Виклад сюжету роману Трифонова «Старий»

Розміщено Російські твори в 10 марта 2011

Написання роману «Старий» передували глибоке і всебічне історичне дослідження проблеми, робота в архівах і бібліотеках, зустрічі та бесіди з очевидцями і учасниками подій. Трифонов знову, через більш 10 років після «Відблиски багаття», звертається до подій революції та громадянської війни. Жорстока правда про події тоді здається одкровенням і сьогодні, коли багато що стало відомо. Озлоблення, заздрість, помста і ненависть, ледь прикриті міркуваннями про класову боротьбу, визначають поведінку героїв роману - «полум’яних революціонерів» Шігонцева, Бичина, Браславського. Символ багаття («Відблиск вогнища»), з’єднуючись із символом історичного потоку, річки часу, безжально забирає все в своїй течії («Нетерпіння», «Час і місце»), перетворюється в романі «Старий» в образ вогненної лави, кривавої піною застилающие очі: «Лютий рік, ярим годину над Росією … Вулканічної лавою тече, затоплюючи, ховаючи вогнем, люте час».

Доля комкора Мігуліна стає осередком романного конфлікту. У цьому образі злилися воєдино дві біографії, риси двох непересічних особистостей. Прототипи Мігуліна - Миронов і Дибенко, герої громадянської війни - зацікавили Трифонова ще під час роботи над «відблиски багаття» своїм яскравим полководницьким талантом, природженим лідерством, своєрідним і неповторним шармом. Долі людей цього типу хвилювали письменника не тільки тому, що необхідно відновити порушену історичну справедливість. Здається, що його як і раніше не залишало у спокої те, що трапилося з батьком. Трагедія недовіри і фатальний заздрості повторилася на новому витку спіралі в масових масштабах. Трифонов, спочатку шукав причини загибелі батька в особистості Сталіна, тепер дивиться глибше. Основи революційної моралі та її юридичні «принципи» закладалися задовго до трагічних подій 1930-х років. До суду над Мігуліним з’являється викривальна стаття про його зраду. «Заздалегідь відрепетируваною спектакль» викликає розпачливий протест Шури Данилова, в якому вгадуються риси В. Трифонова: «… Не можна до суду писати:» Тепер абсолютно ясно … «Усі суди світу влаштовуються, щоб встановити ясність …» Роман починається текстом листа, яке отримує Літунів від Асі, випадково прочитала його статтю про Мігуліна. Багато років не залишає Летунова питання, чому в серпні 1919 р. Мігулін всупереч наказу виступив назустріч Денікіну, прорвали фронт. Його мучить мимовільний докір Асі в тому, що він тоді, як і всі, вірив у зраду Мігуліна. Ліричну забарвлення надає розповіді історія пристрасної, шаленої любові Асі до Мігуліна. Мігуліна ми бачимо очима з дитинства закоханого в його дружину Асю Павлика Летунова, в старості Павла Євграфовича. Об’єктивне розповідь від автора перебивається схвильованим монологом поглибився в спогади старого, якого Трифонов залишає один на один з минулим, з совістю. Всі події пофарбовані глибоко упередженим, живим сприйняттям героя.

Уривчасті спогади Летунова поступово складаються в загальну картину. Збираючи документи про Мігуліна, працюючи в архівах, намагаючись відновити добру пам’ять козачого командира, він хоче подолати невиразне почуття провини. Прагнення відновити істину стає глибокою потребою душі. «Але ж тільки для того, може бути, і продовжені дні, для того і врятований, щоб з черепків зібрати, як вазу, і вином наповнити, улесливо. Називається: істина «. У фіналі роману думки аспіранта, який пише про Мігуліна дисертацію, миттєво прояснюють потік спогадів старого Летунова: «Істина в тому, що предобрий Павло Євграфович у двадцять першому на запитання слідчого, чи допускає він можливість участі Мігуліна у контрреволюційній повстанні, відповів щиро:» Допускаю « , але, звичайно, забув про це … «Моральна сліпота, байдужість до історичного досвіду призводять до важких наслідків. Навесні 1919 р. в. відповідь на червоний терор і «розкозачення» піднімається криваве повстання козацьких станиць. Історія козацтва, пам’ятати про яку в розпачі закликає вчитель Слабосердов, намагаючись врятувати синів від терору і запобігти неминучому повстання, теж іде в глиб століть. Саме там причини подій, що розгортаються тепер. Поведінка комісарів, які втілюють у життя директиву про «розкозачування», приголомшує людину, здатну передбачати події. Шура Данилов вигукує: «Чому ж ви не бачите, кляті дурні, того, що буде завтра?» В гарячковому маренні він без кінця повторює прізвище Слабосердова, благаючи не вбивати старого. Через багато років з жахом читає про це Павло Євграфович Літунів, з жахом згадує посилання Шігонцева на епоху Великої французької революції: «Не треба боятися крові! Молоко служить їжею для дітей, а кров є їжа для дітей свободи, говорив депутат Жюльєн», - і слова Браславського:» З цього хутора я пройду Карфагеном «. Байдужість до історії, до старості людської, нерозуміння, духовна незрілість - ось що турбує Трифонова в сучасників. «Ліси горять за Москвою. Торф горить. Як у літописі: і бисть того літа суша велика … «- міркує син Летунова Руслан.

Проте жива історія - старий з його багатющої пам’яттю, стосами документів і жадібним, молодим інтересом до минулого - викликає приховане роздратування і насмішки. У розповіді одночасно існують кілька часових шарів. Згадуючий про своє революційне минуле старий живе як би подвійним життям: справжньою, яка протікала в часи його молодості, і примарною, яка протікає зараз, час від часу він змушений повертатися до турбот і конфліктів насущного дня, до суперечок і невдач дітей. Несподіване, інколи бентежний переключення з одного часового пласту на інший, зіткнення безмежно далеких один від одного подій наводить на думку про те, що всі вкорінене в минулому: і невдачі сина, і сьогоднішня болісна для старого необхідність розмовляти з Приходько про дачному будиночку Горпини, померлої і не залишив спадкоємців. Літо 1972 р. - даний час роману, відзначено пильною увагою Трифонова в «Будинку на набережній» і «нетерпіння». У романі «Старий» небувало жарке літо з палаючими в Підмосков’ї лісами і торф’яними болотами набуває рис кінця світу. У свідомості Павла Євграфовича Летунова нестерпна спека і задуха викликають спогади про палаючі Сальських степах 1921 р., про молодість, палаючої у вогні громадянської війни, про революційний апокаліпсис, в якому пам’ятаються йому дивні і вражаючі слова схибленого від горя семінариста: «Ти зрозумій, ім’я Цього зірку - полин …. І вода стала, як полин, і люди помирають від гіркоти … « Тема сталінського терору входить в роман з образом Сани Ізварине.

Дитяче сприйняття трагедії однієї родини з’єднується з символічним чином загибелі, зникнення людей в дачному селищі «Буревісник»: «Це було згубне місце … Незважаючи на всі його принади. Тому що тут дивним чином гинули люди: деякі тонули у річці під час нічних купань, інші билися раптова хвороба, а дехто зводив рахунки з життям на горищах своїх дач «. Образ піщаного берега, обвалюється в ріку «з тихим шумом і раптом», змушує згадати євангельську: «Хто збудував свій дім на піску …» Неміцність і беззахисність дитячого дачного раю в художньому світі Трифонова те саме що зовні непорушного, але внутрішньо схильній тисячі смертей Дому на набережній . У романі «Старий» дачне селище гине в буквальному сенсі: на місці дач буде побудований пансіонат. Так - нічим - завершується суперництво претендентів на будиночок Горпини (коли-то будинок Ізварине), що коштувало стількох душевних сил та енергії героям роману.

У кожному з творів Трифонова так чи інакше зачіпаються наступні часові пласти: революція і громадянська війна, сталінський терор 1930-х років; військова Москва 1941 р.; 1940 - 1950-і роки, в атмосфері яких пройшла молодість письменника; сучасність - 1960 - 1970 -і роки. Час протікає крізь приватне життя, ламаючи її. Люди з працею долають (якщо можуть подолати) ці розломи: мати Антипова і сестра Люда, Киян і Тетерін, Антипов і Таня. Розділені нерозумінням навіть «двійники» - Антіпов і «я». І все ж страждання і співчуття стає стрижнем людського життя і літератури. У фіналі роману все образи, долі та історії зливаються в долю цілого покоління: «Москва оточує нас, як ліс. Ми перетнули його. Все інше не має значення «.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций