Роздуми про міфи і байки Езопа та Івана Крилова

Розміщено Зарубіжня література в 10 марта 2011

Байка - твір художній, філософський, виховний. Основоположником байки вважають античного раба-художника Езопа. Дійсно, мудрість його байок настільки глибока і невичерпна, що протягом багатьох століть нею користуються байкарі. Вони створюють нову форму для байки, завершують її, але не вважають за потрібне змінювати її зміст, який є завершеним, а тому вічним. Розглянемо три байки Езопа, які прожили століття, і тепер у віршованій формі відомі під іменами інших байкарів, зокрема іменем російського письменника Івана Крилова: «Ворона і лисиця», «Бабка й Мураха» і «Лисиця і виноград». «Ворона і Лисиця». Мораль цієї байки у Крилова принципово відрізняється від Езопово виховної ноти. Езоп пише про нерозумність Ворони, а Крилов робить інший акцент, і у нього головним персонажем стає улеслива Лисиця. Отже, Основна ідея його байки - лестощі, яка шкода оточуючим. Обидві риси людської натури - дурість і улесливість - можна знайти в обох байках. Але - акценти авторами розставлені різні, а тому байки сприймаються по-різному, хоча відразу зрозуміло, що використовується один і той же сюжет. Байка «Мураха і Цикада»

У Крилова названа« Бабка й Мураха ». Вже у зміні цієї назви ми бачимо цікавий момент: байкарі змінювали колорит свого твору для простішого сприйняття його читачами. Оскільки цикади на території Росії не мають поширення, автор змінює цей образ на більш доступний для свого регіону образ бабки. Це наближення твору до простої людини ще раз підкреслює основну мету байки - розкрити людські вади таким чином, щоб усі зрозуміли і не повторювали помилок, які описуються в байці. Мораль байки «Бабка і Мураха» з часів Езопа не змінилася: необхідно думати про майбутнє і працювати заради нього. «Лисиця і виноград». Ця байка розповідає нам про те, як Лисиця тривалий час намагалася дістати виноград, який був дуже високо, і вона так і не спробувала його. Лисиця тоді сказала, що цей виноград ще зелений і пішла собі. Мораль Езоп відкриває дуже влучно і навіть афористично: «так і деякі люди не можуть досягти успіху через брак сили, а звинувачують у цьому обставинами». Цікаво те, що у байці Крилова робиться наголос на тому, що виноград був стиглий: «грона червоніли». Отже, Ми бачимо, що байка - це твір не тільки художній, а ще філософське і виховне. Байка викриває вади людського характеру, а оскільки ці недоліки часто одні й ті ж незалежно від часу і простору, теми, ідеї, сюжети байок займаються одними письменниками в інших. Для автора залишається основним одне: щоб байка працювала на виправлення людини.

І виховує вона людину дуже обережно і ніжно: пропонуючи йому на розсуд поведінку тварин. Таким чином, ніхто не залишається ображеним, а хто хоче «почути», про що говорить автор, той «почує». Я дуже люблю квіти, Тому, напевно, подружився з корою, давньогрецької дівчинкою. Одного разу її маму, богиню Деліетру, запросили на весілля морської богині Фетіди і Пелея. Пішли на свято і ми з корою і не пошкодували. Яка цікава історія відбулася там! Поки боги веселилися на Олімпі, богиня чвар Еріда, яку не запросили на весілля, вирішила помститися. Вона підкинула яблуко з написом «чарівне». Що тут почалося! Зевс, щоб не брати відповідальності, віддав те яблуко царевичу Паріса. До юнака приходили і Гера, і Афіна з проханням віддати фрукт. І ось з’явилася богиня краси Афродіта. Вона запропонувала замість яблука Парісу серце красивий земної жінки Олени. І троянський царевич погодився. Яблуко дісталося Афродіті, вона гордо ходила з ним на святі. І Кора розповіла мені про подальших подіях. Я з захопленням слухав, як Паріс за допомогою Афродіти викрав Олену у чоловіка Менелая, як було зібрано військо ахейців, як вони пішли походом на Трою помститися Парісу і забрати Олену. «Ось що наробила Ерида!» - Закінчила вона. Ця історія мала і продовження. Кора розповіла, що незабаром у Пелея і Фетіди народився син - Ахілл. Щоб зробити його більш захищеним, непереможним, мати-богиня викуповувала малюка в священних водах ріки Стікс. І коли вона занурювала Ахілла в річку, то тримала за п’яточку. Ніяке спис не могло вразити майбутнього героя Троянської війни.

«І загине він від стріли, яка потрапить йому в п’яту», - сумно закінчила Кора. Дівчинка так цікаво розповідала про події Троянської війни, що я умовив її перенестися в ті часи. І ось ми під стінами Трої. Не дивлячись, на те, що у ахейців був такий знаменитий воїн Ахілл, Трою їм ніяк не вдавалося взяти. Ми з Корою ходили, розглядали і побачили дуже цікаву річ. Воїни виготовляли величезного коня. Це порадив їм хитрий Одіссей. Вночі дерев’яного коня підігнали до воріт Трої і стали чекати ранку. Все відбулося, як і розраховував Одіссей. Троянці вирішили, що кінь - подарунок богів, затягли коня вглиб. А вночі з живота вилізли воїни-ахейці і підняли ворота. Так впала священна Троя … А я розповів Коре, Що про давні історіях Еллади пам’ятають наші сучасники. Ми використовуємо висловлювання «яблуко розбрату», коли хочемо сказати про причину сварки, суперечки. Про вразливому місці людини говоримо «ахіллесова п’ята», а коли хтось застосовує підступні, обманні дії, то згадуємо «троянського коня». До зустрічі, моя давньогрецька приятелька!


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций