їх життя влаштоване нелюдяно і бридко, нерозумно і жорстоко. Людиноподібні звірі йеху все більше і більше починають нагадувати Гулліверу його «цивілізованих» співвітчизників і, навпаки, розумні коні здаються йому куди більш «людяними» і добрими, ніж лг? Ді, бо на їх мові навіть не існує такого поняття, як «брехня ». Гуллівер приходить до похмурого висновку, що людство в корені зіпсовано, що люди втрачають людську подобу і перетворюються в огидних йеху.

 Свіфт заперечував Нині з усім його свавіллям і жорстокістю в ім’я майбутнього, яке перетворює і виправить світ. Хоча образ цього далекого майбутнього малювався Свіфту в туманних, неясних обрисах,, воно тим не менш не було схоже на вже склалося в його час буржуазне суспільство, вади якого він картав з такою ж нещадністю, як і пережитки середньовічного минулого.

 «Щоб сатира була справді сатирою і досягала своєї мети, - писав М. Є. Салтиков-Щедрін, - Потрібно, по-перше, щоб вона давала відчути читачеві той ідеал, з якого відправляється творець її, і, по-друге, щоб вона цілком ясно усвідомлювала той предмет, проти якого спрямовано її жало ».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций