Тема пам’яті

Розміщено Зарубіжня література в 10 марта 2011

Жуковський зробив дуже багато для російської літератури. Він був першим вчителем Пушкіна, які надали на нього великий вплив. Брав живу участь в долі поета. Він вважається основоположником російського сентименталізму та романтизму. Його називають «майстром перекладу». Поезія Жуковського відрізняється багатством змісту. У своїй ліриці Жуковський оспівував доброту, віру у щирість і глибину почуттів і з сумом говорив про несправедливість земного життя. Жуковський писав на багато тем. Велике місце в його творчості займала, наприклад, тема долі («Торжество переможців», «Уривки з іспанських романсів про Сіда»); тема дружби («Вечір», «Дружба»); проблема добра і зла, любові і щастя («Суд божий «). Багато представлена військово-патріотична тематика. Але однією з головних, які пронизують усю творчість поета, є тема пам’яті. Пам’ять-поняття життєво важливе і широке.

Пам’ять буває різна. Є пам’ять про Батьківщину, про минуле рідної країни і свого народу, про рідних і друзів, про щастя і любові, і про багато іншого. Великий французький письменник Флобер справедливо зауважив: «Тему не вибирають … в тому і полягає секрет шедевра, що тема є відображення темпераменту письменника». Коли знайомишся з поезією Жуковського, мимоволі уявляєш собі його людиною духовно багатого, повним любові до свого народу, до Батьківщини. У тематиці Жуковського червоною ниткою проходить тема пам’яті про Вітчизняну війну 1812-1814 рр.. Поет був учасником війни у складі народного ополчення.

Широким відлунням війни стала поема «Співак у стані російських воїнів», в якій він з почуттям гордості говорить про славних захисників Вітчизни. На початку поеми поет згадує про дідів, дух яких рухає на подвиги хоробрих воїнів, які виступили на боротьбу із загарбниками. Серед славних імен в пам’яті поета воскресають імена великих предків: Святослава, девіз якого «мертві сорому не ймуть»; Дмитра Донського, який «летить погибельної грозою на рать іноплемінних». Тут і Петро I, з його перемогою під Полтавою, і «грізний наш Суворов». Згадуючи про славних предків Жуковський закінчує чудовим закликом, перейнятим глибокої і щирої любові до батьківщини: За них, друзі, всю нашу кров! На вражі грянем сили; Та в чад до батьківщини любов Запалять батьків могили.

Жуковський співає славу героям, що відзначилися в боротьбі з Наполеоном, згадуючи подвиги кожного. «Хвала тобі, наш бадьорий вождь, герой під сивиною!» Це про Кутузова, завдяки якому «не віддана Москва на поталу». Далі-»хвала сподвижникам-вождям!» Жуковський згадував Єрмолова, «витязя юного»; Раєвського, що вийшов «проти мечів з відважними синами». Дуже тепло пише Жуковський про відомого героя війни 12-го року Василя Давидова, який в мирному житті називали «співаком, вина, любові і слави», в полі бою «полум’яним бійцем». З гіркотою говорить про улюбленого всіма Багратіона, який став «здобиччю лютої битви». Пам’ять про славні синів Вітчизни спонукає Жуковського назвати імена і тих великих, які оспівували славу російських воїнів. Він говорить про легендарного Бояна («Слово о полку Ігоревім»), про Ломоносова, прославляв перемоги Петра, про Державіна, який писав про легендарного Суворова. Це твір Жуковського і тепер вчить нас не тільки не6 забувати, але і високо цінувати славу наших предків. Після битви під селом Червоним, очевидцем якого був Жуковський. Він написав вірш «Вождю переможців» присвячене Кутузову. Тут відтворені картини панічної втечі наполеонівської армії. У 1813г.

Після важкої хвороби поет іде у відставку, але військова біографія залишила глибокий слід у його творчості. Вітчизняна війна, спогади про кампанію 1812-1814гг., Оцінка внеску окремих героїв війни у спільну справу, спогади про славні перемоги російської зброї - це мабуть, самі стійкі теми поезії Жуковського. У своїх пізніх творах на цю тему він віддає данину ідеям офіційного патріотизму («Російська пісня», «Бородінська річниця»), але краще з них - «До Єрмолова». У ньому досягається гармонія ємного, насиченого глибокої патріотизмом змісту і граничної простоти викладу. Своєрідним відгомоном 1812г. Стала у творчості Жуковського і наполеонівська тема, що зважується тепер у широкій історичній перспективі, в більш ємним, насиченим психологізмом манері («Нічний огляд», «Чотири сини Франції»). Цикл військово-патріотичних віршів Жуковського є найбільш значний з ідейно-художньої точки зору. Тема пам’яті переплітається в поезії Жуковського з темою дружби. Пам’яті рано друзів, що пішли А. Тургенєва, Родзянко присвячені вірші «На смерть О. Тургенєва», де Жуковський втішає себе надією на зустріч з друзями в іншому світі:

Пробач! не вічно жити! Побачимося знову; У гробі нам долею призначено побачення!

Тема пам’яті розкривається і в інтимній ліриці Жуковського, яка пов’язана в основному з ім’ям М. Протасової. Поет палко любив цю дівчину, але не зміг отримати згоди на шлюб з нею. Її видали заміж за іншого, а через 6 років вона загинула під час пологів, Жуковський довго і важко переживав розрив з коханою жінкою, і ці настрої знайшли відображення в його віршах, присвячених спогадів про минуле, проблеми щастя, злої долі («Спогад»). Однак загальний настрій віршів змушує згадати пушкінське «печаль моя світла.» Настрій це виражено Жуковським в чудових рядках, і тепер звучить для нас, нащадків, високим моральним заповітом: Про милих супутниках, які наш світ Своїм супроводжує для нас оживляти, Не кажи з тугою: їх немає; Але з вдячністю: були.

В кінці життя думи поета знову звертаються до народу. До кінця своїх днів він пам’ятав про необхідність мати народну літературу, яка б відображала інтереси народу всіх верств і віків. З цією метою він багато пише і переводить для дітей. У 1831 р., як би змагаючись з Пушкіним, пише казку «Про царя Берендеї», пише ряд поезій для дітей: «Жайворонок», «Пташка», «Котик і козлик». Останні твір Жуковського став ліричний вірш «Царськосельський лебідь», у своєрідній формі відтворює трагедію поета, що пережив своє покоління - покоління «славного століття Катерини» - свою самітність у нову історичну епоху. Таким чином, тема пам’яті проходить через усю творчість письменника, розкривається вона на високому ідейно-моральному матеріалі, і тому до цих пір зберігає свою актуальність, свій високий морально-етичний потенціал.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций